Ce n-au reusit Messi si Ronaldo! Un atacant de la Rayo e eroul etapei din Spania, dupa ce a dat 4 goluri in 15 minute

Cristiano Ronaldo Alberto Bueno Lionel Messi Rayo Vallecano Spania Spania
Data publicarii: Duminica 01 Martie 2015, 09:19
Data actualizarii: Duminica 01 Martie 2015, 11:10

Alberto Bueno (26 de ani) a intrat in istoria lui Rayo Vallecano. Atacantul format la Real Madrid a inscris de 4 ori intr-un interval de doar 15 minute in meciul cu Levante si a adus victoria echipei sale, cu 4-2.

Un atacant mai putin cunoscut din La Liga a reusit ce nu au putut recordmenii Leo Messi si Cristiano Ronaldo, cei care au doborat unele dintre cele mai tari recorduri ale fotbalului spaniol si european.

Alberto Bueno, fotbalist la Rayo Vallecano, care a prins si 3 meciuri pentru Real Madrid in sezonul 2008/2009, a reusit sa egaleze o performanta stabilita acum mai bine de 70 de ani.

Fost la Valladolid si Derby County, Bueno a reusit sa se impuna pana la urma la Rayo Vallecano. Pentru micuta echipa de langa Madrid, acesta a reusit sa marcheze de 12 ori in acest sezon, fiind peste Gareth Bale (10) si Luis Suarez (5) in clasamentul golgheterilor.

Patru din golurile sale au fost insa consemnat e in meciul disputat ieri cu Levante, in care acesta a reusit o prestatie fantastica.

Bueno si-a ajutat echipa sa iasa din zona retrogradabila si a bifat cel mai tare meci al carierei. Acesta a inscris de patru ori intre minutele 23 si 38 ale partidei, din tot atatea ocazii de gol.

Astfel, Bueno l-a egalat pe Campanal, fotbalist care a reusit sa stabilieasca un astfel de record in 1942.

Totusi, recordul all-time al Spaniei ramane cel stabilit de Bebeto. Fostul mare atacant a marcat de 4 ori in 6 minute intr-un Deportivo - Albacete, in octombrie 1995.

De asemenea, Bueno a stabilit cel mai rapid hat trick din 2006 incoace, depasindu-l pe David Villa.