Numarul 1 in lume, nu si in China: Simona Halep a pierdut finala de la Beijing, 4-6, 6-7 cu Caroline Garcia

Cum ajunge Simona nr.1 mondial

Simona Halep poate sa devina in sfarsit numarul 1 in clasamentul WTA, daca se va califica in finala de la Beijing. Exista insa o conditie. Svitolina sa nu castige finala de la turneul chinezesc. Daca o va castiga, atunci Svitolina va deveni noul lider.

Cele doua se pot intalni chiar in finala. Svitolina joaca azi in sferturi cu Caroline Garcia, iar castigatoarea va juca in semifinale cu Strycova sau Kvitova.

Simona a avut un an 2017 impresionant.

10:35 06 Oct

Sorana 4-6 4-6 Ostapenko

SETUL 2
4-6 SET si MECI pentru Ostapenko, cea care o va intalni pe Simona Halep in semifinale.
4-5 Ostapenko serveste pentru set si meci!
3-4 NU SE POATE! Ostapenko a castigat 5 puncte consecutive si a reusit breakul!
3-3 BREAK Sorana si o sansa uriasa in setul al doilea!
2-3 Sorana recupereaza un punct si cere interventia antrenorului ei, Adrian Cruciat.
1-3 Sorana nu ii mai pune probleme adversarei, care se desprinde in debutul setului secund.

SETUL 1

4-6 SET Ostapenko in 36 de minute!
4-5 Ce revenire pentru Sorana! Romanca a returnat excelent pana acum!
3-5 BREAK Sorana! Romanca pastreaza sperante pentru primul set!
2-4 Sorana face break si poate sa se apropie.
1-4 Ostapenko se distanteaza in urma unui joc bun, iar Sorana cheama ajutorul antrenorului ei.
1-2 Un nou break pentru Ostapenko in acest inceput de meci!
1-1 BREAK si pentru Sorana!
0-1 Inceput cu break pentru Ostapenko.

Sorana joaca de la aceasta ora pentru cea mai buna performanta din acest sezon, calificarea in semifinale la Beijing. Simona o asteapta deja acolo dupa victoria din aceasta dimineata cu Daria Kasatkina. Cele doua romance se pot duela pentru un loc in marea finala, daca Sorana o va invinge pe Ostapenko.

10:29 06 Oct
CTP: Simona are fata de nr.1 mondial!

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu spune ca victoria din fata Sharapovei i-a dat aripi Simonei Halep.

"Jocul Simonei a fost mai bun ca cel cu Sharapova, dar faptul ca acum Simona a invins-o pe Daria Kasatkina cu scorul cu care pierdea cu o saptamana in urma, tot in China, tot la Kasatkina, se datoreaza victoriei in fata Mariei Sharapova”, afirma jurnalistul Cristian Tudor Popescu la Digi 24.

"Ceva, o bariera, s-a rupt in mintea Simonei, de acum Simona isi da voie, isi da drumul sa atace cand are ocazia si in acest meci cu Kasatkina chiar si cand nu are ocazia clara ataca. A facut tot ce trebuie sa faca, a presat-o continuu pe Kasatkina, nu i-a permis sa-si gaseasca ritmul. Aceasta este o noua Simona Halep”,
adauga Cristian Tudor Popescu.

"Ca sa ajungi pe prima pozitie, trebuie sa ai „fata de numarul unu”. Acum Simona are, pe langa jocul ei solid cu care a ajuns numarul 2 mondial, ea are acum indrazneala de a ataca si de a risca si de a castiga. Vedeti cate pucnte ale ei are in acest meci: 19-6”, precizeaza jurnalistul.

„De obicei, Simona castiga cu erorile mai mult sau mai putin nefortate ale adversarei, acum Simona isi face ea punctele, devine o shot-maker, o jucatoare de rezistenta in raliu, in conditiile astea are sanse mari sa castige acest turneu. Un astfel de joc, pe masura ce iti iese, cu puncte ale tale, nu astepti greseala, asta actioneza in feedback, in bucla pozitiva si ii creste increderea in ea”, adauga Cristian Tudor Popescu.
08:05 06 Oct

Halep 6-2 Kasatkina; 6-1

SETUL 2
VICTORIEEE! Kasatkina incheie meciul cu o dubla greseala, iar Halep e in semifinale!
5-1 Halep defileaza si e aproape de calificarea in semifinale!
3-1 Simona isi castiga serviciul, iar parcursul este asemanator cu cel din primul set. Romanca este sigura pe ea si isi foteaza adversara sa comita mai multe erori.

2-1 BREAK Simona! Moment important in setul al doilea pentru romanca!
1-1 Simona isi castiga serviciul greu, dupa mai multe sanse de break ratate de adversara.
Kasatkina isi castiga serviciul si conduce pentru prima data in aceasta partida, 1-0.

SETUL 1

SET HALEP! Simona se impune in primul set in 32 de minute!

5-2 Halep face un nou break, de dat asta la zero!

4-1 Un nou break pentru Simona, care se simte excelent pe serviciul adversarei.

3-1 Simona isi castiga serviciul si se distanteaza!

Un nou break pentru Halep in acest inceput de meci: 2-1!

1-1 Kasatkina face si ea break si egaleaza!

BREAK! Simona incepe meciul perfect si conduce cu 1-0!

14:51 05 Oct
Simona si Sorana joaca vineri dimineata

Organizatorii China Open au anuntat programul zilei de vineri. Simona Halep va deschide ziua impotriva Dariei Kasatkina pe terenul central, de la 07:30, ora Romaniei. Sorana Carstea va juca nu mai devreme de 09:30 pe terenul 2.
12:57 05 Oct
Sorana: "Nici nu am stiut cat e scorul"

"Nu m-am gandit la clasament, m-am concentrat pur si simplu pe jocul de astazi. Am jucat bine in ultimul timp, as putea spune ca rezultatele bune nu au venit atat de rapid pe cat mi-as fi dorit. Dar am lucrat bine in ultimul timp, am facut lucrurile exact asa cum trebuie si mereu spun ca munca pe care o faci este rasplatita pana la urma.

Antrenorul mi-a spus ca am fost condusa cu 5-2 in setul secund, eu nici nu mi-am dat seama. Pur si simplu am jucat punct cu punct si am incercat sa nu ma gandesc la scor. Mi-am propus doar sa joc mingea potrivita de fiecare data si cred ca a functionat, pentru ca nu mi-am pus presiune. Nu am simtit ca este o revenire, pentru ca nu am fost prea constienta de scor. Cu siguranta, a fost placut sa termin in doua seturi", a spus Sorana Cirstea.

"Jelena Ostapenko este o jucatoare foarte buna, care a jucat cu adevarat foarte bine in ultimul timp, mai ales aici, in Asia. Din nou, va trebui sa dau tot ce am mai bun. Trebuie sa-mi fac jocul meu agresiv si vom vedea care din nou reuseste sa o faca mai bine", a mai spus Sorana.
12:49 05 Oct
Sorana, dupa 3 ani in TOP 40

Sorana Cirstea revine cu ocazia calificarii in sferturile de la Beijing intre primele 40 de jucatoare ale lumii.

Aflata pe locul 44 la inceputul turneului, Sorana este acum pe 38 intr-un clasament virtual. Daca va castiga trofeul la Beijing, ea poate urca pana in apropierea locului 20 WTA.
09:24 05 Oct

Sorana Cirstea a eliminat-o pe Pliskova

Sorana Cirstea a obtinut o victorie superba la Beijing, ea eliminand numarul 4 mondial, pe Karolina Pliskova, in doua seturi, scor 6-1, 7-5.

Sorana si-a pierdut primul serviciu in chiar primul game al meciului, dar a jucat apoi fara greseala si nu i-a dat nicio sansa adversarei in primul set.

Setul secund a fost unul mai echilibrat, cu o Karolina Pliskova alergand dupa revenirea in meci. In fata unei Sorana Cirstea excelente, cehoaica nu a reusit, insa, sa ia decat 5 game-uri, pierzand 5-7.

Sorana Cirstea va juca mai departe cu Jelena Ostapenko, care a beneficiat de un abandon al chinezoaicei Shuai Peng.

19:54 04 Oct
Halep vs Kasatkina

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, va evolua cu sportiva Daria Kasatkina in sferturi la China Open, dupa ce rusoaica a trecut de sportiva poloneza Agnieszka Radwanska, scor 4-6, 7-5, 6-2.

Daria Kasatkina, locul 34, a trecut de Radwanska, locul 11 mondial, dupa doua ore si 32 de minute de joc.

Halep a fost invinsa, martea trecuta, cu scorul de 6-2, 6-1, de rusoaica Daria Kasatkina, in mansa a doua a turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan.

Anterior, Simona Halep conducea, cu scorul de 2-0, in intalnirile cu jucatoarea rusa de 20 de ani. Anul acesta, in turul al treilea al French Open, romanca a castigat cu 6-0, 7-5, iar anul trecut, in turul al doilea al turneului de la Miami, cu 6-3, 7-5.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a obtinut, miercuri, primul succes in fata rusoaicei Mariei Sarapova, locul 104 WTA, beneficiara a unui wild card, in opt meciuri, impunandu-se cu scorul de 6-2, 6-2 si calificandu-se in sferturile de finala ale China Open.

13:01 04 Oct
Cifrele unui meci fantastic! 39 de erori nefortate pentru Sharapova, doar 6 pentru Simona!

11:39 04 Oct

Halep - Sharapova 6-2 6-2

Setul 2

FANTASTIC! MECI PENTRU SIMONA!!!
BREAK! Fantastic, Simona castiga un game dramatic la a treia minge de break si serveste pentru meci!
Game Simona si presiunea e din ce in ce mai mare pentru ambele jucatoare! 4-2
Game facut de rusoaica pe propriul serviciu, Maria ramane in meci.
Game foarte greu, Simona reuseste sa se desprinda in setul al doilea! 3-1
BREAK! Simona face break la mijlocul setului, Sharapova da in fileu!
Game la zero castigat de Simona care serveste excelent! 1-1
Game foarte lung pe serviciul rusoaicei, care salveaza o minge de break!

Setul 1: 6-2 Halep

SET! Simona inchide un set excelent!
Game foarte greu in care Simona intoarce de la 0-30 si e la un pas sa castige setul. 5-1
BREAK! Simona o domina total pe Sharapova si se distanteaza in set.
Primul serviciu castigat. Simona conduce cu 3-1
BREAK! Incredibil, 3 game-uri, 3 servicii pierdute pana acum.
RE-BREAK! Sharapova isi recastiga serviciul dupa un game foarte bun. 1-1
BREAK! Simona castiga primul game al meciului la ZERO, pe serviciul rusoaicei.

Monica Niculescu, locul 65 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 6-3, 6-2, de chinezoaica Shuai Peng, locul 25 WTA, in turul al doilea al China Open.
15:17 03 Oct
Halep - Sharapova, miercuri dimineata

Meciul dintre Simona Halep si Maria Sharapova va fi cel de-al treilea al zilei de miercuri pe terenul central de la Beijing. Inainte se vor mai duela Nick Kyrgios - Mischa Zverev si Monica Niculescu - Shuai Peng.
15:16 03 Oct
Simona Halep: "Poate pot sa castig de data asta"

Simona Halep a vorbit despre meciul cu Sharapova, spunand: "Poate pot sa castig de data asta".

"Domnul Tiriac mi-a spus cand a vazut tragerea la sorti ca spera sa joc din nou impotriva Mariei Sharapova. I-am raspuns ca am doua meciuri inainte, asa ca sa asteptam. Este doar o alta mare provocare. Nu e nimic special, o cunosc, am jucat de multe ori impotriva ei, am fost aproape de multe ori. Va fi o noua zi, vom vedea, poate o sa castig. Vreau cu adevarat sa fac asta, asa ca maine voi da totul", a spus Simona Halep.
14:17 03 Oct

Sorana Carstea vs. Karolina Pliskova in optimi

Sorana Carstea a trecut astazi de americanca Christina Mchale, in doua seturi, scor 7-6, 6-0, si o va intalni pe Karolina Pliskova in optimi.

Fosta numar 1 mondial, Pliskova ocupa in acest moment locul 4 WTA.

Calificarea in optimi este recompensata la China Open cu un premiu de 71.774 de dolari si cu 120 de puncte WTA.

12:37 03 Oct

Prima reactie a Sharapovei, la aflarea vestii ca o va intalni pe Simona

"Putem sa uitam putin de toate meciurile pe care le-am jucat in trecut. Ne cunoastem foarte bine. Intotdeauna meciurile cu Simona au fost provocatoare, dure, competitive, emotionale. Nu este tipul de partida pe care o astepti devreme intr-un turneu, dar asta este ceea ce am acum. Imi place provocarea de a juca impotriva unei persoane care este pe locul 2 in lume. Simona este o mare jucatoare, a avut un an grozav", a spus Sharapova.

Maria Sharapova are un palmares de 7-0 in fata Simonei Halep.

10:57 03 Oct
Simona Halep - Magdalena Rybarikova 6-1, 2-1

Set 2

Rybarikova acuza probleme medicale. Ea a chemat medicul la banca la scorul de 2-1 pentru Simona

Set 1

Simona Halep castiga primul set cu autoritate, scor 6-1. Game-ul de deschidere a fost unul relativ echilibrat, Rybarikova avand o minge de break, insa apoi Simona s-a dezlantuit si a facut rapid 5-0. Adversara a reusit sa ia apoi un game, insa nu a mai putut face nimic pe serviciul romancei.
17:31 02 Oct
Simona Halep poate sa urce din nou pe primul loc in clasamentul WTA!

Muguruza a abandonat in partida cu Barbora Strycova in turul doi de la Beijing, astfel ca romanca va deveni noul lider mondial, daca va ajunge in finala, iar turneul nu va fi castigat de Elina Svitolina.

Karolina Pliskova este si ea in cartile pentru primul loc, dar nu se poate intalni in finala cu Simona, fiind pe aceeasi parte de tablou.

Meciul Simonei cu Rybarikova a fost amanat pentru marti dimineata, dupa ora 09:30. Halep poate da peste Maria Sharapova in optimi, Radwanska in sferturi si Pliskova sau Osapenko in semifinale.
16:43 02 Oct
Meciul Simona Halep, locul 2 WTA - Magdalena Rybarykova (Slovacia), locul 28 WTA, din turul al doilea al turneului de la Beijing, programat luni, dar amanat din cauza ploii, va avea loc, marti, nu mai devreme de ora 09.30.

Partida va fi a doua de pe terenul Lotus, fiind precedata de un meci de simplu masculin.

Simona Halep ar fi trebuit sa evoluze, luni, in turul doi la Beijing, cu Magdalena Rybarykova, nu mai devreme de ora 13.30, in ultimul meci - al patrulea - de pe terenul Lotus, neacoperit.

Tot marti, in al patrulea meci de pe arena Moon, Sorana Cirstea, locul 44 WTA, va evolua cu sportiva americana Christina McHale, locul 71 WTA, venita din calificari.
13:31 02 Oct
Jumatatea de tablou a Simonei, cu Niculescu si Sorana pe partea de sus.

Traseul probabil este Rybarikova / Sharapova / Radwanska / Piskova.

17:23 01 Oct
Victorie extraordinara pentru Monica!

Monica Niculescu, locul 65 WTA, a eliminat-o peJohanna Konta, numarul 7 mondial si favorita 6, in primul tur al turneului de categorie Premier Mandatory China Open, de la Beijing, cu premii totale de 6.381.679 dolari.

Niculescu s-a impus cu scorul de 6-1, 6-2, intr-o ora si patru minute.

in runda urmatoare, romanca o va intalni pe castigatoarea meciului dintre sportive americana Shelby Rogers, locul 57 WTA, si jucatoarea chineza Shuai Peng, numarul 24 mondial.

in runda secunda la turneul din China sunt calificate si Simona Halep si Sorana Cirstea. Calificarea in turul doi la Beijing este recompensata cu 34.744 de dolari si 65 de puncte.
10:03 01 Oct
Halep vs Rybarikova in turul 2!

Rybarikova a trecut de Bouchard in doua seturi si va fi adversara Simonei Halep in turul doi la Beijing

Magdalena Rybarikova, locul 28 WTA, a invins-o pe Eugenie Bouchard, numarul 85 mondial si beneficiara a unui wild card, in primul tur la Beijing, urmand ca in runda urmatoare sa evolueze contra Simonei Halep.

Magdalena Rybarikova s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3, dupa o ora si 34 de minute.

Halep si Rybarikova s-au mai intalnit de patru ori pana acum, scorul fiind egal, 2-2.

Simona Halep, locul 2 WTA si favorita doi, s-a calificat, sambata, in turul doi la turneul de categorie Premier Mandatory China Open, de la Beijing, cu premii totale de 6.381.679 dolari, trecand in runda inaugurala de sportiva americana Alison Riske, numarul 51 mondial, scor 6-3, 3-6, 6-2.

13:10 30 Sep

Halep 6-3; 3-6; 6-2 Riske

In turul urmator, Simona o va intalni pe castigatoarea partidei Magdalena Rybarikova (Slovacia, 28 WTA) - Eugenie Bouchard (Canada, 85 WTA).

Pentru accederea in turul secund la competitia chineza, constanteanca va incasa un cec in valoare de 34.744 de dolari si 65 de puncte WTA.

SETUL 3

- 6-2 VICTORIE HALEP si calificare in turul al doilea!
- 4-2 BREAK Simona si sansa distantarii definitive in decisiv!
- 3-2 Halep cere din nou interventia lui Pavel.
- 3-0 Simona isi impune jocul si se distanteaza pe tabela!
- 2-0 BREAK Simona si un start bun in decisiv!

Fanii Simonei din China.

SETUL 2

- 2-6 SET RISKE! Halep si-a revenit spre finalul setului, dar nu a putut sa schimbe rezultatul.
- 2-5 Halep a mai echilibrat situatia dupa interventia lui Pavel, insa Riske este aproape sa castige setul al doilea!
- 1-4 Halep cere interventia lui Andrei Pavel in urma jocului slab din setul al doilea.
- 0-2 Riske face break in urma unei duble greseli a Simonei!
- 0-1 Riske isi castiga serviciul.

SETUL 1
- 6-3 SET SIMONA! Halep s-a impus in 43 de minute!

- 5-3! Simona isi mareste avantajul si serveste pentru set!

- 4-3 Simona preia conducerea pentru prima data in acest set!

- BREAK SIMONA! Riske face doua duble greseli si ii permite romancei sa egaleze!

- 2-3 Halep isi casatiga serviciul la zero!

- Riske face break, desi Simona a revenit de la 0-40. Atmosfera este ciudata pe arena din Beijing. Se aud zgmote de avioane, iar jucatoarele sunt vizibil incomodate.

- Meciul incepe echilibrat, 1-1 dupa primele doua servicii.

Simona Halep se lupta cu Alison Riske din SUA de la 11:30 la turneul de la Beijing. Halep e la al doilea turneu din Asia in aceasta perioada, dupa eliminarea de la Wuhan in al doilea tur, in fata Dariei Kasatkina.

In paralel cu Simona va juca si Sorana Cirstea cu Mona Barthel.

13:03 30 Sep

Sorana, in turul 2!

Sorana Cirstea, locul 46 WTA, s-a calificat, sambata, in turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory China Open, de la Beijing, cu premii totale de 6.381.679 dolari.

Cirstea a trecut in runda inaugurala de sportiva germana Mona Barthel, locul 49 mondial, scor 7-6 (4), 6-1, intr-o ora si 23 de minute.

In runda urmatoare, Sorana Cirstea o va intalni pe castigatoarea meciului dintre americanca Sloane Stephens, locul 17 mondial si favorita 15, si o jucatoare venita din calificari.

Calificarea in turul doi la Beijing este recompensata cu 34.744 de dolari si 65 de puncte.

Back: La prima pagina «