RECORDUL ISTORIC stabilit de Real Madrid dupa victoria in fata lui Florin Andone in Spania!

Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2016, 09:26
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2016, 09:27

Victoria lui Real Madrid cu Deportivo, echipa lui Florin Andone, i-a adus lui Zidane un nou record.

Real a incheiat, cu aceasta ocazie, al 35-lea sau meci consecutiv fara infrangere in toate competitiile, un nou record pentru clubul madrilen.

Elevii lui Zinedine Zidane au obtinut, insa, victoria in extremis, gratie golului reusit de fundasul Sergio Ramos in prelungiri (min.90+2). Deportivo a condus cu 2-1 pana in minutul 84, prin golurile lui Joselu (min.63 si 65), ultimul fiind inscris dupa o pasa a romanului Florin Andone, titular in acest meci, care a ramas pe teren pana in minutul 74, cand a fost inlocuit cu Mosquera. Pentru madrileni au mai marcat Alvaro Morata (min.50) si Mariano (min.84).

In urma acestui succes, Real Madrid a refacut avansul de sase puncte fata de marea sa rivala FC Barcelona, care s-a impus la randul ei, cu 3-0, pe terenul formatiei Osasuna Pamplona, prin golul uruguayanului Luis Suarez (min.59) si "dubla" argentinianului Lionel Messi (min.72 si 90+2).

Real va pleca spre Japonia pentru a participa la Campionatul Mondial al cluburilor, unde este calificata direct in semifinale, urmand sa intalneasca pe 15 decembrie, la Yokohama, invingatoarea partidei dintre echipele Club America (Mexic) si Jeonbuk Hyundai Motors (Coreea de Sud).