Statistica: Trei portari detin recordul de minute bifate in Liga 1, in acest sezon!

Data publicarii: Vineri 16 Mai 2008, 13:03
Data actualizarii: Vineri 16 Mai 2008, 13:03
PETRE MARIN SI DANCIULESCU AU JUCAT CELE MAI MULTE MECIURI IN LIGA 1

Portarul lui Poli Iasi, Cristian Branet, este singurul fotbalist din Liga I care a bifat toate cele 3060 de minute ale sezonului 2007-2008, fiind urmat, intr-un top al "integralistilor", de un alt goal-keeper, Cristian Haisan, de la FC Vaslui, care a evoluat doar 3055 de minute.

Cristian Haisan a ratat sansa de a fi al doilea integralist din acest sezon in ultima etapa a campionatului, cand a fost eliminat in minutul 85 al partidei de pe teren propriu, cu Rapid, scor 2-4.
De altfel, postul de portar s-a dovedit a fi unul dintre cele mai stabile posturi din acest campionat, locul trei pe podiumul "integralistilor" fiind ocupat de jucatorul echipei Steaua, columbianul Robinso Zapata "Rufay", cu 33 de prezente. Acelasi numar de meciuri in Liga I l-au mai reusit Vasile Maftei, Carlos Cesinha (ambii Rapid) si Florin Stanga (Pandurii Targu Jiu).

La capitolul longevitate, jucatorul Petre Marin detine recordul de prezente in liga I, cu 391 de meciuri, urmat de Ionel Danciulescu (Dinamo), 384 de meciuri, Mihai Gurita, cu 302, Vasile Jula (Dacia Mioveni), cu 301, Cristian Coroian (Gloria Bistrita), cu 298, Marius Maldarasanu (FC Brasov), cu 284 de partide.