A inceput sezonul asa cum l-a terminat: PERFECT | Pantilimon a salvat-o pe Sunderland in ultimul meci, englezii il elogiaza: VIDEO

Costel Pantilimon Anglia Premier League Sunderland Stranieri
Data publicarii: Duminica 02 August 2015, 09:04
Data actualizarii: Duminica 02 August 2015, 09:13

Costel Pantilimon este pregatit pentru un nou sezon in Premier League. Eroul lui Sunderland in finalul stagiunii trecute, romanul si-a castigat postul de titular, iar englezii vad in el unul dintre goalkeeperii foarte buni ai campionatului.

Costel Pantilimon a inceput noul sezon asa cum l-a terminat pe cel precedent: inchizand perfect poarta lui Sunderland.

Romanul a fost unul dintre cei mai buni oameni ai formatiei engleze in meciul castigat impotriva nemtilor de la Hannover, scor 1-0. Pantilimon a inchis poarta "pisicilor negre" pe parcursul celor 90 de minute, aparand excelent si o lovitura de la 11 metri, care i-a facut pe jurnalistii publicatiei Goal.com sa noteze: "Este o victorie datorata lui Pantilimon".

Internationalul roman a scos lovitura de la 11 metri in minutul 89 al partidei, dupa un fault facut de John O'Shea la Charlison Benschop.

Meciul s-a terminat 1-0 pentru Sunderland, unicul gol al meciului fiind marcat de olandezul Jeremain Lens, in minutul 74.

Echipa lui Sunderland: Pantilimon - Jones, O'Shea, Coates, Kaboul, Cattermole, Larsson, Rodwell, Adam Johnson, Lens, Defoe

Antrenor: Dick Advocaat