Gimnastica romaneasca n-a murit! BRONZ pentru Larisa Iordache la Campionatele Mondiale de la Glasgow

Larisa Iordache Suntem cu voi
Data publicarii: Vineri 30 Octombrie 2015, 08:12
Data actualizarii: Vineri 30 Octombrie 2015, 08:13

Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz la individual compus, joi seara, la Campionatele Mondiale de gimnastica artistica de la Glasgow, in timp ce Laura Jurca s-a clasat pe locul 8 in finala.

Aurul a fost cucerit de americanca Simone Biles (18 ani), cu 60,399 puncte, ea devenind prima gimnasta care castiga trei titluri mondiale consecutive la individual compus. Pe locul secund s-a clasat o alta americanca, campioana olimpica en titre Gabrielle Douglas, cu 59,316 puncte, iar Iordache a completat podiumul, cu 59,107 puncte, Jurca fiind a opta, cu 56,732 puncte. Rusoaica Svetlana Horkina a castigat si ea trei titluri mondiale la individual compus, tnsa nu consecutive (1997, 2001, 2003).

Iordache, vicecampioana mondiala la individual compus (Nanning, 2014), si-a tnceput evolutia la barna, cu 14,766 (cea mai mare nota din concurs la acest aparat), si era pe locul 7 dupa prima rotatie, tn timp ce Jurca (13,900 la sol) se afla pe 10. Dupa a doua rotatie, Iordache ocupa locul 5 (13,900 la sol), iar Jurca era pe 7 (15,133 la sarituri). La capatul a trei rotatii, Iordache a mai urcat o treapta, fiind pe locul 4 (15,066 la sarituri), tn timp ce Jurca se mentinea pe sapte (13,733 paralele). tn ultima rotatie, Iordache a evoluat la barna (14,800), reusind sa o depaseasca pe chinezoaica Shang, care a evoluat la sarituri (13,866), si sa prinda podiumul, tn timp ce Jurca a coborat pe locul 8, dupa ce a fost notata cu 13,966 la barna.

Medalia cucerita de Larisa Iordache salveaza onoarea gimnasticii romanesti, care a dezamagit la Mondialele de la Glasgow, ambele loturi ratand finalele si calificarile directe la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.