Djokovici a castigat finala Australian Open: 7-6, 6-7, 6-3, 6-0 in fata lui Murray! A 4-a finala pierduta de britanic la Melbourne

Andy Murray Australian Open Novak Djokovic Tenis
Data publicarii: Duminica 01 Februarie 2015, 14:26
Data actualizarii: Duminica 01 Februarie 2015, 15:17

14:23 | Game, set, meci... Novak Djokovici castiga primul turneu de grand slam al anului. Este al 5-lea trofeu cucerit de Djokovici la Melbourne.

Pentru Murray, aceasta este a 4-a finala pierduta la Melbourne, ultimele trei in fata lui Djokovici.

14:18 | Setul patru 5-0 | Murray este complet cazut, Djokovici e de neoprit. Sarbul face inca un break si va servi pentru trofeu

14:08 | Setul patru, 3-0 | Djokovici este descatusat - doua breakuri castigate si Djokovici se poate distanta la 4 game-uri daca isi castiga serviciul

14:00 Novak Djokovici castiga setul trei, scor 6-3. Jocul sarbului este mai consistent, Murray pare obosit, atat fizic, cat si mental.

13:50 | Setul trei, 5-3 | Djokovici reuseste primul break al setului intr-un moment foarte important. Murray inchide game-ul cu o dubla greseala, Djokovici serveste pentru castigarea setului.

13:45 | Setul trei, 4-3 | Game-uri extrem de disputate, fiecare jucator isi castiga serviciul. Murray urmeaza la serviciu.

13:16 | Final de set formidabil, Andy Murray castiga in tie-break. Peste doua ore si jumatate scurse din aceasta finala entuziasmanta.

13:12 | Setul doi, tie-break | 6-2 si patru mingi de set pentru Andy Murray

13:08 | Setul doi, 5-6 | Trei mingi de break salvate de Murray, britanicul isi castiga cu mari emotii pe propriul serviciu.

12:51 | Setul doi, 5-5 | Djokovici castiga cel mai lung game al meciului, care a durat aproape 10 minute. Sarbul a salvat si o minge de set. Murray urmeza la serviciu.

12:34 Momente mai putin intalnite la meciurile de tenis - partida a fost intrerupta pentru cateva minute, timp in care mai multi spectatori au fost evacuati din tribune de oamenii de ordine.

12:23 | Setul doi, 3-2 | Djokovici revine spectaculos, face doua breakuri si preia conducerea, pentru prima data, in setul doi.

12:04 | Setul doi, 0-2 | Murray incepe foarte bine setul, face breakul si se poate distanta la trei game-uri daca isi castiga serviciul. Djokovici are probleme si asta se vede in jocul lui - incearca sa scurteze punctele, mana dreapta incepe sa nu il mai asculte.

11:55 Djokovici castiga primul set in tie-break, Boris Becker sare de pe scaun de bucurie. Sarbul merge pe banca pentru a primi din nou ingrijiri medicale.

Statistica spune ca Murray nu l-a invins niciodata pe Djokovici atunci cand a pierdut primul set. Djokovici si Murray au mai fost adversari pana in prezent de 23 de ori, sarbul impunandu-se de 15 ori si britanicul de opt ori.

O ora si 12 minute a durat primul set.

11:48 Prima dubla greseala a meciului vine abia acum, in tie-break, pe serviciul lui Djokovici; asta spune multe despre calitatea tenisului oferit de cei doi jucatori.

11:45 Fiecare jucator isi castiga serviciul si primul set va fi decis in tie-break

11:35 | Primul set 5-5 | Game alb castigat de Murray pe propriul serviciu. 52 de minute scurse pana acum.

11:31 | Primul set, 5-4 | Final de set foarte spectaculos, cu trei breakuri consecutive. Murray urmeaza la serviciu.

Djokovici are nevoie de ingrijiri medicale, problemele la deget par serioase.

11:27 | Primul set, 5-3 | Revenirea lui Murray a fost anihilata imediat de Djokovici - sarbul reuseste break-ul si va servi pentru castigarea primului set.

Djokovici are ceva probleme la mana dreapta; camerele au surprins un moment in care sarbul isi privea degetul mare, care se misca necotrolat.

11:18 | Primul set, 4-3 | Murray reuseste sa castige primul game pe serviciul lui Djokovici si revine in lupta pentru primul set; britanicul urmeaza la serviciu.

11:12 Comentatorul BBC David Law scrie pe Twitter ca Murray nu a castigat niciodata un meci in fata lui Djokovici dupa ce a pierdut primul set.

11:07 | Primul set, 4-1 | Djokovici pare de neoprit in aceste momente; o singura eroare nefortata pana acum si Djokovici se distanteaza la 3 jocuri in primul set.

11:03 | Primul set, 3-1 | Revenirea din game-ul precedent i-a dat si mai multa incredere lui Djokovici; sarbul face primul break al finalei.

10:57 | Primul set, 2-1 | Sarbul isi castiga foarte greu serviciul, dupa ce Murray a condus cu 40-0 si a avut trei mingi de break. Impresionanta revenirea lui Djokovici, care a castigat cinci puncte consecutive.

10:44 Djokovici incepe in forta, serviciul ii intra perfect si castiga fara mari probleme primul game al finalei

10:40 Meciul incepe cu Djokovici la serviciu. Iubita lui Murray, Kim Sears, este in tribune si a atrage toate privirile cu tricoul pe care a ales sa-l poarte la finala.

"Parental advisory - explicit content" este logo-ul imprimat pe tricou, dupa ce a injurat ca la usa cortului in semifinala cu Thomas Berdych :) DETALII AICI

Novak Djokovici, locul 1 ATP si Andy Murray, cap de serie numarul 6, se bat in aceasta dimineata pentru marele trofeu de la Melbourne.

Pentru Murray va fi a 4-a incercare de a castiga Open-ul Australian, dupa ce a pierdut finalele din 2010, 2011 si 2013, ultimele doua chiar in fata sarbului Djokovici.

Pentru Novak Djokovici, finala cu Murray va fi a 15-a la un turneu de Grand Slam, a cincea la Melbourne. Sarbul a castigat Australian Open in 2008, 2011, 2012 si 2013.

Djokovici si Murray au mai fost adversari pana in prezent de 23 de ori, sarbul impunandu-se de 15 ori si britanicul de opt ori.

Ultima data, cei doi s-au intalnit in sferturile de finala ale turneului de la Paris, scor 7-5, 6-2 pentru Djokovici, care a si castigat trofeul.