Ceahlaul 0-2 Steaua (Kapetanos 80, Toja 91) Vezi toate fazele meciului

Ceahlaul Piatra Neamt Steaua Superliga
Data publicarii: Duminica 02 August 2009, 22:37
Data actualizarii: Duminica 02 August 2009, 23:23

Bergodi a ochit 4 din 4 in aceasta vara! A castigat toate meciurile oficiale si a primit doar un gol. Steaua se pregateste acum de Motherwell, scotienii au planuri mari pentru retur si vor sa faca o surpriza uriasa.

VEZI AICI TOATE FAZELE MECIULUI | Comenteaza si tu AICI

Kapetanos a luat-o de la "kapat" in acest sezon si devine omul numarul 1 al Stelei, dupa ce a marcat in minutul 80 cu "kap", dupa centrarea lui Surdu.

Toja a facut senzatie in primul minut de prelungiri. A aratat ca stie si cu piciorul drept si a marcat cu un sut la coltul scurt al portii aparate de nemteanul Savu.

Ceahlaul 0-2 Steaua
0-1 Kapetanos min 80
0-2 Toja min 91

ECHIPELE DE START:

STEAUA: Tatarusanu, Golanski, Goian, Baciu, P. Marin, Nicolita, Onicas, Toja, Grzelak, Surdu, Stancu.
Rezerve: Zapata, Kapetanos, Tudose, Ionescu, Ochirosii, Ninu, Bibiskov.

CEAHLAUL: Savu, Burlacu, Forminte, Vitelaru, Barna, Achim, Badescu, Cebotaru, Onciu, Fabbron, Gafita.
Rezerve: Rohetki, Sofroni, Tudosa, Onciu, Macovei, Floricel, Constantin.

INFO repriza a doua:

- Steaua are 300 de suporteri la Piatra Neamt.
- Andrei Ionescu l-a schimbat pe Grzelak la pauza.

LIVE TEXT repriza a doua:

FINAL DE MECI
Min 93: Sut Ochirosii, mingea se duce catre vinclu, dar este deviata si iese usor in corner.
Min 91: GOL STEAUA! Toja
marcheaza cu piciorul drept la coltul scurt, dupa ce a trecut de doi adversari.
Min 90: Repriza secunda a fost prelungita cu 3 minute.
Min 90:
Sut slab al nemtenilor de la 27 de metri, Tatarusanu retine.
Min 89:
Minge de peste 60 de metri pentru Kapetanos, el faulteaza in atac.
Min 87: SCHIMBARE LA CEAHLAUL -
Iese Fabbron, intra Sofroni
Min 86: Surdu scapa liber spre poarta lui Savu, dar se semnalizeaza offside.
Min 85:
Ochirosii primeste un cartonas galben. Steaua continua sa stranga foarte multe avertismente in fiecare meci.
Min 84:
Ar fi pentru prima data in ultimul an cand Steaua reuseste sa conduca si sa invinga pe cineva cu Hategan la centru.
Min 83:
Ochirosii centreaza pe jos, mingea ii revine si o centreaza din nou, Surdu suteaza din 14 metri la vinclu, coltul scurt, Savu respinge.
Min 82:
Ochirosii are o cursa excelenta pe flancul stang, centreaza, mingea e respinsa in corner.
Min 80: GOL STEAUA!
Kapetanos confirma inca o data ca e un expert pe ultimele 10 minute ale meciului. El a primit o centrare din interiorul careului de la Surdu, iar Kapetanos, din 6 metri, a trimis cu capul in vinclul portii.
Min 79:
Gafita primeste o minge in spatele liniei steliste, dar nu ajunge la minge.
Min 78:
Toja aplauda ironic catre un tusier, dupa ce acesta a acordat aut pentru Ceahlaul. Toja poate primi chiar si un galben pentru asa ceva, el fiind deja penalizat in acest meci.
Min 77:
Barna vede un galben dupa ce l-a faultat pe Baciu.
Min 76:
Onicas primeste un galben pentru un fault asupra unui jucator al Ceahlaului.
Min 75:
Contraatac Ceahlaul, Barna centreaza periculos in careu, mingea nu e ajunsa de nimeni, stelistii degajeaza.
Min 75:
Petre Marin centreaza foarte bine, Savu iese si respinge.
Min 74:
Toja faulteaza inutil in jumatatea Ceahlaului, Steaua pierde o sansa buna de atac.
Min 73:
Ionescu dribleaza frumos 2 adversari, trece printre alti doi adversari in viteza, dar pierde mingea.
Min 72: SCHIMBARE LA STEAUA -
Iese Banel, intra Ochirosii
Min 69: SCHIMBARE LA CEAHLAUL -
Iese Danut Prodan, intra Gabi Tudosa.
Min 67:
Toja scoate o lovitura libera la marginea terenului pe flancul drept. Golanski centreaza, Toja sare dar rateaza mingea.
Min 66:
Banel centreaza foarte slab de la 20 de metri, direct in aut de poarta la coltul lung.
Min 65:
Lovitura de cap al lui Kapetanos din 12 metri, mingea se duce in bratul unui adversar, nu se da penalty din cauza distantei prea mici.
Min 63: SCHIMBARE LA STEAUA -
Iese Stancu, intra Kapetanos
Min 62:
Golanski centreaza slab, mingea se duce pe partea opusa a terenului.
Min 61:
Gafita se joaca cu Goian si Baciu, trece printre ei, intra in careu, dar este imediat blocat.
Min 60:
Achim suteaza din lovitura libera, mingea se duce la coltul lung, Baciu respinge.
Min 59:
Baciu faulteaza in aer si ofera o lovitura libera pentru Ceahlaul de la 28 de metri pozitie aproape centrala.
Min 58:
Banel Nicolita este impins din spate de Barna cand jocul era oprit. Cei doi jucatori sunt certati de Hategan.
Min 57: Pase foarte bune pentru Ceahlaul, 6-7 pase legate perfect, insa mingea trimisa spre careu din partea dreapta se duce mult in spatele portii Stelei.
Min 56: Golanski faulteaza din spate in preajma careului advers, dupa ce nu mai ajunge la minge.
Min 55:
Gafita are o cursa fulger pe flancul stang, l-a lasat pe Goian in urma, se apropie de careul Stelei, unde Baciu blocheaza perfect.
Min 52:
Ionescu incearca o diagonala pentru Banel, fundasii Ceahlaului intervin perfect.
Min 51:
Goian il faulteaza pe Fabbron.
Min 50: Lovitura libera pentru Ceahlaul, mingea este trimisa la semi-inaltime, Onicas degajeaza.
Min 49: Toja primeste cartonasul galben,
dupa ce l-a faultat pe Burlacu din spate, langa careul Stelei.
Min 45:
SCHIMBARE LA STEAUA - Ionescu a intrat in locul lui Grzelak. A inceput repriza secunda.

INFO prima repriza:
- Steaua a avut in prima repriza o singura ocazie clara de gol, prin Bogdan Stancu, in minutul 27.
- Ceahlaul l-a pierdut in minutul 37 pe Vitelaru, accidentat. In locul sau a intrat Liviu Floricel.
- Stelistii au fost huiduiti de intreg stadionul din Piatra Neamt, cand au iesit la incalzire, chiar daca s-a spus inainte de meci ca multi suporteri ai Stelei din Moldova vor fi prezenti.
- Stadionul s-a umplut cu 45 de minute inainte de meci.
- Pentru prima data, Steaua joaca cu noul sponsor pe tricouri.

LIVE TEXT prima repriza:
Min 45:
Repriza va fi prelungita cu un minut
Min 45:
Grzelak tine prea mult de minge la marginea careului advers, faza Stelei se stinge repede.
Min 44:
Fabbronil faulteaza pe Baciu.
Min 42: Banel Nicolita acuza o lovitura primita in careul advers.
Min 41:
Stancu deviaza mingea spre Surdu la 20 de metri de poarta, dar portarul nemtenilor iese si retine balonul.
Min 39:
Banel centreaza, Stancu a incercat sa reia spre poarta, mingea e respinsa.
Min 38:
Toja ii paseaza in dreapta lui Golanski, polonezul centreaza, mingea e respinsa in corner.
Min 37: SCHIMBARE LA CEAHLAUL
- Intra Liviu Floricel, iese Vitelaru
Min 35:
Corner pentru Ceahlaul, centrarea se duce la coltul scurt, Toja respinge.
Min 34:
Stelistii din tribune au inceput "razboiul" scandarilor anti-Dinamo
Min 31:
Petre Marin a fost faultat de Burlacu.
Min 29:
Badescu centreaza, Fabbron incearca o foarfeca. Ceahlaul e cu toata echipa peste Steaua!
Min 27: Bogdan Stancu rateaza poarta cu un cap din 10 metri.
Min 26:
Goian il faulteaza pe Cebotaru la 40 de metri de poarta Stelei.
Min 25:
Grzelak face hent la mijlocul terenului.
Min 24:
Gafita resimte o lovitura primita in primele minute ale meciului, iar echipa medicala intra pe teren.
Min 23:
Pasa buna pentru Gafita, care poate scapa liber catre careul Stelei, Tatarusanu iese la timp si prinde mingea.
Min 22:
Faza bine lucrata de Steaua. Golanski centreaza pe jos, mingea e respinsa in corner. Cornerul este executat, dar Hategan fluiera un fault in atac al stelistilor.
Min 21:
Bogdan Stancu se incurca in prea multe driblinguri la 20 de metri de poarta adversa si este deposedat usor.
Min 19:
Golanski arunca o minge catre nimeni, in careul Ceahlaului.
Min 18:
Golanski este faultat de Danut Prodan, un debutant venit de la Stiinta Bacau. Centralul avertizeaza ca la urmatorul fault va primi galben. Lovitura libera e batuta foarte slab.
Min 17:
Intrare dura a lui Eugen Baciu la Gafita, cu talpa pe glezna. Arbitrul da fault, fara cartonas galben.
Min 16:
Toja e faultat la marginea terenului, Banel bate lovitura libera, nemtenii resping excelent de acolo.
Min 15:
Centrare a lui Golanski pentru Surdu, mingea e respinsa.
Min 13:
Burlacu il faulteaza pe Grzelak la mijlocul terenului, dupa ce polonezul strecurase mingea pe langa el foarte elegant.
Min 11:
Moment comic la mijlocul terenului. Grzelak si Stancu s-au incurcat in minge, iar nemtenii au recuperat.
Min 9:
Petre Marin pierde mingea la mijlocul terenului, dar Hategan fluiera si da fault al lui Burlacu.
Min 8:
Un-doi frumos intre Stancu si Surdu, portarul iese, un fundas respinge gresit,poarta e goala, iar Banel trage intr-un fundas. Mingea iese in corner.
Min 7:
Bogdan Stancu il faulteaza in atac pe Forminte. Steaua pierde mingea.
Min 6:
Tatarusanu respinge incredibil un sut la coltul lung! Steaua tremura!
Min 6:
Faza incredibila! Centrare in careul Stelei, Tatarusanu iese gresit, mingea e trimisa cu capul pe poarta goala, Goe scoate mingea de pe linie cu o foarfeca.
Min 5:
Surdu centreaza din careu de pe linia de corner, mingea se duce in fata portii Ceahlaului, Stancu incearca sa devieze, dar portarul nemtenilor apara.
Min 4:
Golanski faulteaza la 28 de metri de poarta Stelei pozitie laterala, Gafita centreaza, dar mingea se duce pe langa poarta Stelei.
Min 3:
Prodan suteaza de la marginea careului, dar mingea e respinsa.
Min 2:
Toja faulteaza la mijlocul terenului. El a ridicat prea mult piciorul asupra lui Badescu, pe care l-a lovit in coapsa cu talpa.
Min 1:
Steaua ataca inca din start, Banel cade la marginea careului lui Ceahlaul cu mana pe minge si se acorda hent.
Min 1: A inceput meciul. Hategan este arbitrul acestui meci. Ceahlaul joaca in echipamente portocalii, Steaua in echipamentul albastru cu dungi rosii. Steaua ataca de la dreapta la stanga.

INFO despre meci:

- Gigi Becali s-a dus la manastire inainte de meciul Stelei cu Ceahlaul Piatra Neamt. El nu a parut prea ingrijorat de meciul din acesta seara, ci mai mult a vrut sa ajunga acolo la timp, decat sa ajunga la partida.

- Steaua a incurcat-o de fiecare data in ultimul an cand l-a avut la centru pe Hategan. Stelistii se tem de meciul din aceasta seara in privinta centralului.

- Argaseala in ziua meciului: "Nu plecam la acest drum fara incredere. Stiu foarte bine cum s-a muncit si trebuie ca munca sa fie rasplatita prin rezultate bune. Am retineri in privinta delegarii acestui arbitru, care pentru noi a fost cu ghinion de fiecare data."

- Bergodi in ziua meciului: "Eu fac echipa de start cu putin timp inainte de meci. Nu m-am gandit pana acum. Am vazut ca echipele mari au castigat, asa ca vrem trei puncte. Avem jocul nostru, sper sa castigam la Piatra Neamt, dar nu va fi usor", a spus italianul la gspTV.

- Gheorghe Stefan in ziua meciului: "Steaua a facut meciuri bune in Europa League, e o echipa puternica, se bate la titlu, dar orice e posibil.", a spus Gheorghe Stefan la Stirile Sport.ro si www.sport.ro

- Bergodi nu i-a luat la Piatra Neamt pe Szekely si Ghionea, inca accidentati.

- Kapetanos, Toja si Petre Marin reintra in lotul Stelei, dupa ce au fost suspendati in cupele europene.

STATISTICA CEAHLAUL - STEAUA

Palmares: 26 3 5 18 19-53
Primul meci: 0-2, la Bucuresti, la 6 noiembrie 1993
Scor maxim: 2-6, la Bucuresti, la 14 octombrie 1995
Ultima victorie a Stelei la Piatra Neamt: 1-0 (9 decembrie 2007), in ultimul meci jucat la Piatra Neamt.