Sharap, Maria! Buldozerul Serena a cucerit al 6-lea trofeu de la Melbourne: 6-3, 7-6 in finala cu Sarapova!

Australian Open maria sarapova Serena Williams Tenis
Data publicarii: Sambata 31 Ianuarie 2015, 12:38
Data actualizarii: Sambata 31 Ianuarie 2015, 14:47

Serena Williams a cucerit cel de-al 19-lea titlu de grand slam al carierei.

UPDATE: Mesajul Serenei Williams dupa ce a castigat finala de la Melbourne: "Nu renuntati niciodata daca vreti sa realizati ceva in viata!"

"Trebuie sa o felicit pe Maria. A jucat minunat. A jucat foarte bine si ne-a oferit o finala mare, nu doar pentru public, ci pentru tenisul feminin si toti sponsorii care ne sustin. Sunt onorata ca am jucat impotriva ta in finala", a spus Williams pe teren, adresandu-i-se pe final Mariei Sarapova.

"Nu am fost cea mai bogata cand am crescut, dar aveam o familie bogata sufleteste si eram sustinuta... Sa fiu aici, cu 19 titluri de Grand Slam, este ceva ce nu credeam ca se va intampla. Intram pe teren doar cu o minge, o racheta si o speranta. Era tot ce aveam. Asa ca nu renuntati niciodata voi cei care vreti sa realizati ceva sau sa deveniti cineva. Nu se stie niciodata ce se intampla sau pe cine poti inspira. Sunt extrem de onorata",
a mai spus Serena Williams.

12:38 | Setul doi, 6-7 | Serena Williams castiga in tie-break finala Australian Open. Meciul s-a incheiat, cum alfel?, cu un as reusit de americanca.

Este cel de-al 19-lea titlu de grand slam castigat de Serena si al 6-lea la Australian Open.

17-5 in favoarea Serenei Williams este raportul asilor reusiti in aceasta finala

12:28 | Setul doi, 6-6 | Sarapova egaleaza si impinge setul doi in tie-break

12:23 | Setul doi, 5-6 | Serena Williams este din nou la un game de castigarea trofeului. Si-a incheiat serviciul cu un as, presiune mare pe umerii Sarapovei.

12:18 | Setul doi, 5-5 | Sarapova ramane in viata! Serena Williams a avut o minge de meci pe serviciul rusoaicei, Sarapova si-a pastrat calmul si a egalat situatia la game-uri.

12:09 | Setul doi, 4-4 | Game alb reusit de Sarapova pe propriul serviciu

Spectatorii aflati in afara arenei infrunta ploaia pentru a urmari partida pe un ecran mare de langa arena Rod Laver.

12:03 | Setul doi, 3-4 | Sarapova a avut si ea minge de break, dar serviciul Serenei este formidabil. Americanca incheie game-ul cu cel de-al 13-lea as reusit in acesta finala.

11:58 | Setul doi, 3-3 | Game foarte disputat pe serviciul Mariei Sarapova. Serena a avut o minge de break, rusoaica a revenit si a evitat dezastrul. Un break in acest moment ii putea fi fatal Sarapovei.

11:52 | Setul doi, 2-3 | Serena Williams isi castiga serviciul si este la trei gameuri de castigarea finalei.

11:48 | Setul doi, 2-2 | Maria Sarapova a revenit pe propriul serviciu si a evitat breakul. Serena a condus cu 30-15, rusoaica a castigat apoi trei puncte consecutive.

6 asi a reusit Serena Williams in primul set

11:34 Serena Williams a castigat primul set, scor 6-3. N-a fost un set foarte spectaculos, Serena Williams are ceva probleme respiratorii si joaca aceasta finala cu febra 39 de grade. Cu toate astea, forta loviturilor sale a anihilat-o pe Maria Sarapova pana acum.

11:30 | Primul set, 3-5 | Maria Sarapova recupereaza un break si are sansa sa revina in lupta pentru castigarea primului set.

11:25 | Primul set, 2-5 | Serena se distanteaza spre castigarea primului set; americanca urmeaza la serviciu.

11:12 Acoperisul a fost tras; Maria Sarapova a ramas pe teren, Serena s-a dus spre vestiare. Meciul se va relua dupa cateva minute.

In tot acest timp, acoperisul arenei centrale de la Wimbledon ne aduce aminte ca el este cel mai tare din lume :)

11:08 | Primul set, 2-3 | A inceput ploaia la Melbourne, meciul ar putea fi suspendat. Jocul a fost oprit, cele doua jucatoare s-au dus sub umbrelute si o armata de copii de mingi a intrat pe teren sa stearga suprafata de joc cu prosoapele.

10:58 | Primul set, 1-2 | Replica Mariei Sarapova este impresionanta. Rusoaica nu ii da nicio sansa Serenei pe propriul serviciu; game alb si Maria reface diferenta de un joc.

10:55 Serena isi castiga serviciul fara prea mari emotii si se distanteaza la doua game-uri.

10:52 Serena Williams incepe meciul perfect, cu un break. Primul game al finalei se incheie cu o dubla greseala din partea Sarapovei.

10:49 Comentatorul de la BBC scrie pe contul personal de Twitter ca Serena nu se simte prea bine. A intrat pe teren cu febra, 39 de grade.

10:40 A inceput finala Australian Open. BBC scrie pe Twitter ca Serena este cea mai... experimentata, sa spunem, jucatoare din istoria finalelor Australian Open :)

Serena Williams si Maria Sarapova, primele doua jucatoare ale lumii, se bat in aceasta dimineata pentru marele trofeu de la Melbourne.

Este cea de-a 19 confruntare directa, iar bilantul este net in favoarea Serenei, care a castigat 16 din cele 18 partide disputate pana acum. Sarapova n-a mai castigat in fata Serenei din 2004.

Pentru Serena Williams, aceasta finala va fi a 23-a la un turneu de Grand Slam si a sasea la Open-ul australian. Americanca a castigat editiile din 2003, 2005, 2007, 2009 si 2010.

Serena Williams are sansa de a castiga al 19-lea titlu de Grand Slam al carierei.

Maria Sarapova a castigat Australian Open in 2008, a fost finalista in 2007 si 2012 si semifinalista în 2005, 2006 si 2013. Anul trecut, ea a parasit competitia in optimile de finala.

Indiferent de rezultatul de astazi, Serena Williams isi va pastra prima pozitie in clasamentul mondial.