Manchester United Champions League David Moyes Olympiakos Pireu Liga Campionilor
Live Blog

Liga Campionilor

Data publicarii: Miercuri 19 Martie 2014, 23:35
Data actualizarii: Joi 20 Martie 2014, 07:48

Manchester United si Borussia Dortmund s-au calificat in sferturile Champions League

23:40 19 Mar

Pentru ca englezii mai glumesc, dar doar in incinta.

Pentru ca la anul s-ar face un film la Hollywood daca David Moyes va castiga trofeul Champions League sezonul asta.

Pentru ca povestea trebuie sa mearga mai departe.

Pentru ca imperiul construit de Ferguson intr-un sfert de veac nu putea fi daramat de o echipa greceasca.

Pentru ca Van Persie este formidabil.

Si pentru ca 70.000 de suporteri au umplut tribunele de pe Old Trafford in cel mai greu moment al echipei din ultimii 20 de ani...

Manchester United s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor!!!

Si va mai intrebam o data :)

23:24 19 Mar

Min 75 - Manchester United a facut pasul in spate dupa golul de 3-0 marcat de Robin Van Persie. Olympiakos are o posesie mai buna in acest moment, un gol pe final de meci ar califica-o in sferturi.

23:06 19 Mar

Van Persie este al 5-lea jucator de la Manchester United care reuseste hattrick-ul intr-un meci de Champions League, dupa Cole, Van Nistelrooy, Rooney si Owen, ne spune Opta pe Twitter.

... Si al 4-lea jucator olandez care inscrie 3 goluri intr-un meci de Liga, dupa Nistelrooy, Makaay si Van Basten

22:56 19 Mar

Min 51 - GOOOOOL Man United: Van Persie executa perfect o lovitura libera de la 20 de metri si il invinge pe Roberto; portarul lui Olympiakos isi cearta coechipierii ca nu au stat bine in zid.

Manchester United este calificata in sferturi la acest scor

22:34 19 Mar

Min 45 - GOOOOOL United | Van Persie inscrie in finalul primei reprize si egaleaza situatia!

22:24 19 Mar

Min 39 - FA-BU-LOS! De Gea are doua interventii cat o calificare! Spaniolul a scos de doua ori suturile trimise de greci din 10-11 metri

22:20 19 Mar

Min 35 - Sansa uriasa pentru Manchester United! Van Persie a centrat din corner, Evra a venit la coltul scurt si a reluat! Portarul lui Oly, Roberto, a avut un reflex formidabil si a scos din vinclul portii

22:11 19 Mar

Min 23 - GOOOOL United | Van Persie transforma lovitura de la 11 metri, iar englezii mai au nevoie de un gol pentru a trimite meciul in prelungiri

22:10 19 Mar

Min 22 - Penalty pentru Manchester United dupa ce Holebas l-a faultat pe Van Persie in careu

22:04 19 Mar

Min 18 - Ratare uriasa pentru United: Giggs centreaza perfect de pe partea stanga, Rooney reia cu capul din 8 metri, mingea loveste bara portii lui Roberto

21:59 19 Mar

Min 10 - Cineva n-o sa vada prea bine meciul din seara asta :)

21:52 19 Mar

Min 5 - ... Cartonas galben pentru Kostas Manolas dupa un fault asupra lui Welbeck; atacantul lui Manchester scapase spre poarta lui Roberto, a fost oprit prin fault la 20 de metri de poarta grecilor; lovitura libera dintr-o pozitie favorabila pentru englezi

21:50 19 Mar

Sunt 3500 de greci care isi fac auzita prezenta inca din primele minute

21:47 19 Mar

Ryan Giggs, 40 de ani si 109 zile, cel mai batran jucator din istoria Champions League

21:11 19 Mar

Echipele de start la Manchester United - Olympiakos:

Imagine din vestiarul lui United:

Ce fular v-ati lua de aici? :)

20:05 19 Mar

Old Trafford este pregatit in cele mai mici detalii pentru o seara mare. Jucatorii vor avea parte de un playlist special, ca sa-si dea seama ca o campioana a Angliei nu poate fi eliminata din Liga de o echipa greceasca.

Iata playlistul din seara asta, postat pe contul oficial de Twitter al lui Manchester United.

19:53 19 Mar

Ce-ar insemna pentru Manchester United eliminarea in fata grecilor de la Olympiakos? Probabil ce-ar insemna pentru Steaua eliminarea din Europa in fata lui FC Dudelange, campioana Luxemburgului. Sau ce-a insemnat pentru Dinamo infrangerile cu Vorksla Poltava sau Elfsborg.

La nivel de Champions League, Olympiakos e o echipa minuscula; cea mai buna performanta europeana din istoria clubului este calificarea intr-un sfert de finala, in editia 1998-1999 (castigata de United dupa finala cu Bayern).

Fanii de pe Old Trafford accepta cu inima stransa infrangerile din competitiile interne, insa o eliminare in fata grecilor ar insemna o adevarata rusine.

David Moyes a primit asigurari din partea conducerii ca postul sau nu depinde de meciul din aceasta seara, insa presa engleza scrie ca eliminarea din Liga ar insemna cel putin un picior rupt la scaunul de antrenor poleit cu aur, pe care Moyes l-a preluat dupa un sfert de veac de domnie a marelui Sir Alex Ferguson.

17:38 19 Mar

Manchester United trece prin cea mai proasta perioada din ultimul sfert de veac, iar toata lumea se intreaba cate zile mai rezista David Moyes pe Old Trafford. Eliminat din Cupa, fara sanse reale la Big 4 si aproape eliminata din Liga, dupa 0-2 in fata lui Olympiakos... totusi, ce-ar fi daca Manchester United ar castiga trofeul Champions League in acest sezon? :)

Pe pagina de Facebook Sport.ro am lansat un scenariu la care probabil nici Moyes nu s-a gandit prea serios. Iata cele mai amuzante raspunsuri:

Andrei Chimsac: Cand Messi pleaca la Corona Brasov.

Marian Gafitescu: Manchester United are cota 40 la castigarea UCL. Pentru cei care nu se pricep: daca pariezi 10 lei pe ei, pierzi sigur 10 lei.

Bogdan Dogariu: Manchester United are sanse sa castige castiga Champions League cum are si Romania sanse sa castige Campionatul Mondial de la Rio.

Alexandru Petrea: Manchester United o sa castige Champions League atunci cand Alex Ferguson se va intoarce la echipa

Soneriu Catalin: O sa castige Manchester Champions League cand o sa castige Dinamo titlul :))

Duta Visescu Ionut: Ce ati baut?

Raileanu Roby Robert: Vand tenesi 15 lei

16:18 19 Mar

Nimic nu-i iese lui David Moyes. Managerul lui United s-a bagat la antrenament cu jucatorii si a fost umilit de Wayne Rooney.

14:53 19 Mar

Pe internet o poza a devenit astazi virala. Nu este cunoscut inca daca este un semn real sau un Photoshop de exceptie. Este vorba de un anunt in ceea ce priveste circulatia din Manchester, semnul fiind vazut in aproapiere de Old Trafford.

Oamenii sunt anuntati sa se astepte la aglomeratie intrucat va avea loc un meci de fotbal. Finalul este foarte amuzant amuzant: "Meci de fotbal, miercuri 19 martie, ora de incepe 19:45 (21.45 in Romania). Asteptati-va la infrangere"

13:28 19 Mar

United are un procentas foarte bun pe Old Trafford in Champions League. Din 102 meciuri jucate, englezii au castigat 70, de 22 de ori au terminat la egalitate si au pierdut doar de 10 ori.

De fiecare data cand au venit pe Old Trafford, echipele din Grecia au pierdut. 17-1 este golaverajul lui United impotriva grecilor pe Old Trafford.

La ultimul meci al lui Olympiakos pe arena din Manchester, United a castigat cu 4-0, dupa golurile lui Ryan Giggs, Juan Sebastian Veron, Ole Gunnar Solskjaer si un autogol al lui Georgios Anatolakis.

13:09 19 Mar

Ultima oara cand Manchester a revenit dupa 2-0 in cupele europene a fost in sezonul 1983-1984.

Atunci, Barcelona a castigat cu 2-0 meciul tur, de pe Camp Noi. In retur, United a revenit spectaculos, reusind un 3-0. Echipa antrenata atunci de Ron Atkinson a fost eliminata in semifinale, dupa un 3-2 la general cu Juventus.

12:50 19 Mar

In cazul in care pierde calificarea diseara, fanii lui Manchester United nu vor mai auzi imnul Champions League pentru cel putin 18 luni.

Si asta pentru ca echipa lor este doar pe locul 7 in campionat, la 12 puncte de ultimul loc care duce in Liga Campionilor. Din 1996, United s-a calificat de fiecare data in Champions League.

Singura sansa sa participe si la anul in aceasta competitie este sa castiga actuala editia. Insa englezii au pierdut cu 2-0 turul cu Olympiakos si vor avea parte de o partida extrem de grea diseara.

12:47 19 Mar
300x250
Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”