Diana Bulimar, medalie de bronz la Cupa Mondiala de la Doha! Ce au facut ceilalti romani

Diana Bulimar Cupa Mondiala de la Doha Sporturi
Data publicarii: Vineri 27 Martie 2015, 17:10
Data actualizarii: Vineri 27 Martie 2015, 17:17

Joi, Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la inele. Tot joi, Diana Bulimar a cucerit argintul la paralele

Diana Bulimar a castigat astazi medalia de bronz, iar Laura Jurca s-a clasat pe pozitia a patra in finala de la barna, la Cupa Mondiala de la Doha.

Laura Jurca a intrat a doua in finala de la barna, fiind notata cu 13,425, cu care s-a clasat pe locul patru, in timp ce Diana Bulimar, a sasea finalista din concurs, a primit nota 14,025, cu care a cucerit medalia de bronz. Medalia de aur a revenit gimnastei vietnameze Thi Ha Thanh Phan (14,250), iar cea de argint sportivei elvetiene Giulia Steingruber (14,125).

Tot vineri, in finala masculina de la sarituri, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 4 (14,262), iar Marius Berbecar pe 7 (13,925).

Joi, Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la inele (15,325), iar la feminin, in finala la paralele, Diana Bulimar a castigat medalia de argint (13,600), iar Laura Jurca s-a clasat pe pozitia a patra (13,175).

La cea de-a opta editie a FIG World Challenge Cup, care se incheie vineri, in Aspire Zone din Doha, participa 123 de gimnasti si gimnaste din 33 de tari.

Celelalte etape din 2015 ale circuitului vor avea loc dupa cum urmeaza: la Ljubljana (Slovenia, 3-5 aprilie), Sao Paolo (Brazilia, 1-3 mai), Varna (Bulgaria, 7-9 mai), Anadia (Portugalia, 21-24 mai) si Osijek (Croatia, 17-20 septembrie).

Sursa: Mediafax