Barcelona, impotriva echipei care a "ucis" Realului lui Ronaldo. Alaves s-a calificat aseara in finala Cupei Spaniei

Barcelona Cupa Regelui Spaniei Cupa Spaniei Deportivo Alaves Spania Spania
Data publicarii: Joi 09 Februarie 2017, 09:31
Data actualizarii: Joi 09 Februarie 2017, 09:43

Finala Cupei Regelui Spaniei din acest sezon va fi Barcelona - Deportivo Alaves.

Deportivo Alaves s-a calificat, pentru prima oara in istoria sa, in finala Cupei Spaniei, gratie victoriei la limita, cu 1-0, inregistrata in fata Celtei Vigo, miercuri seara, in mansa secunda a semifinalelor competitiei.

Bascii au marcat unicul gol al intalnirii de pe stadionul "Mendizorrotza" prin Edgar Mendez, in minutul 82, punand astfel capat aventurii celor de la Celta Vigo, care o eliminasera in turul precedent pe una dintre favoritele la castigarea trofeului, Real Madrid. In meciul tur, disputat la Vigo, Celta si Alaves au terminat la egalitate, 0-0.

Alaves, finalista a Cupei UEFA in urma cu 16 ani, o va avea ca adversara in finala Cupei Spaniei, programata in data de 27 mai, pe FC Barcelona, dubla detinatoare a titlului, care si-a asigurat calificarea inca de marti, cand a remizat pe teren propriu cu Atletico Madrid (1-1), dupa ce catalanii reusisera sa se impuna cu 2-1 in meciul tur.

Rezultate - semifinale (retur)

Marti

FC Barcelona - Atletico Madrid 1-1 (in tur 2-1)

Au marcat: Luis Suarez 43, respectiv Kevin Gameiro 83.
Cartonase rosii: Sergi Roberto 57, Luis Suarez 90, respectiv Yannick Carrasco 69.
Atletico Madrid a ratat o lovitura de la 11 m prin Kevin Gameiro, in minutul 80.