5 semne ca Steaua mai incearca o ultima lovitura pe piata transferurilor. Ultima OBSESIE a lui Becali se poate rezolva curand

Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Sambata 06 Februarie 2016, 10:59
Data actualizarii: Sambata 06 Februarie 2016, 11:04

Steaua mai are timp la dispozitie sa rezolve si ultima mutare a iernii. Toate semnele indica faptul ca aceasta s-ar putea realiza chiar inainte de startul campionatului.

Enache ramane ultima obsesie a lui Becali in 2016. Ivan a spus in repetate randuri ca nu vrea la Steaua, astfel ca transferul sau e de domeniul trecutului. Acum Enache ar putea fi jucatorul de care Reghe mai are nevoie ca sa-si completeze cu adevarat lotul.

De la declaratiile lui Sumudica, pana la masurile luate de Astra, toate semnele indica faptul ca Enache ar putea ajunge in cele din urma la Steaua.

Declaratiile lui Enache

Fotbalistul a anuntat inca de la inceputul anului ca isi doreste sa se transfere la Steaua: "Eu am vorbit cu Gigi Becali si ne-am inteles. Trebuie sa se inteleaga cluburile, pentru ca asta este cel mai important. Steaua este cea mai importanta echipa din Romania si este singura la care se investeste. Sper sa se rezolve cat de curand, pentru ca vreau sa stiu daca raman aici sau voi juca la Steaua."

Acest mesaj l-a facut pe Becali sa insiste pentru Enache, considerandu-l un "baiat de caracter" pentru care se va lupta sa il aduca la Steaua.

Mesajul lui Sumudica

Sumudica nu a primit prea bine declaratia lui Enache si i-a transmis ca e liber sa plece la Steaua: "Enache e liber sa faca ce vrea. Nu am de ce sa fiu suparat pe un om care este franc. As fi fost suparat daca ar fi ascuns declaratiile pe care le-a dat. El a fost franc atunci cand a zis ca Steaua e singura echipa care face performanta si care investeste. Voi avea o discutie cu el cand va veni. Pe mine m-au deranjat declaratiile respective, dar e treaba fiecaruia in viata. Cand iti asumi astfel de declararatii, trebuie sa vii cu argumente si sa spui ce vrei in continuare. El trebuie sa aleaga. Daca el vrea sa joace la Steaua, ar trebui sa plece, din punctul meu de vedere de antrenor"

Plecarea lui a fost acoperita

Aducerea lui Boudjemaa la Astra a rezolvat posibilul gol lasat de transferul lui Enache. Boudjemaa declara in Gazeta Sporturilor: "Astra a fost cea mai buna varianta posibila. Antrenorul va trebui sa decida cu cine joaca daca pica transferul lui Enache. Oricum, Enache poate juca si fundas dreapta, deci poate vom avea loc amandoi"

Problemele lui Niculae

In 2014 era cel considerat cel mai bogat om din Romania. Acum e dupa gratii, iar afacerile lui risca sa pice, una cate una. Probleme mari pentru Ioan Niculae, patronul clubului Astra si un jucator foarte important in agricultura romaneasca. InterAgro SRL si InterAgro SA, companiile controlate de Niculae, au intrat in insolventa, ca urmare a unei decizii a Tribunalului Teleorman, anunta economica.net. Conform sursei citate, in  2014 InterAgro SA a inregistrat o cifra de afaceri de 1,4 milioane de lei si o pierdere de 160 de milioane de euro.

InterAgro este sponsorul principal al clubului Astra. Situatia financiara este una sufocanta pentru jucatori si staff tehnic, asa cum antrenorul Marius Sumudica a dezvaluit in mai multe randuri. Ioan Niculae este in inchisoare, unde ispaseste o pedeapsa de doi ani si jumatate in dosarul "Mita la PSD".

Steaua nu a adus un alt fundas dreapta

Desi Reghe a cerut un fundas dreapta in aceasta iarna, doar Tamas a venit, pentru ca Rapa sa se lupte cu Papp pentru banda dreapta. Faptul ca stelistii nu s-au reorientat catre un alt jucator ar putea inseamna ca nu au renuntat la posibilitatea de a-l aduce pe Enache in ultimul moment.

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!