PUNCT ISTORIC PENTRU POLI: DINAMO 1-1 POLI TIMISOARA

Data publicarii: Sambata 27 Octombrie 2007, 20:54
Data actualizarii: Sambata 27 Octombrie 2007, 20:54
ABIODUN SALVEAZA POLI

Poli a venit in Stefan cel Mare sa scoata un punct istoric in fata unui Dinamo pe val. Urcati pe podium dupa victoria cu Farul Constanta, dinamovistii au incercat sa se apropie de liderul Ligii I, CFR Cluj.

Cristea a deschis scorul cu un sut superb de la 25 de metri, in minutul 20, iar Dinamo a preluat conducerea. Poli TImisoara a fortat pe final de repriza, iar in minutul 45, Canu a profitat de o greseala de marcaj la o lovitura libera si a reluat mingea cu capul spre poarta lui Lobont. 1-1 la pauza si scor final.

In ultima faza a meciului, Dinamo a ratat o ocazie imensa. Moti a sutat de doua ori, dar Abiodun a salvat in ambele randuri, dinamovistii acuzand un hent. Arbitrul a fluierat finalul meciului, iar Poli se intoarce la Timisoara cu obiectivul implinit, nu a pierdut pe terenul campioanei.

Punctul scos de Poli in Stefan cel Mare este primul dupa 17 ani de zile!

Echipele de start

Dinamo: Lobont, Pulhac, Moti, Stoican, St. Radu, Margaritescu, Cristea, Ropotan, Niculescu, Danciulescu, Fl. Bratu.

Poli T.: Popa, Dancia, Mckain, Canu, Stancu, Alexa, Aliuta, Abiodun, Karamyan, Bucur, Rusic.