Tratati ca niste animale pe Ghencea? UEFA asteapta raportul de la meciul Unirea-Glasgow

Glasgow Rangers Unirea Urziceni Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Noiembrie 2009, 17:03
Data actualizarii: Joi 05 Noiembrie 2009, 17:11

Purtatorul de cuvant UEFA, Robert Faulkner, a declarat ca se asteapta raportul delegatului trimis la partida Unirea Urziceni - Glasgow Rangers pentru a se lua o decizie privind incidentele intre suporterii scotieni si oamenii de ordine!

"Luam orice incident in serios, dar trebuie sa strangem toate datele. Ce am stabilit pana acum, se pare ca a fost un numar de suporteri ai echipei Glasgow Rangers care a intrat tarziu in stadion si trebuie sa aflam de ce. Apoi, a fost o problema unde vor sta pentru ca aparent erau unele bannere puse acolo si s-a cerut sa fie scoase unele dintre ele, ceea ce a determinat o ciocnire intre stewarzi si unii suporteri. Daca trebuie sa discutam cu oamenii care au fost acolo, vom face asta, si pe urma vom lua si decizii. In urmatoarele zile vom afla", a spus Faulkner.

Faulkner a precizat ca interventia crainicului stadionului, care a anuntat suspendarea meciului daca suporterii lui Glasgow Rangers vor continua conflictul, a fost facuta la cererea delegatului UEFA pentru a linisti atmosfera.
Echipa Unirea Urziceni a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, miercuri, pe stadionul Steaua, in fata formatiei scotiene Glasgow Rangers, in runda a patra a grupei G a Ligii Campionilor.

La pauza partidei, intre fanii scotieni si stewarzi a izbucnit un conflict, suporterii scotieni aruncand cu scaune in directia fortelor de ordine. Dupa cateva minute, stewarzii au reusit sa-i calmeze pe sustinatorii echipei scotiene.
Presedintele gruparii Glasgow Rangers, Martin Bain, a declarat ca regreta atitudinea unora dintre fani la meciul cu Unirea Urziceni din Liga Campionilor si a precizat ca au fost deficiente de organizare inacceptabile. El a precizat ca va anunta UEFA privind comportamentul oamenilor de ordine, care au folosit sprayuri cu gaze lacrimogene impotriva suporterilor scotieni.