VIDEO: Real merge in sferturi dupa o decizie controversata de arbitraj: Manchester United 1-2 Real Madrid! Giggs a jucat meciul 1000, Ronaldo a refuzat sa-si celebreze golul!

Champions League Liga Campionilor Manchester United Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 05 Martie 2013, 23:39
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2013, 06:53

Real Madrid a hotarat soarta calificarii in doar 2 minute. Meciul a fost marcat de eliminarea controversata a lui Nani din minutul 56

VEZI AICI GOLURILE!

MANCHESTER UNITED: 1.De Gea - 2.Rafael, 5.Ferdinand, 15.Vidic, 3.Evra - 16.Carrick, 23.Cleverley - 17.Nani, 19.Welbeck, 11.Giggs - 20.Van Persie

REAL MADRID: 41.Diego Lopez - 17.Arbeloa, 4.Varane, 2.Ramos, 5.Fabio Coentrao - 6.Khedira, 14.Xabi Alonso - 22.Di Maria, 10.Ozil, 7.Ronaldo - 20.Higuain

FAZELE MECIULUI:

FINAL: Real Madrid este in sferturile Champions League. Tragerea la sorti pentru urmatoarea faza a competitiei va avea loc pe 15 martie

'90+1: Jose Mourinho a plecat la cabine inainte ca centralul sa fluiere finalul

'89: Spatii mari in defensiva englezilor, Cristiano Ronaldo scapa singur spre poarta lui United, dar nu reuseste sa il invinga pe De Gea

'82: Ocazie imensa a englezilor - Rooney reia peste poarta dintr-o pozitie ideala

'72: ... Carrik a vazut cartonasul galben

'73: Rooney intra in locul lui Cleverley

'71: «» Pepe intra in locul lui Ozil

'68: GOOOOOOOL REAL MADRID | Ronaldo pune latul si inscrie din centrarea excelenta a lui Higuain, dar nu celebreaza golul

'66: GOOOOOL REAL MADRID | Luka Modric suteaza fenomenal de la 20 de metri, mingea sterge bara si se opreste in plasa portii lui De Gea

'60: Momente memorabile pe Old Trafford, cu Alex Ferguson la marginea terenului, jucand rolul de lider de galerie. Ferguson le face semne suporterilor sa puna presiune pe Real, se simte momentul greu al englezilor dupa eliminarea lui Nani

'56: ... Decizie controversata a centralului turc Cuneyt Cakir, care i-a dat rosu direct lui Nani in urma unui duel aerian cu talpa inainte. Ferguson a coborat din tribuna pentru a-i cere socoteala arbitrului

'51: Spaniolii de la Marca scriu ca Di Maria a suferit o leziune musculara destul de serioasa in prima repriza, acesta fiind motivul pentru care a fost inlocuit de Mourinho inainte de pauza

'48: GOOOOL MANCHESTER UNITED | Evra centreaza pe jos de pe stanga, Sergio Ramos deviaza in proprie poarta

'46: Nicio schimbare la pauza, insa Rooney a fost trimis la incalzire de Ferguson

PAUZA | MANCHESTER UNITED 0 REAL MADRID 0

'44: «» Kaka intra in teren in locul lui Di Maria

'38: ... Arbeloa vede cartonasul galben

'35: Meciul s-a mai linistit, dupa 15 minute extrem de intense pe Old Trafford, cu ocazii de ambele parti

'30: Ramos trimite cu capul pentru Higuain, atacantul Realului trimite mingea in poarta, insa golul este anulat pentru un fault in atac comis de Ramos in saritura.

'26: Ronaldo primeste o centrare lunga in partea stanga, stopul este perfect, insa continuarea, una dezamagitoare. Sutul portughezului s-a oprit in blocajul lui Ferdinand

'23: Manchester United face un joc bun. Este 5-1 raportul cornerelor in acest moment, ceea ce spune multe despre modul in care s-a desfasurat partida pana acum. Cristiano Ronaldo, sters in primele 20 de minute.

'19: Cea mai mare ocazie a meciului - Vidic trimite cu capul in bara din 7 metri. Welbeck a urmarit faza, dar se afla in ofsaid

'13: Momente bune pentru United - Van Persie primeste o centrare in partea stanga si trage din voleu, sutul este respins in corner

'11: Replica englezilor vine imediat, Evra centreaza in fata portii, urmareste Giggs, insa intervine Varane si acorda corner

'10: Ferguson a scos deja la incalzire doi jucatori

'9: Higuain primeste la marginea careului si suteaza spre poarta lui De Gea, mingea este deviata in corner

'4: Ronaldo executa lovitura libera acompaniat de un cor de fluieraturi, mingea se opreste in zid

'3: Atmosfera fantastica pe Old Trafford. Giggs face primul fault al partidei. Lovitura libera din preajma careului englez

'1: Ryan Giggs este titular la meciul cu numarul 1000 in cariera. Giggs se alatura astfel englezilor Peter Shilton, Tommy Hutchison si Alan Ball, italianului Paolo Maldini, brazilienilor Pele si Roberto Carlos si unui jucator aflat inca in activitate, argentinianul Javier Zanetti.

Ferguson a facut echipa cu cateva ore inainte de meci. Coleen Rooney a fost furioasa cand a aflat ca sotul ei nu va incepe meciul ca titular :)

Ryan Giggs, legendarul jucator al lui United, bifeaza in aceasta seara meciul cu numarul 1000 pentru 'diavoli'. La 38 de ani, galezul este titular in echipa lui Sir Alex, iar fanii i-au pregatit o coregrafie de exceptie, si-au luat toti tricouri cu RyanGiggs1000

Mourinho vs. Sir Alex, un razboi care dureaza de mai bine de 10 ani; inca de pe vremea cand portughezul scria istorie pentru echipa sa de suflet, FC Porto, cu care a reusit sa cucereasca si cel mai ravnit trofeu din fotbalul mondial, trofeu pentru care se lupta si astazi.

De-a lungul ultimului deceniu, fanii au avut parte de mai multe intalniri soc intre echipele antrenate de Mourinho si Manchesterul lui Sir Alex, insa 5 meciuri vor merita intotdeauna amintite.

1) Manchester United 1-1 Porto, 2004.

Cine poate uita cursa nebuna de peste 50 de metri facuta de Mourinho in momentul in care a eliminat pe Manchester chiar la ea acasa?

Erau doar optimile Ligii, iar Mourinho nici nu isi imagina ca la sfaristul acelui sezon avea sa triumfe peste toata Europa.

Dupa ce castigase in tur cu 2-1, prin golurile marcate de Benni McCarthy, meci ce ii permitea macar sa spere, Mourinho a detonat bomba chiar pe Old Trafford.

Porto a reusit sa smulga un 1-1 pe terenul diavolilor, prin golul marcat de Costinha, dupa o eroare de povestit nepotilor facuta de Tim Howard.

2) Chelsea 3-0 Manchester United, 2006

Ajuns la Chelsea imediat dupa ce a castigat Liga cu Porto, Mourinho a dat mai multe razboaie cu Sir Alex, insa cel din 2006 nu va fi niciodata uitat.

Chelsea si-a umilit in acel campionat rivala, castigand cu un 3-0 sec, la capatul unui meci in care albastrii au aratat ca merita sa castige trofeul Premier League.

Cele trei goluri ale lui Chelsea au fost marcate de Joe Cole, Drogba si Gallas.

3) Chelsea 1-0 Manchester United, 2007

La doar un an de la umilinta suferita pe Stamford Bridge, United avea sa sufere inca o infrangere in fata lui Mourinho si Drogba.

De aceasta data era finala Cupei Angliei, iar portughezul era decis sa ii aduca inca un trofeu lui Abramovich, omul care ii promisese o avere pentru o victorie impotriva rivalei.

Acelasi Drogba a inscris singurul gol al meciului si a reusit sa duca trofeul la Londra.

4) Manchester United 2-0 Inter, 2009

Dupa atatea infrangeri, trebuia sa vina si revansa! Sir Alex a reusit in 2009 sa castige in fata lui Mourinho, reusit sa il elimine din CL. United a castigat pe Old Trafford cu 2-0, dupa golurile marcate de Vidic si Ronaldo. La returul de pe Giuseppe Meazza, echipa lui Mourinho nu a reusit decat un 0-0, fiind eliminata inca din optimi.

Manchester a prins in acel an finala CL, insa a pierdut in fata Barcei, in timp ce Mourinho a reusit sa castige Liga in sezonul imediat urmator.

5) Real 1-1 Manchester United, 2013

Am ajuns si la dubla care se disputa acum in optimile Ligii si care tine milioane de oamenii cu rasuflarea taiata.

Manchesterul lui Sir Alex a reusit sa scoata un rezultat extrem de bun pe Bernabeu, prin golul marcat de Welbeck, insa dupa ce echipa lui Mourinho a dominat meciul de la un capat la altul.

Astazi insa vom vedea exact deznodamantul acestei duble, Mourinho si Sir Alex fiind poate in fata celui mai tare meci dintre toate.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ce seara in Liga! Un roman se bate pentru un loc in fazele finale iar finala dorita de multi are loc inca din optimi.

MANCHESTER UNITED - REAL MADRID si BORUSSIA DORTMUND - SAHTIOR sunt meciurile care vor opri planeta in loc diseara. O spune chiar Jose Mourinho, unul dintre actorii principali de diseara.

"Toata lumea va sta cu ochii pe noi, arata a finala, dar sa vedem ce echipa ajunge pe Wembley. Asteptarile sunt mari", a declarat portughezul.

Prietenul sau, Alex Ferguson, l-a aprobat. "Nu cred ca exista seara mai mare in Europa ca asta. Cluburi mari cu istorii mari. Sunt ingrediente pentru meci magnific si nu cred ca vom dezamagi", a declarat scotianul.

"Ce va face diferenta diseara? Asta e intrebarea de 1 milion de dolari. Nu o sa plang daca vom pierde si nu voi alerga 100 de metri daca vom castiga", a mai spus Mourinho.

Interesul pentru meciul de la Manchester e imens! Un bilet la negru a ajuns la 1000 de lire pe forumurile suporterilor. Englezii anunta ca diseara, inainte de meci, pretul va fi si mai mare de atat!

Sursa: Getty, uefa.com