Un autogol ii interzice lui Hagi primul loc, Pandurii trece peste Steaua dupa 1-0 cu Viitorul! Sambata: Dinamo - Astra, Iasi - Steaua

23:10 02 Oct

Edi Iordanescu: "Am invins o echipa foarte buna, cu atat mai mare este meritul nostru. Am avut sansa la gol, dar noi puteam sa inscriem mai devreme. Suntem in obiectiv, asta e cel mai important si imi felicit jucatorii. A fost foarte greu de gestionat momentul ratarii penalty-ului din minutul 45, dar m-a bucurat reactia jucatorilor dupa pauza. Sunt foarte multumit de acest tur, am pierdut doar doua jocuri. Am reusit sa reconstruim aceasta echipa din mers. Este meritul baietilor, meritul conducerii, al lui Narcis, le multumesc tuturor."

22:57 02 Oct

Meciurile de sambata:

18:30 Dinamo - Astra
21:00 CSMS Iasi - Steaua

20:59 02 Oct
Pandurii 1-0 Viitorul

FINAL: Pandurii castiga la limita meciul cu Viitorul si urca provizoriu pe locul 3, peste Steaua, in clasament.

1. Astra 12 m / 24p
2. Viitorul 13m / 23p
3. Pandurii 13m / 23p
4. Steaua 12m / 22p
5. Dinamo 12m / 21p

Min 87 - Patrundere spectaculoasa a lui Munteanu, care suteaza in bara, din afara careului, dupa o cursa de 50 de metri.

Min 85 - Monumentala ocazia lui Gavra, care primeste intr-o pozitie ideala, in 6 metri, dar lufteaza in momentul sutului.

Min 60 - Ocazie uriasa pentru Viitorul, Chitu reia cu capul din 6 metri, bara il salveaza pe Mingote

Min 49 / GOOOL Pandurii / Radut bate slab un corner, la prima bara, intr-o zona in care nu se afla niciun coechipier, Achim incerca sa respinga cu capul, dar trimite mingea in proprie poarta. Faza l-a lasat fara reactie pe Gica Hagi.

0-0 la pauza, dupa o prima repriza echilibrata, fara prea multe ocazii de poarta. Jocul s-a incins in ultimele cinci minute, mai intai la sutul lui Radut, din lovitura libera, in minutul 41, apoi in prelungiri, cand Hora a ratat o lovitura de la 11 metri, acordata foarte usor de centralul Dragos Radulescu. Viitorul este noul lider al Ligii I la acest scor.

Pandurii: Mingote - Ungurusanu, Filipetto, Vasco, Momcilovic - Sapunaru, Droppa - Ciucur, Nistor, Radut - Hora
Rezerve: Stanca, Erico, Nicoara, Mrzljak, Grecu, Khalouta, Munteanu
Antrenor: Edi Iordanescu

Voluntari: Ramniceanu - Boli, Hodorogea, Mitrea, Ganea - Filip, Munteanu, Achim - Nicolita, Chitu, Aganovic
Rezerve: Albut, Gavra, Ciupe, Nedelcu, Marin, Ianis Hagi, Vana
Antrenor: Gica Hagi

Viitorul are nevoie de un egal pentru a trece, provizoriu, pe prima pozitie in Liga I. Inainte de aceasta etapa, echipa lui Hagi era la un punct in spatele liderului Astra.

Astra joaca maine, de la 18:30, cu Dinamo.

18:19 02 Oct

Cele mai importante faze din Voluntari 1-1 Chiajna:

Min 90+3: Fluier final in Stefan cel Mare. Se incheie 1-1. Vodut si Vagner sunt eliminati de arbitrul Avram pentru un conflict aparut dupa finalul jocului!

Min 80: Lazar scapa singur cu Balauru, dar este blocat in careu de portarul Chiajnei.

Min 63: GOOOL CHIAJNA! GOOOOL GIURGIU! Executie fara probleme a fostului jucator de la Otelul.

Min 62: Maftei il faulteaza in careu pe Gradinaru, Marius Avram da penalty!

Min 45: Final de repriza. 1-0 pentru Voluntari dupa 45 de minute.

Min 7: GOOOL VOLUNTARI! GOOOL VASILE MAFTEI! Goosens bate un corner de pe partea stanga, mingea e prelungita cu capul pana la Maftei, care impinge mingea in plasa din 6 metri!

Echipele de start pentru Voluntari - Chiajna:

Voluntari: Balauru - L. Rus, Maftei, Novakovic, Briceag - Todoran, Novac - Kone, Gossens, M. Costea - Pancu

Chiajna: Iacob - Vagner, Sarghi, Mamele, Bucurica - Giurgiu, Pana - Gradinaru, Purece, V. Lazar - Tira

09:46 02 Oct