Kuban Krasnodar, echipa lui Gigel Bucur, a retrogradat din prima divizie a campionatului Rusiei

Gigel Bucur Kuban Krasnodar Stranieri
Data publicarii: Vineri 27 Mai 2016, 20:58
Data actualizarii: Vineri 27 Mai 2016, 21:01

Dan Petrescu ii calificase in Europa League.

Kuban Krasnodar, echipa fostului international roman Gigel Bucur, a retrogradat din prima divizie a campionatului de fotbal Rusiei, dupa ce s-a inclinat cu scorul general de 1-2 in barajul in doua manse sustinut in fata lui Tom Tomsk.

Invingatoare in tur cu 1-0 pe teren propriu, Kuban a cedat vineri in retur cu 2-0, in deplasare. Golurile, venite in repriza secunda, au apartinut lui Evgheni Baskirov (minutul 57) si Valeriu Ciuperca, mijlocas din Republica Moldova (72). Bucur a intrat in joc in minutul 74 si a vazut cartonasul galben in minutul 90+2.

Bucur, 36 de ani, evolueaza din ianuarie 2010 la Kuban, cu care este la final de contract. Atacantul a aparut in acest sezon in 13 meciuri de campionat, fara sa inscrie.

Kuban, care a incheiat pe locul 14 sezonul regulat, a disputat acest baraj impotriva formatiei clasate pe locul 3 in esalonul secund.

In cadrul barajului pentru mentinerea/promovarea in prima divizie a campionatului Rusiei mai are loc vineri intalnirea Anji Mahacikala - Volgar Astrahan. in tur, Anji a castigat in deplasare cu 1-0.

Din primul esalon au retrogradat direct ocupantele ultimelor doua locuri, Dinamo Moscova, pana acum prezenta neintrerupt in elita, si Mordovia Saransk.

Au promovat direct primele doua clasate in liga a doua, Gazovik Orenburg si Arsenal Tula.

Sursa: Agerpres