"In toata cariera nu am avut asa noroc". Reactia lui Mircea Lucescu dupa calificarea nebuna obtinuta de Sahtior in grupele UCL

Mircea Lucescu Liga Campionilor Sahtior Donetk uefa champions league Stranieri
Data publicarii: Miercuri 26 August 2015, 09:06
Data actualizarii: Miercuri 26 August 2015, 09:15

Sahtior 2-2 Rapid Viena | Echipa lui Mircea Lucescu s-a calificat cu emotii in grupele UEFA Champions League, dar se poate lauda cu o performanta deloc de neglijat: de 7 ani nu lipseste de la masa bogatilor din Liga.

Sahtior Donetsk, echipa lui Mircea Lucescu, s-a calificat in grupele UEFA Champions League dupa un meci nebun impotriva austriecilor de la Rapid Viena, partida transmisa IN DIRECT de Sport.ro. Sahtior si Rapid Viena au remizat la Lviv, scor 2-2, dar ucrainienii s-au calificat gratie victoriei obtinute in deplasare, saptamana trecuta, cu 1-0.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO AL MECIULUI

Mircea Lucescu a vorbit si el la finalul partidei, acesta facand o declaratie neasteptata. Veteranul antrenor a recunoscut ca echipa sa a avut mare noroc pe final si a spus ca "tot ghinionul s-a intors in meciul cu Rapid Viena".

"Vreau sa spun ca in cariera mea de antrenor nu am mai avut un asemenea noroc. S-a intors norocul! Finalul a fost incredibil. I-am felicitat pe jucatori pentru calificare, le-am multumit pentru prima repriza in care, chiar daca am primit doua goluri, am jucat bine. In schimb, repriza a doua si mai ales finalul ei a fost dezastruos. Am facut foarte multe greseli. I-a apucat teama si au inceput sa joace numai spre portar, situatii care se intorceau pana la urma impotriva noastra.

Sigur ca pentru grupele Champions League trebuie sa ne pregatim mai bine. Vom vedea ce va fi", a spus Lucescu la Dolce Sport.

Golurile Sahtiorului in meciul de aseara au fost marcate de Marlos si Gladky, in timp ce pentru oaspeti au inscris Schaub si Hofmann.