Cel mai scump portar din istorie? 60 mil € pentru omul care a aparat ca un nebun aseara in Champions League

Data publicarii: Joi 22 Februarie 2018, 14:13
Data actualizarii: Joi 22 Februarie 2018, 14:40

Liverpool a pregatit 60 de milioane de euro pentru Allison Becker, portarul care de multe ori face minuni in poarta Romei.

A fost seara portarilor in UEFA Champions League. David de Gea, in Sevilla - Manchester United, si Allison Becker, in Sahtior - AS Roma, s-au intrecut in parade uimitoare.

Becker a fost parca din alta lume si numai datorita lui italienii raman in carti pentru calificarea in sferturi.

Sahtior a invins-o pe Roma la limita, 2-1, dupa ce la pauza a fost condusa cu 1-0.

Cea mai mare ocazie a meciului i-a apartinut lui Ferreyra (Sahtior) - Becker era batut, dar Bruno Peres a pus piciorul si a respins, miraculos, aproape de pe linia portii.

TOATE FAZELE SI GOLURILE IN REZUMATUL DE MAI SUS

Brazilianul Becker, 25 de ani, are toate sansele sa devina cel mai scump portar din istoria fotbalului. Liverpool a pregatit 60 milioane de euro si vrea sa il ia din vara.

Recordul de transfer in randul portarilor este detinut de Buffon, care a ajuns la Juventus, de la Parma, in 2001, pentru 52 de milioane de euro.

David de Gea a inchis poarta in Sevilla - Manchester United, scor 0-0. Raportul suturilor a fost de 8-1 in favoarea spaniolilor. Rezumatul AICI

De Gea a fost ales de UEFA in echipa etapei din Champions League.