19 iunie 2017 15:48

Astra si-a aflat adversara din Europa League! Ce meci poate avea echipa lui Iordanescu

Astra e prima echipa din Romania care intra in competitie.

Astra Giurgiu va intalni in turul al doilea preliminar al Europa League echipa care se va impune in confruntarea PFC Zire (Azerbaidjan) - FC Differdange (Luxemburg), din primul tur preliminar al competitiei, conform tragerii la sorti care a avut loc, luni, la Nyon.

Astra va juca partida tur in deplasare, la 13 iulie, si returul pe teren propriu, la 20 iulie.

PFC Zire si FC Differdange vor evolua in primul tur preliminar la 29 iunie si 6 iulie.

Toate meciurile din turul 2:

 

 

 

Meciurile din primul tur:

Maccabi Tel-Aviv (Israel) - KF Tirana (Albania)
Mladost Lucani (Serbia) - Inter Baku (Azerbaidjan)
FC Sirak (Armenia) - ND Gorica (Slovenia)
Dacia Chisinau (Moldova) - KF Shkendija (Macedonia)
AS Trencin (Slovacia) - Torpedo Kutaisi (Georgia)
Kairat Almati (Kazahstan) - FK Atlantas (Lituania)
Sihura Sashere (Georgia) - SCR Altach (Austria)
PFC Zira (Azerbaidjan) - FC Differdange (Luxemburg)
Levski Sofia (Bulgaria) - FK Sutjeska (Muntenegru)
Lech Poznan (Polonia) - FK Pelister (Macedonia)
Beitar Ierusalim (Israel) - Vasas Budapesta (Ungaria)
CS Fola Esch (Luxemburg) - Milsami Orhei (Moldova)
FK Vojvodina (Serbia) - MFK Ruzomberok (Slovacia)
Valletta FC (Malta) - SS Folgore (San Marino)
Zaria Balti (Moldova) - FK Sarajevo (Bosnia-Hertegovina)
Glasgow Rangers (Scotia) - Progres Niederkorn (Luxemburg)
AEK Larnaca (Cipru) - Lincoln FC (Gibraltar)
KF Skenderbeu (Albania) - UE Sant Julia (Andorra)
FK Ventspils (Letonia) - Valur Reykjavik (Islanda)
Bala Town (tara Galilor) - FC Vaduz (Liechtenstein)
NK Domzale (Slovenia) - Flora Tallinn (Estonia)
FC Midtjylland (Danemarca) - Derry City (Irlanda)
FK Haugesund (Norvegia) - Coleraine FC (Irlanda de Nord)
St. Johnstone (Scotia) - FK Trakai (Lituania)
VPS Vaasa (Finlanda) - Olimpija Ljubljana (Slovenia)
Crusaders FC (Irlanda de Nord) - FK Liepaja (Letonia)
Irtis Pavlodar (Kazahstan) - Dunav Ruse (Bulgaria)
Mladost Podgorica (Muntenegru) - Gandzasar-Kapan (Armenia)
Ordabasi simkent (Kazahtsan) - Siroki Brijeg (Bosnia-Hertegovina)
FK Partizani (Albania) - Botev Plovdiv (Bulgaria)
Slovan Bratislava (Slovacia) - FC Piunik (Armenia)
Jagiellonia Bialystok (Polonia) - Dinamo Batumi (Georgia)
Videoton FC (Ungaria) - Balzan FC (Malta)
Steaua Rosie Belgrad (Serbia) - Floriana FC (Malta)
UE Santa Coloma (Andorra) - NK Osijek (Croatia)
FK Rabotnicki (Macedonia) - SP Tre Penne (San Marino)
FK Zeljeznicar (Bosnia-Hertegovina) - FK Zeta (Muntenegru)
AEL Limassol (Cipru) - St. Joseph's FC (Gibraltar)
Dinamo Minsk (Belarus) - NSI Runavik (Insulele Feroe)
Stjarnan (Islanda) - Shamrock Rovers (Irlanda)
Odds BK (Norvegia) - Ballymena United FC (Irlanda de Nord)
Connah's Quay Nomads (tara Galilor) - HJK Helsinki (Finlanda)
Nomme Kalju (Estonia) - B36 Torshavn (Insulele Feroe)
Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - FK Jelgava (Letonia)
IFK Norrkoping (Suedia) - FC Prishtina (Kosovo)
Sahtior Soligorsk (Belarus) - FK Suduva (Lituania)
SJK Seinajoki (Finlanda) - KR Reykjavik (Islanda)
Levadia Tallinn (Estonia) - Cork City (Irlanda)
Lyngby BK (Danemarca) - Bangor City (tara Galilor)
AIK Stockholm (Suedia) - KI Klaksvik (Insulele Feroe).

Partidele din primul tur preliminar al Europa League se vor disputa la 29 iunie (turul) si 6 iulie (returul).

Tragerea la sorti pentru turul doi preliminar al Ligii Europa, in care va intra si echipa Astra Giurgiu, va avea loc la ora 15.30.


Cu antrenor nou si cu multe schimbari de lot, Astra incepe un nou sezon european, inca din turul al doilea!

Giurgiuvenii spera sa repete performantele din ultimii ani, mai ales pe cea din sezonul precedent, cand s-a calificat in premiera in primavara europeana.

Sumudica a plecat, insa in locul sau a venit Edi Iordanescu, un antrenor de la care asteptarile sunt mari.


Azi, la Nyon – Elvetia, este programata tragerea la sorti pentru turul I preliminar si turul II preliminar al Europa League, echipa giurgiuveana fiind in postura de „cap de serie”, in turul secund!

De fapt, dintre cele 116 echipe care se vor afla in urne (100 care vor intra in turul I preliminar si inca 16 care acced direct in turul secund), doar doua echipe au un coeficient superior Astrei (Maccabi Tel-Aviv, din Israel si Galatasaray – Turcia), cu un punctaj de 17,870, Astra devansând echipe precum Hajduk Split, Brondby, Mlada Boleslav, Utrecht, Aberdeen, Panionios, care incep competitia tot din turul 2, programat pe 13 si 20 iulie.

Jucatorii pregatiti de Edi Iordanescu vor afla rezultatul tragerii la sorti in cantonamentul din Slovenia, acolo unde “noua Astra” pregateste sezonul care se apropie cu pasi repezi.

Echipele care intra in primul tur
Maccabi Tel-Aviv (ISR) 23.375
Midtjylland (DEN) 16.300
Dinamo Minsk (BLR) 10.975
Lech Poznań (POL) 10.950
HJK Helsinki (FIN) 10.530
AIK (SWE) 9.945
Vojvodina (SRB) 9.075
Videoton (HUN) 8.650
AEL Limassol (CYP) 8.210
Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7.475
Slovan Bratislava (SVK) 7.350
Crvena zvezda (SRB) 7.325
Trenčín (SVK) 6.850
Skënderbeu (ALB) 6.825
Altach (AUT) 6.570
St Johnstone (SCO) 6.535
AEK Larnaca (CYP) 6.210
İnter Bakı (AZE) 6.050
Beitar Jerusalem (ISR) 5.875
Ventspils (LVA) 5.725
Odd (NOR) 5.665
Kairat Almaty (KAZ) 5.550
Osijek (CRO) 5.550
FK Sarajevo (BIH) 5.300
KR Reykjavík (ISL) 5.175
IFK Norrköping (SWE) 4.945
Milsami Orhei (MDA) 4.900
Lyngby (DEN) 4.800
Nõmme Kalju (EST) 4.800
Željezničar (BIH) 4.800
Botev Plovdiv (BUL) 4.675
Olimpija Ljubljana (SVN) 4.625
Valletta (MLT) 4.550
Vaduz (LIE) 4.450
Jagiellonia Białystok (POL) 4.450
Levski Sofia (BUL) 4.425
CSKA Sofia (BUL) 4.175
Stjarnan (ISL) 4.175
Haugesund (NOR) 4.165
Domžale (SVN) 4.125
Ordabasy (KAZ) 4.050
Levadia Tallinn (EST) 4.050
Ferencváros (HUN) 3.900
Crusaders (NIR) 3.900
Rabotnicki (MKD) 3.875
Rangers (SCO) 3.785
Shirak (ARM) 3.775
Dacia Chisinau (MDA) 3.650
Mladost Podgorica (MNE) 3.550
Zirä (AZE) 3.550
Irtysh Pavlodar (KAZ) 3.550
Široki Brijeg (BIH) 3.550
Fola Esch (LUX) 3.475
Differdange (LUX) 3.475
Shkëndija (MKD) 3.375
Gorica (SVN) 3.375
Sutjeska (MNE) 3.300
Pyunik (ARM) 3.275
Partizani (ALB).075
Mladost Lučani (SRB) 3.075
Shamrock Rovers (IRL) 3.065
Flora Tallinn (EST) 3.050
Chikhura Sachkhere (GEO) 3.025
Lincoln (GIB) 3.000
Jelgava (LVA) 2.975
SJK Seinäjoki (FIN) 2.780
Cork City (IRL) 2.565
Zeta (MNE) 2.550
B36 Tórshavn (FRO) 2.450
Ružomberok (SVK) 2.350
Derry City (IRL) 2.315
Liepāja (LVA) 2.225
Zaria Balti (MDA) 2.150
VPS Vaasa (FIN) 2.030
Valur Reykjavík (ISL) 1.925
Vasas (HUN) 1.900
Tirana (ALB) 1.825
Atlantas (LTU) 1.825
Sūduva (LTU) 1.825
Gandzasar-Kapan (ARM) 1.775
Torpedo Kutaisi (GEO) 1.775
Trakai (LTU) 1.575
Tre Penne (SMR) 1.566
Bala Town (WAL) 1.525
Dinamo Batumi (GEO) 1.525
NSÍ Runavík (FRO) 1.450
Balzan (MLT) 1.300
Connah's Quay Nomads (WAL) 1.275
Bangor City (WAL) 1.275
UE Santa Coloma (AND) 1.233
Progrès Niederkorn (LUX) 1.225
Pelister (MKD) 1.125
Folgore (SMR) 1.066
Floriana (MLT) 1.050
Coleraine (NIR) 0.900
Ballymena United (NIR) 0.900
Sant Julià (AND) 0.733
KÍ Klaksvík (FRO) 0.700
St Joseph's (GIB) 0.500
Prishtina (KOS) 0.000

Echipele calificate in turul al doilea
Galatasaray (TUR) 58.840
Astra Giurgiu (ROU) 17.870
Hajduk Split (CRO) 11.550
Apollon Limassol (CYP) 10.710
Mladá Boleslav (CZE) 10.135
Luzern (SUI) 9.415
Brøndby (DEN) 8.800
Gabala (AZE) 7.800
Aberdeen (SCO) 6.785
Utrecht (NED) 6.712
Sturm Graz (AUT) 6.570
Panionios (GRE) 5.580
Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR) 4.875
Dinamo Brest (BLR) 3.975
Östersund (SWE) 3.945
Brann (NOR) 3.665



4 comentarii
  • 19 iunie 2017
    Erji A incepe maghiarizare la romania. TRĂIASCĂ UNGARIA MARE...
  • 19 iunie 2017
    parizer ca un deget in c,u,r , sa traiasca....
  • 19 iunie 2017
    Alexandru Eu cred ca Astra va ajunge in grupele Europa League.Spre deosebire de Craiova si Dinamo care pot da peste formatii grele si nu sunt cap de serie ,Astra va fi cap de serie daca se califica in turul 3 preliminar Europa League....
  • 19 iunie 2017
    Erji Inportant ar trebe sa merge mei departe achipe maghiar nu me interesat jegurile romana....
  • 19 iunie 2017
    Dolph Lundgren De turul 2 vor trece. Dar atat ! La nul pe timpul asta o sa fie o noua DESFIINTATA !!!...
BRAT