Inter 1-3 Dinamo! (Apostu 30' / Andrei Cristea 57', 75', Alexe 70')

Dinamo International Curtea de Arges Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Februarie 2010, 20:54
Data actualizarii: Sambata 27 Februarie 2010, 21:11

Dinamo s-a impacat cu fanii dupa victoria cu Inter Curtea de Arges.

"Cainii" au ajuns la a doua victorie in 2 meciuri oficiale in 2010. Dupa 2-1 acasa cu Craiova, Dinamo a facut 3-1 in deplasare la Curtea de Arges. In acest moment, Dinamo s-a apropiat la un punct de Steaua si asteapta meciul de la Cluj.

La pauza, Dinamo era in soc. Apostu a marcat in minutul 30 pentru Inter si prima repriza s-a terminat 1-0. Dupa cele 15 minute de odihna, Dinamo a dat meciul peste cap. Andrei Cristea a egalat in minutul 57, Alexe a dus scorul la 1-2 in minutul 70, pentru ca Andrei Cristea sa faca dubla in minutul 75.

Prunea: "Daca invingem Cehlaul, incepem sa speram la titlu!"

"Baietii au crezut in acest meci. Daca ai caracter si nu pacalesti fotbalul, este imposibil sa nu castigi. Am avut si un portar mare, care ne-a ajutat in momentele grele."

"Incepem sa credem in titlu daca vom invinge si in meciul cu Ceahlaul. Va lipsi Torje, dar avem inlocuitor pentru el. Ma bucur pentru jucatori ca a venit si Razvan Lucescu la meci, insa doar el decide cand si pe cine cheama la lotul national. La meciul de maine de la Cluj, vreau un egal!"

Echipele de start:

INTER: Marius Popa, Frasineanu, Chiriches, Pintilii, Matei, Antohi, Nasser, Vezan, Emmanuel Kone, Apostu, Daniel Stan.

DINAMO: Dolha, Molinero, Grigore, Lucian Goian, Pulhac, Torje, N'doye, Bostina, Adrian Cristea, Andrei Cristea, Marius Niculae.

FAZELE MECIULUI:

FINAL
Min 75: GOL DINAMO! Marius Niculae ramane singur cu portarul, dupa ce defensiva celor de la International s-a oprit pentru a cere fault. Niculae i-a pasat lui Cristea care a indeplinit o simpla formalitate
Min 70. GOL DINAMO!
Marius Alexe marcheaza din pasa lui Lucian Goian!
Min 60:
Ocazie mare pentru International: Emanuel Kone reia cu capul din 6 metri, mingea scutura plasa laterala
Min 57: GOL DINAMO! Andrei Cristea inscrie cu un sut de la marginea careului
Min 52:
Andrei Cristea il depaseste pe Marius Popa, dar suteaza peste poarta goala
Min 50:
Sut periculos a lui Apostu de la marginea careului, Dolha reuseste sa respinga in corner
Min 46.
Adrian Cristea iese, intra Marius Alexe la Dinamo.
PAUZA
Min 45.
Pulhac trage pe langa poarta.
Min 43.
Lovitura libera pentru Inter de la 30 de metri, Kone trage direct pe poarta, mingea se duce putin pe langa.
Min 38.
Adrian Cristea trimite un sut centrare, mingea trece putin pe langa poarta lui Inter.
Min 37.
Sut Emmanuel Kone de la peste 20 de metri, apara Dolha.
Min 34.
Bostina centreaza, Adrian Cristea reia pe langa poarta din 6 metri.
Min 30. GOL INTER CURTEA DE ARGES! Daniel Stan centreaza din flancul drept in careul mic, iar Bogdan Apostu reia pe poarta si deschide scorul!