O ratare cat un campionat | ASA-ul a avut titlul in mana in minutul 88, dar Voiculet n-a reusit sa inscrie la cea mai simpla faza a carierei: FOTO

ASA Targu Mures Steaua Superliga
Data publicarii: Vineri 29 Mai 2015, 09:02
Data actualizarii: Vineri 29 Mai 2015, 09:19

ASA Targu Mures 1-2 Otelul; CSMS Iasi 0-0 Steaua | Echipa din Ghencea a cucerit cel de-al treilea titlu consecutiv, insa cu mare noroc. Voiculet a ratat sansa de a decide titlul in favoarea ASA-ului in ultimele minute, la poate cea mai usoara faza a carierei.

ASA a pierdut cu 1-2 meciul disputat pe teren propriu cu retrogradata Otelul, ratand astfel sansa unei victorii istorice in Liga I. Muresenii lui Liviu Ciobotariu s-au incurcat de penultima clasata, o echipa care a jucat etape bune fara nicio miza, fiind retrogradata de o luna de zile.

Chiar daca nu se mai puteau salva, jucatorii Otelului au avut o prestatie entuziasmanta, tinandu-le piept lui Gabi Muresan, Zicu si N'Doye. Galatenii au dat lovitura de gratie in minutul 90+5 al partidei prin Tavares, insa partida putea avea o un cu totul alt deznodamant daca ASA-ul fructifica macar una dintre numeroasele ocazii rarisime ratate de jucatorii sai.

De departea cea mai mare ratare a fost cea a lui Voiculet. Mijlocasul a avut titlul in picior in minutul 88 al partidei, dupa o faza alambicata. Acesta a ramas singur cu Abraham la 3 metri de poarta, insa a sutat fix in portarul advers.

La aceeasi faza, muresenii au cerut un penalty, dupa ce sutul lui Marius Constantin s-a lovit de un fundas oaspete, mingea atinandu-i acestuia mana.

Chiar si dupa ocazia lui Voiculet, ASA-ul a mai avut cateva minute de forcing, insa fara succes. Pe rand, Marius Constantin, Silviu Ilie si Gabi Muresan si-au incercat sansa. Lovitura a dat-o insa Helder Tavares, dupa un contraatac purtat de Brigido.