"Cazul sticla" in Spania. Suporterul care l-a lovit pe Neymar la meciul din weekend a trimis o scrisoare deschisa: "Am facut cea mai mare greseala"

Barcelona Lionel Messi Neymar Spania Valencia Spania
Data publicarii: Miercuri 26 Octombrie 2016, 16:57
Data actualizarii: Miercuri 26 Octombrie 2016, 17:11

Vezi si - Scene rare cu Leo Messi in prim plan: argentinianul a cedat presiunii si s-a injurat cu fanii Valenciei, dupa ce acestia au aruncat cu o sticla spre Neymar

Barcelona a invins Valencia pe Mestalla in weekend cu 3-2, la capatul unui meci incrancenat, presarat, din nefericire, si cu momente mai putin sportive. Cel mai urat incident a avut loc in minutul 90, imediat dupa golul victoriei marcat de Messi din penalty. Atunci, Neymar a fost lovit de o sticla aruncata din tribune.

Incidentul l-a enervat pe Messi, care a injurat in directia tribunei ocupate de suporterii Valenciei.

La cateva zile de la incident, 99.9 Valencia Radio a primit insa o scrisoare din partea unui suporter al "liliecilor", cel care spune acum ca regreta gestul necontrolat.

Suporterul, care a vrut sa ramana anonim, le-a cerut scuze jucatorilor Barcelonei.

"Sunt suporterul care a aruncat sticla din tribuna, cea care l-a lovit pe Neymar. Din momentul in care sticla s-a desprins de mana mea, am stiut ce greseala am facut.

Regret enorm, pentru ca nu este un gest care ma defineste ca individ, nici unul care ii defineste pe fanii Valenciei.

Cand arbitrul a dictat penalty, am simtit ca nu pot face nimic. Iar cand Mesis a marcat si jucatorii Barcelonei au venit la marginea terenului sa se bucure, am vazut cum Neymar ii provoca pe unii dintre suporterii Valenciei, care si-au sustinut echipa din primul pana in ultimul minut.

In acel moment am vazut sticla si am actionat sub impulsul de moment. Era o sticla goala de plastic.

Le cer jucatorilor Barcelonei iertare, la fel si fanilor Valenciei. Imi voi sustine echipa pana in ultima mea zi", a scris acesta, citat de 99.9 Valencia Radio.

VIDEO - Vezi momentul din finalul meciului Valencia 2-3 Barcelona AICI