"Au aruncat cu BOMBE, era ca in Afganistan!" Prima reactie a lui Luchin, dupa ce a fost atacat de fanii bulgari! VIDEO

Srdjan Luchin botev plovdiv Bulgaria Lokomotiv Plovdiv plovdiv Stranieri
Data publicarii: Duminica 20 Aprilie 2014, 10:59
Data actualizarii: Duminica 20 Aprilie 2014, 11:07

►In numele lui PIRLO! Benfica – Juventus, joi 22:00, in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Romanii Srdjan Luchin, Alex Curtean si Alexandru Benga, dar si Younes Hamza si Ferebory Dore, fostii atacanti ai Petrolului, au trecut prin momente grele la derby-ul orasului Plovdiv, disputat intre Botev si Lokomotiv, in prima liga bulgara.

Legitimati la Botev Plovdiv, fostii fotbalisti ai lui Dinamo si ai Petrolului au fost pe teren la meciul pe care echipa lor l-a disputat impotriva rivalilor de la Lokomotiv, insa au fost trimisi la vestiare in minutul 43, dupa ce partida a explodat...la propriu.

Lovit de o torta aprinsa, incident care a declansat nebunia pe stadionul din Plovdiv (VIDEO AICI), Srdjan Luchin, component al echipei nationale a Romaniei, a povestit ce s-a intamplat, acesta spunand ca fanii bulgari au creat o atmosfera demna de un teatru de operatiuni, nicidecum de un stadion de fotbal.

"Meciul a inceput cu o intrerupere de zece minute, pentru ca galeria echipei gazda a aruncat cu torte, fumigene, banane, chiar si cu alte obiecte. Apoi, in minutul 43, actiunea se petrecea undeva in dreptul galeriei echipei gazda, cand cei de acolo au aruncat cu o petarda care a explodat la cativa centimetri de mine.

Imediat, atat eu, cat si colegii mei, am fugit pe margine. Arbitrul a venit la mine, m-a intrebat daca sunt bine, dupa care a decis sa intrerupa meciul, ca lumea sa se linisteasca.

Cum acest lucru nu s-a intamplat, s-a luat decizia ca meciul sa fie intrerupt. Luni sau marti se va judeca la comisii, dar, cel mai probabil, vom castiga cu 3-0 la masa verde", a spus Luchin la Digisport.

"Din ce am inteles eu, galeria lui Lokomotiv a protestat impotriva patronului. Oricum, n-am mai trait niciodata asa ceva. A fost ceva diferit, mai ales ca nu stiu cum au intrat cei din galerie in tribune cu asa ceva. Acele materiale nu erau petarde, erau efectiv niste bombe. Cand explodau, sareau bucati din ele, ca pietrele! Era ca in Afganistan. Riscai o accidentare grava, bine ca nu s-a intamplat nimic rau", a adaugat fotbalistul.