VIDEO UMILINTA! Porto capituleaza pe Emirates: Arsenal 5 -0 Porto!

Arsenal FC Porto Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 Martie 2010, 09:20
Data actualizarii: Miercuri 10 Martie 2010, 09:23

Arsenal a aratat ce poate face intr-o zi mare si a intors rezultatul din tur (1-2). Porto a luat gol dupa gol pe Emirates. Hattrick-ul lui Bendtner si golurile lui Eboue si Nasri o duc pe Arsenal merge in sferturile Champions League.

CLICK AICI PENTRU REZUMAT VIDEO

Arsenal s-a calificat in sferturile Champions League dupa un meci in care a atacat 90 de minute. Poarta lui Helton a ramas fara gol doar 9 minute. Bendtner a deschis scorul, insa nimeni nu avea sa prevesteasca acest rezultat. Danezul a inscris golul doi dupa o faza lucrata de Arshavin. Eboue si Nasri au punctat si ei in repriza a doua intr-un interval de doua minute. In ultimul minut de joc, Bendtner reuseste hattrickul din penalty.

livetext:
Min 90: Hattrick Bendtner! Danezul inscrie din penalty si inchide tabela la 5-0. Arsenal este calificata in sferturi!
Min 80: Arsenal nu renunta la atac si da semne ca poate inscrie golul 5. Clichy trimite cu capul peste poarta.
Min 66: Eboue inscrie pentru 4-0. Arsenal este ca si calificata!
Min 65: Nasri dribleaza toata apararea lui Porto si inscrie pentru 3-0

Min 55: Almunia respinge sutul lui Falcao.
Min 54: Song isi face loc printre fundasii lui Porto si suteaza pe poarta. Helton este pe faza si respinge.
Min 52: Hulk intercepteaza o pasa slaba a lui Rosicky insa suteaza mult peste poarta
Min 45: Nasri incearca un sut de la distanta. Portarul lui Porto respinge in corner
Min 33: Porto nu se regaseste. Arshavin rateaza spectaculos din careu
Min 23: Bendtner reuseste dubla dupa o faza in care Arshavin a driblat trei adversari
Min 9: Bendtner deschide scorul!

Min 6: Arshavin il pune la incercare pe Helton, care respinge o in corner
Min 3: Centrare periculoasa in careul lui Porto. Helton respinge din fata lui Bendtner. Pustii lui Wenger sunt in atac.
Min1: A inceput meciul.

Arsenal: Almunia, Diaby, Sagna, Vermaelen, Rosicky, Nasri, Song, Clichy, Arshavin, Campbell, Bendtner

Porto: Helton, Bruno Alves, Raul Meireles, Falcao, Hulk, Fucile, Rolando, Alvaro Pereira, Varela, Nuno Coelho, Ruben Micael

Background:
Misiunea pustilor lui Wenger este extrem de grea. Din 24 de ocazii pe care le-au avut pana acum in Europa, cei de la Porto au resuit sa se califice de fiecare data, dupa ce castigasera in meciul tur.

“Este intotdeauna ceva diferit in jocul nostru. Echipa are o sansa mare sa scrie intorie in aceasta seara. Suntem tineri si putem face minuni”

“In primul meci, Porto s-a aparat bine. Nu cred insa ca vor fi ultra-defensivi. Vrem sa fim mai atenti in aparare si sa inscrie mai mult”, a spus Wenger la conferinta de presa.

Arsenal:
Accidentati: Kieran Gibbs, Johan Djourou, Robin van Persie, William Gallas, Aaron Ramsey, Cesc Fàbregas

Pierd urmatorul meci daca primesc galben: Gaël Clichy, Cesc Fàbregas, Robin van Persie