UNDECIMA! Madridul e ALB, Real e din nou Regina Europei! Vezi imagini de la festivitatea de premiere. VIDEO

Data publicarii: Duminica 29 Mai 2016, 00:59
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2016, 01:05

Real Madrid a castigat finala Ligii Campionilor, la lovituri de departajare, impotriva lui Atletico Madrid, cu scorul de 5-3, dupa ce la capatul a 120 de minute scorul a fost 1-1, pe stadionul "San Siro" din Milano.

Sergio Ramos a deschis scorul pentru Real in minutul 15, iar Yannick Carrasco a egalat in minutul 79.

Real a ajuns la unsprezece succese in Cupa Campionilor sau Liga Campionilor. Real a mai castigat aceasta competitie in 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 si 2014.

Dupa Real, cele mai multe succese in Liga Campionilor le are AC Milan - 7.

Atletico a mai pierdut doua finale in aceasta competitie, in 1974, in fata lui Bayern Munchen, si 2014, chiar in fata lui Real. Atletico este singura echipa care a pierdut trei finale de Liga Campionilor, fara sa castige niciodata acest trofeu.

Totodata, Zinedine Zidane a devenit primul antrenor francez care a castigat Liga Campionilor. Zidane o pregateste pe Real din luna ianuarie.

Fostul mare jucator francez a obtinut Liga Campionilor si ca jucator, in tricoul lui Real, in 2002.

Echipele spaniole au triumfat de 16 ori in Liga Campionilor (de 11 ori Real, de 5 ori Barcelona).

Real a inceput mai bine si Casemiro a fost foarte aproape de gol in minutul 6, dar Oblak s-a opus.

Echipa antrenata de Zidane a continuat sa atace mai mult si a deschis scorul in minutul 15, prin capitanul sau, Sergio Ramos, la faza suspecta de ofsaid, dupa o lovitura libera executata de pe stanga de Kroos si deviata de Bale.

Ramos a inscris impotriva lui Atletico si in minutul 90+3 al finalei din 2014 a Ligii Campionilor. Golul sau a dus acel meci in prelungiri si Real s-a impus atunci cu 4-1.

In finala de la Milano, Atletico a acuzat socul primirii golului si a fost rareori periculoasa pana la pauza, Real ramanand la carma jocului.

Benzema a creat panica in careul advers in minutul 32. Dupa trei minute, a fost randul lui Griezmann sa fie periculos, insa arbitrul a aratat ofsaid. Acelasi jucator a trimis aproape de poarta cu doua minute inainte de pauza.

Atletico a obtinut un penalty in primul minut al reprizei secunde, Fernando Torres fiind faultat de Pepe. Griezmann a ratat insa lovitura de la 11 metri, sutand in transversala.

Francezul a devenit primul jucator care a ratat un penalty intr-o finala de Liga Campionilor, dupa Arjen Robben (Bayern Munchen) in 2012.

Cu un Atletico mult mai viguros ca in prima repriza, Savic a fost la un pas de gol in minutul 54, iar dupa cinci minute a fost imitat de Saul Niguez, cu un voleu spectaculos.

Real a preferat sa actioneze pe contraatac, iar Atletico, o echipa construita sa se apere, a fost nevoita sa se atace si, surprinzator pentru ea, a avut o posesie mai buna.

Benzema a ratat sansa golului de 2-0, Atletico fiind salvata de Oblak, apoi Ronaldo si Bale au fost aproape sa majoreze diferenta in minutul 78.

Ocaziile ratate de Real s-au razbunat in minutul 79, cand a egalat Carrasco, dupa o centrare a lui Juanfran. Jucatorul belgian fusese introdus la pauza.

Bale s-a remarcat cu o actiune in minutul 85, apoi la lovitura de colt ce a rezultat.

La Ronaldo a fost vizibila oboseala la finalul primelor 90 de minute ale unui meci in care portughezul nu a avut o evolutie prea reusita.

Au urmat prelungiri, in care Atletico a fost mai proaspata, pe fondul oboselii lui Ronaldo si al problemelor musculare ale lui Bale.

Danilo l-a blocat pe Griezmann (99), apoi Real a replicat cu incursiunea lui Lucas Vazquez. in finalul celei de-a doua reprize de prelungiri, ambele echipe au avut situatii de gol.

A fost nevoie de lovituri de departajare. Penalty-ul decisiv a fost transformat de Ronaldo.

Au executat in ordine: Lucas Vazquez (gol) 1-0, Antoine Griezmann (gol) 1-1, Marcelo (gol) 2-1, Gabi (gol) 2-2, Gareth Bale (gol) 3-2, Saul Niguez (gol) 3-3, Sergio Ramos (gol) 4-3, Juanfran (ratare - bara), Cristiano Ronaldo (gol) 5-3

in acest an, Real a incheiat pe locul 2 campionatul Spaniei, iar Atletico s-a clasat pe pozitia a treia.

in actualul sezon, campionatul Spaniei s-a incheiat cu victoria Barcelonei, castigatoarea de anul trecut a Ligii Campionilor.

Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 (1-0, 1-1, 1-1)
A marcat: Sergio Ramos (45)
Penalty ratat: Antoine Griezmann (Atletico, 48)

Au evoluat echipele:
Real Madrid: 1. Keylor Navas - 15. Dani Carvajal (23. Danilo, 52), 4. Sergio Ramos (capitan), 3. Pepe, 12. Marcelo - 19. Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos (22. Isco, 72) - 11. Gareth Bale, 9. Benzema (18. Lucas Vazquez, 77), 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.
Rezerve neutilizate: 13. Kiko Casilla - 6. Nacho, 10. James Rodriguez, 20. Jese.
Atletico Madrid: 13. Jan Oblak - 20. Juanfran, 15. Stefan Savic, 2. Diego Godin, 3. Filipe Luis (19. Lucas Fernandez, 109) - 17. Saul Niguez, 12. Augusto Fernandez (21. Yannick Carrasco, 46), 14. Gabi (capitan), 6. Koke (22. Thomas Parthey, 117) - 9. Fernando Torres, 7. Antoine Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve: 1. Moya - 5. Tiago, 15. Correa, 24. Jose Maria Gimenez.
Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenti: Simon Beck, Jake Collin; arbitri asistenti aditionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toti din Anglia); arbitru de rezerva: Viktor Kassai (Ungaria)
Cartonase galbene: Carvajal (11), Navas (47), Torres (61), Sergio Ramos (90+3), Gabi (90+3), Danilo (93), Pepe (111)