Vine alt antrenor chiar daca ne calificam la EURO cu Iordanescu pe banca? Ce spune Burleanu despre contractul selectionerului

Nationala
Data publicarii: Vineri 09 Octombrie 2015, 16:59
Data actualizarii: Vineri 09 Octombrie 2015, 18:08

Romania 1-1 Finlanda. Tricolorii au scos cu greu un punct cu Finlanda.

Iordanescu a fost tinta acuzelor dupa egalul in extremis obtinut de nationala Romaniei, dupa golul marcat in prelungiri de Hoban in fata Finlandei. Nu doar rezultatul a fost unul dezamagitor ci si felul in care nationala a jucat, ratand mai multe ocazii mari in prima repriza, pentru a fi dominata copios in partea a doua.

Mai mult, finlandezii au avut un penalty clar si o eliminare la Dragos Grigore, in repriza a doua, la scorul de 1-0 pentru nordici, insa arbitrul nu a sanctionat intrarea in careu a acestuia. Publicul a fost extrem de nervos la finalul partidei, Iordanescu fiind cel mai fluierat om de pe teren, alaturi de cativa jucatori.

Criticile nu s-au oprit la stadion, selectionerul fiind acuzat in direct la TV de mai multi oameni de fotbal ca nu reuseste sa impuna nationalei un joc ofensiv si eficient. Unul dintre contestatari a fost chiar Mircea Sandu, fostul presedinte al FRF. Acesta a propus ca Iordanescu sa fie demis indiferent de rezultatul cu Feroe, iar la Euro, in cazul unei calificari, sa fim condusi de alt antrenor.

Razvan Burleanu a dorit sa ii dea un raspuns direct si agresiv fostul presedinte FRF: "Persoane de tipul asta nu au ce cauta in viata publica si v-as ruga sa nu ii mai provocati. Mandatul selectionerului este unul clar, calificarea, apoi prezenta la Europene. Contractul selectionerului nu este un subiect de actualitate", a spus Răzvan Burleanu conform Dolce.