Inca una RECE pentru Romania! Nationala, deplasare frigoroasa in Finlanda. Nordicii au facut 1-1 cu Grecia: VIDEO

Romania Finlanda Preliminarii EURO 2016 Ungaria Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 11:09
Data actualizarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 11:20

Romania a facut doar un egal cu Ungaria, pe teren propriu, la Bucuresti, iar acum este nevoita sa castige in Finlanda, pentru a continua sa spere la primele doua locuri ale grupei de calificare la EURO 2016.

Echipa nationala va avea parte de o deplasarea grea in Finlanda, urmand sa joace marti impotriva selectionatei antrenate de Mixu Paatelainen.

Cu doar un punct obtinut din duelul cu Ungaria, Romania are mare nevoie de victorie la Helsinki, insa va intalni o echipa aflata intr-o forma buna.

Finlandezii au reusit sa tina piept Greciei pe teren propriu si au fost chiar aproape de o surpriza.

Meciul dintre Finlanda si Grecia a fost presarat cu ocazii si momente controversate, nordicii fiind iertati de un cartonas rosu in minutul 13. Partida a inceput cu o ocazie mare a lui Riski (minutul 6), pentru ca mai apoi Hatemaj sa aiba o intrare foarte dura la Vyntra.

Hatemaj a fost iertat de arbitru, dar inlocuit la pauza de selectionerul Paatelainen.

Grecia a deschis scorul la Helsinki prin Karelis (minutul 24), insa gazdele au reusit sa egaleze prin Jarkko Hurme in minutul 54.

Gazdele au continua sa atace si au fortat o victorie, dar Pohjanpalo a sutat pe langa in minutul 89, dupa o faza excelenta.

Finlanda are 4 puncte in doua meciuri si asteapta acum Romania.

In celalalt meci al grupei, Irlanda de Nord a invins fara mari emotii Insulele Feroe, scor 2-0. Golurile au fost marcate de AcAuley (minutul 6) si Kyle Lafferty (minutul 20).

Rezumatul VIDEO al meciului Finlanda - Grecia e AICI

Echipele folosite

Finlanda (4-3-3): Maenpaa, Arkivuo, Moisander, Toivio, Hurme - Ring, Sparv, Hetemaj (46 Hamalainen) - Eremenko, Pukki (70 Pohjanpalo), Riski
Antrenor: Mixu Paatelainen

Grecia (4-2-3-1): Karnezis - Vyntra, Manolas, Holebas, Papastathopoulos, Torosidis - Maniatis, Samaris - Karelis (81 Samaras), Tachtidis, Mavrias (70 Moras) - Athanasiadis (84 Mitroglou)
Antrenor: C. Ranieri

Paolo Tagliavento arbitreaza meciul Finlanda - Romania

Meciul Finlanda - Romania, care se va disputa marti, de la ora 21.45, in grupa F de calificare la Euro-2016, va fi arbitrat de o brigada din Italia, avandu-l la centru pe Paolo Tagliavento.

Tagliavento va fi ajutat la cele doua linii de Lorenzo Manganelli si Mauro Tonolini, in timp ce rezerva va fi Giulio Dobosz.

Asistenti suplimentari la acest meci vor fi Marco Guida si Gianpaolo Calvarese.

Tagliavento a mai arbitrat meciul Steaua - Ajax Amsterdam, scor 4-2, la loviturile de departajare, din 16-imile Ligii Europa, disputat in februarie 2013, dar si partida Galatasaray Istanbul - CFR Cluj, scor 1-1, din octombrie 2012, in grupele Ligii Campionilor. De asemenea, el a mai arbitrat nationala de tineret a Romaniei in meciul cu Anglia, din octombrie 2010, in play-off-ul de calificare la CE, scor 1-2, dar si echipele Poli Timisoara si FC Vaslui, in Europa League.

In varsta de 42 de ani, Tagliavento este arbitru international din 2007.