Ozil, lasat pe dinafara de Low chiar dupa golul fabulos marcat in Liga. De ce nu va fi convocat pentru urmatoarele meciuri ale nationalei Germaniei

Mesut Ozil Arsenal Germania Joachim Low Preliminarii CM 2018
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2016, 16:56
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2016, 17:15

Ora Exacta in Sport, in fiecare dimineata, de luni pana vineri, de la 10:45, si in weekend de la 16:00

Germania se pregateste si ea, la fel ca celelalte nationale, pentru un nou meci din preliminariile Cupei Mondiale 2018. Cu 3 victorii din tot atatea posibile pana acum, nemtii au insa in fata ceea ce pare a fi doar un meci-antrenament. Germania va intalni San Marino pe 11 noiembrie, pentru ca 4 zile mai tarziu sa joace o partida amicala in compania Italiei.

Avand in fata o victorie facila cu San Marino si doar un amical cu Italia, Joachim Low, selectionerul campioanei mondiale en-titre, a decis sa lase "la vatra" mai multe vedete.

Presa germana anunta ca printre acestea se afla Mesut Ozil, autorul unui gol absolut fenomenal in aceasta saptamana in Liga Campionilor, in Ludogorets 2-3 Arsenal.

Low a decis sa ii menajeze pe jucatorii de top si sa le dea minute si altora.

Astfel, Toni Kroos va juca in doar una dintre cele doua partide, in timp ce Ozil nici macar nu va fi convocat.

Low le-a explicat tuturor fotbalistilor rationamentul sau, transmitandu-le ca se va baza pe ei la meciurile mai importante.

"Jucatorii din campionatele de top nu au pauza de iarna si de aceea cred ca e mai bine sa le nu aglomeram si mai mult programul. Vom apela la ei cand va fi nevoie", a spus Low.

"Nu vreau sa fiu arogant inaintea partidei cu San Marino, vom fi foarte concentrati si serios, dar vom acorda minute si altor fotbalisti", a mai spus selectionerul Germaniei.

Jucatorii care au sanse mari sa evolueze cu San Marino sunt Segre Gnabry (Werder Bremen), Yannick Gerhardt (Wolfsburg), Benjamin Henrichs (Leverkusen), Sebastian Rudy (Hoffenheim), Jonathan Tah (Leverkusen) ori Max Meyer (Schalke).