Ofensiva inofensiva | Steaua, intr-o situatie nemaiintalnita: cu doar un fotbalist de atac pentru meciul care o poate readuce pe locul 1. Cifrele: 205 minute jucate, 1 gol marcat

Steaua Bojan Golubovic denis man Laurentiu Reghecampf Liga I Superliga
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2016, 09:02
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2016, 09:20

BUCURATI-VA DE FOTBAL: Bayern - Atletico (marti la Sport.ro - 21:45) si VILLARREAL - STEAUA (joi la ProTV - 18:00)

Steaua a pierdut, cel putin provizoriu, pozitia de lider al clasamentului Ligii I. Formatia ros-albastra a fost devansata de Viitorul lui Gica Hagi, care s-a impus aseara, scor 2-0, impotriva Universitatii Craiova.

Pentru a putea reveni pe primul loc, Steaua este obligata sa treaca de Pandurii lui Grigoras si Sanmartean, formatie aflata intr-o situatie grea, insa cu o mare sete de puncte.

La doua puncte in spatele Viitorului in acest moment, stelistii nu vor avea o sarcina deloc usoara, chiar daca Pandurii nu vin dupa cea mai buna serie - 1 victorie, 2 egaluri si 2 infrangeri in ultimele 5 partide.

Cea mai mare bataie de cap a lui Laurentiu Reghecampf ramane ofensiva, acolo unde acesta mai are un singur jucator disponibil.

Antrenorul Stelei nu se va putea baza pe bosniacul Golubovic, dar nici pe Adi Popa, cel care a mai fost folosit in ultima perioada pe postul de atacant. Daca Bojan Golubovic va avea nevoie de o operatie dupa ciocnirea cu Nedelcearu din meciul cu Dinamo, Popa s-a antrenat separat sambata si va fi menajat in vederea duelului cu Villarreal, din Europa League (joi, 18:00, IN DIRECT la ProTV).

Cu Tudorie trimis la echipa a doua si anuntat ca "va fi chemat cand mai sunt bagaje de carat", Steaua are astfel o singura varianta ofensiva pentru partida cu Pandurii: tanarul Denis Man.

Transferat de la UTA in vara, Denis Man a jucat pana acum doar 205 minute in Liga I, marcand un gol in poarta lui CSM Poli Iasi.

Man a intrat in 4 partide la Steaua, niciodata ca titular.

23 de goluri a marcat Steaua in 18 etape

Doar 2 dintre acestea au venit din partea atacantilor: Man a marcat o data, iar Tudorie o data. Golubovic nu a punctat