Presa din Italia, la picioarele lui Chivu! Cum e laudat dupa golul FABULOS cu Atalanta

Atalanta cristi chivu Inter Milano Stranieri
Data publicarii: Sambata 24 Aprilie 2010, 22:48
Data actualizarii: Sambata 24 Aprilie 2010, 23:02

Cristi Chivu, care a marcat primul sau gol pentru echipa Inter Milano, in meciul de pe teren propriu cu Atalanta, scor 3-1, a aratat prin aceasta reusita ca "a incheiat, in mod oficial, faza de refacere si revenire pe gazon" dupa accidentarea suferita la cap, scrie Gazzetta dello Sport.

"In minutul 33 al reprizei secunde, a fost sutul «bomba» a lui Chivu din afara careului, care a asigurat cele trei puncte pentru Inter si a incheiat, in mod oficial, faza de refacere si revenire pe gazon a jucatorului roman. A avut casca de protectie pe cap, dar Chivu a putut sa o dea jos fara sa ia cartonasul galben pentru a se bucura la gol.
Mai bine decat un tricou", a notat cotidianul italian, in editia sa online.

Cristian Chivu a revenit pe teren, la finalul lunii martie, dupa o pauza de 77 de zile cauzata de o accidentare la cap. Chivu s-a accidentat la cap in meciul cu formatia Chievo, disputat in data de 6 ianuarie, la un duel cu fotbalistul Sergio Pellissier. El a fost supus unei interventii chirurgicale reusite, ce a durat aproximativ doua ore, pentru indepartarea unui hematom si pentru refacerea unei fracturi din zona parietala dreapta.

Site-ul calciomercato.it l-a considerat pe Cristian Chivu drept "fotbalistul meciului" Inter-Atalanta, acordandu-i nota 8: "Cea mai mare nota pentru Chivu pentru golul marcat si pentru a sarbatori faptul ca a depasit cu succes momentul dificil prin care a trecut".

Agentia Datasport i-a acordat jucatorului roman nota 7 pentru jocul de sambata, considerandu-l unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, alaturi de Zanetti (7,5), Mariga (7) si Milito (7). "Chivu a facut o buna partida in aparare si a incununat jocul bun cu un gol marcat", a scris sursa citata.

Aceasi nota a primit-o Chivu si din partea site-ului ilsussidiario.net, care a aprecizat ca internationalul roman a facut un marcaj atent la jucatorul echipei din Bergamo, Ferreira Pinto: "Chivu a fost atent in a-l marca pe Ferreira Pinto si si-a facut cadou golul de 3-1, cu un sut violent cu piciorul stang de la marginea careului".

Tot nota 7 a primit Cristian Chivu si din partea site-ului blitzquotidiano.it, in vreme ce newnotizie.it a apreciat jocul fotbalistului roman cu 6,5: "Chivu si-a desavarsit o prestatie suficient de buna cu un frumos gol de la distanta", au scris jurnalistii de la site-ul newnotizie.it.

Fundasul roman a marcat, sambata, primul sau gol pentru echipa Internazionale Milano, in meciul de pe teren propriu cu Atalanta, scor 3-1 (2-1), din etapa 35 a campionatului Italiei.

Chivu, care a fost integralist, a inscris in minutul 78, golul de 3-1. Celelalte goluri ale invingatorilor au fost marcate de Milito '24 si Mariga '35. Pentru Atalanta a punctat Tiribocchi, in minutul 5.