FA-BU-LOS! S-a nascut o noua SUPER VEDETA in Romania! Andreea Munteanu, AUR la BARNA!

Andreea Munteanu Suntem cu voi
Data publicarii: Duminica 19 Aprilie 2015, 18:00
Data actualizarii: Luni 20 Aprilie 2015, 11:35

Andreea Munteanu a castigat medalia de aur in finala la barna, la Campionatele Europene de la Montpellier!

Andreea Munteanu a fost notata cu 14,366 si a obtinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) si Claire Martin (Franta, 14,200, medalie de bronz).

La sol, Andreea Munteanu s-a clasat pe locul 8, medalia de aur fiind cucerita de Ksenia Afanaseva din Rusia.

Andreea Munteanu a intrat a cincea in finala de la sol si a fost notata cu 13,866, ocupand astfel locul 8, ultimul.

Medalia de aur a revenit sportivei Ksenia Afanaseva (Rusia, 14,733), urmata pe podium de Claudia Fragapane (Marea Britanie, 14,633) si Giulia Steingruber (Elvetia, 14,466).

La CE individuale de la Montpellier, Laura Jurca s-a clasat, vineri, pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, in finala la individual-compus.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participa 167 de sportivi din 38 tari in concursul masculin si 100 de gimnaste din 33 de tari in competitia feminina.

La finalul competitiei, presedintele Uniunii Europene de Gimnastica, Georges Guelzec, va inmana drapelul forului european urmatoarei gazde a a CE, Bucuresti (2017).