Data publicarii: Miercuri 05 August 2009, 12:24
Data actualizarii: Miercuri 05 August 2009, 13:16

Drama traita de Mircea Lucescu acum 2 ani eliminat din Europa de golul unui portar in ultimele minute de joc s-a repetat din nou aseara!

Sporting Lisabona, fosta echipa a lui Cristiano Ronaldo, a fost calificata in urmatorul  tur din Liga Campionilor de portarul Rui Patricio care a reusit sa marcheze in minutul 95 al meciul terminat 1-1.

Dupa 0-0 in tur, Sporting era condusa in Olanda de FC Twente cu 1-0 dupa golul brazilianului Douglas, insa  blestemul lui Mircea Lucescu i-a lovit si pe olandezi. Rui Patricio a lovit cu capul dupa un corner executat in minutul 95. Mingea a fost atinsa si de un adversar, insa nimic nu mai conteaza - Sporting  merge mai departe in Liga Campionilor.

In 2007 in fata a 30.000 de ucraineni  care asteptau finalul meciului Sahtior - FC Sevilla pentru a sarbatori calificarea in sferturile Cupei UEFA Lucescu a fost taxat de Palop. La scorul de 2-1 pentru echipa lui Mircea Lucescu, portarul Palop a trimis meciul in prelungiri cu un gol inscris cu capul in ultimele minute.