A intrat "FUMAT" pe teren! Alibec a fumat in vestiar la pauza meciului cu Franta, apoi a intrat pe teren. Romania - Elvetia, miercuri la ProTV de la 19:00

Nationala
Data publicarii: Marti 14 Iunie 2016, 11:12
Data actualizarii: Marti 14 Iunie 2016, 11:15

Meciul de 10 de la ProTV:  Marti, 14 iunie, Portugalia - Islanda; Miercuri,  ora 19:00: Romania - Elvetia

Sansele ca Alibec sa mai prinda nationala in mandatul lui Iordanescu sunt aproape nule, dupa un episod incredibil ce a avut loc la pauza meciului dintre Romania si Franta. Editia tiparita a Gazetei Sporturilor scrie astazi ca Alibec a fost prins in timp ce fuma la vestiar, intre cele doua reprize.

Iordanescu a dat ordin ca Alibec sa inceapa incalzirea la startul celei de-a doua reprize, insa acesta nu era de gasit. Alibec a fost gasit in cele din urma la vestiar, acolo unde fuma, scrie sursa citata. Culmea, acesta a stat sa isi termine tigara si abia apoi a iesit la incalzire, pentru ca 15 minute mai tarziu, in minutul 61, sa intre in locul lui Andone. Prestatia lui Alibec a fost cea mai slaba de pe teren, din tot lotul Romaniei.

Nu e prima data cand Alibec are probleme cu tigarile, fiind un viciu de care atacantul nu poate scapa. Alibec si-a pus poze pe retelele de socializare cu tigara in mana, iar conducerea Astrei s-a vazut nevoita sa dea niste explicatii jenante cum ca va incerca sa isi convinga cel mai bun jucator sa se lase de fumat. "Fitele" lui Alibec au fost intretinute si de Sumudica, cel care il lasa sa faca ce vrea la Astra.

Chiar daca nu a anuntat nicio masura impotriva sa, Iordanescu nu il va mai folosi pe varful Astrei. Acesta a vrut sa il si excluda pe Alibec din lot, insa s-a gandit ca ar crea o atmosfera tensionata la echipa inainte de ultimele doua jocuri din grupa. Iordanescu a fost supus oricum unei presiuni mediatice pentru a-l lua pe Alibec la Euro, iar acest episod a pus "capac" relatiei dintre cei doi.

Urmatoarea partida a Romaniei este miercuri, cu Elvetia. Meciul e transmis in direct de ProTV, de la 19:00.