Luce BATE recordul absolut in CL! Sahtior, prima echipa care marcheaza 6 goluri intr-o repriza! Luiz Adriano l-a egalat pe Messi

Mircea Lucescu Luiz Adriano Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 21 Octombrie 2014, 22:44
Data actualizarii: Marti 21 Octombrie 2014, 23:28

In ziua in care s-a vorbit despre venirea lui Mircea Lucescu la echipa nationala a Romaniei, Sahtior s-a dezlantuit si a stabilit 2 recorduri!

Seara nebuna din Champions League a avut-o in rol principal pe Sahtior Donetsk! Echipa lui Mircea Lucescu a reusit sa inscrie 6 goluri in prima repriza a meciului cu BATE Borisov din deplasare, devenind prima din istoria Champions League care reuseste asa ceva!

Luiz Adriano a reusit 4 goluri, inclusiv 3 reusite in doar 12 minute - al 3-lea cel mai rapid hat-trick din istoria competitiei.

Atacantul brazilian a reusit sa egaleze recordul absolut in competitie detinut de Messi, singurul jucator care marcase pana acum 5 goluri intr-un meci de Champions League - in 2012 intr-o victorie cu 7-1 a Barcei impotriva lui Bayer Leverkusen. Luand in calcul si Cupa Campionilor Europeni, au mai fost alti 10 jucatori care au reusit o asemenea performanta, printre ei fiind si Gerd Muller - intr-o victorie cu 9-0 a lui Bayern in fata Omoniei Nicosia in 1972.