5 ani distanta, din nou fata in fata | Reghecampf si Bawab au mai colaborat, insa nu cu succes: "N-am avut o relatie buna cu Reghecampf si Anamaria". Istoria "prieteniei" celor doi

Steaua Bawab Laurentiu Reghecampf Superliga
SPORT.RO
Data publicarii: Sambata 16 Ianuarie 2016, 08:27
Data actualizarii: Sambata 16 Ianuarie 2016, 08:55

Citeste si - Dupa Marica, Argaseala a confirmat si transferul lui Bawab: "A semnat pe un an si jumatate, avem echipa de UCL"

Reghecampf si Thaer Bawab vor lucra impreuna pentru a duce Steaua spre un nou titlu al Ligii I, dar si spre grupele celei mai puternice competitii intercluburi de pe planeta - UEFA Champions League.

La mai putin de 24 de ore dupa cea mai mare "victorie" a ultimilor ani pe piata transferurilor - aducerea lui Marica - Steaua a anuntat o noua miscare importanta. Gigi Becali si Reghecampf l-au convins pe iordanianul scolit la academia lui Real Madrid sa semneze.

Transferul lui Thaer Bawab completeaza astfel linia ofensiva a Stelei, acolo unde Reghecampf va avea in partea a doua a sezonului o concurenta puternica.

"Reghecampf nu mi-a dat nicio sansa"

Interesant este ca Laurentiu Reghecampf si Thaer Bawab nu se afla la prima colaborare. Fotbalistul iordanian a sosit in Liga I in urma cu mai bine de 5 ani, atunci cand a semnat cu Gloria lui "Tata Jean" si...Reghe.

In 2010, Bawab semna cu Bistrita si spera sa isi faca un nume in fotbalul romanesc. Venit din ligile inferioare spaniole, iordanianul a facut stagiul de pregatire sub comanda lui Reghecampf si, spunea el la scurt timp dupa, s-a descurcat bine.

Numai ca planurile lui Bawab nu au coincis cu cele ale lui Reghecampf. Cu Reghe la carma, atacantul a bifat doar 7 aparitii in meciurile oficiale pentru defuncta Gloria Bistrita, pentru ca mai apoi, dupa retrogradarea formatiei, sa plece la Medias.

Cu 7 aparitii si niciun gol in fotbalul romanesc, Bawab era un fotbalist cvasinecunoscut, insa in tricoul lui Gaz Metan s-a afirmat repede. Iordanianul a inceput sa inscrie goluri importante pentru echipe medieseana si sa le ia ochii oamenilor de fotbal din Liga I.

Chiar dupa un meci cu Gloria avea Bawab sa faca niste declaratii cu un impact puternic acum.

"Meciul cu Gloria a fost unul special pentru mine, am jucat cu multa dorinta si am vrut sa castig, sa le demonstrez ca sunt un jucator bun.

La Bistrita, Reghecampf nu mi-a dat sansa sa joc. (...) Tratamentul de la Medias a fost mult mai bun, pentru ca mi s-a dat incredere si sansa sa joc. Antrenorii de la Bistrita (n.r Reghecampf, ulterior regretatul Nae Manea) nu au facut asta. Relatia mea cu Reghecampf si Anamaria Prodan n-a fost buna. Prima data cand am venit aici, Reghecampf a vorbit cu mine destul de mult, dar cand a inceput campionatul...nimic, nimic. Nu stiu de ce, am dat multe goluri in pregatiri, dar apoi am jucat doar cate 2-3 minute pe meci. Insa nu-i mai reprosez nimic, eu sunt multumit ca joc la Medias, am trecut peste perioada dificila", spunea Bawab in 2011.

Au glumit la urmatoarele intalniri

Dupa momentul Bistrita, Bawab si Reghecampf s-au mai intalnit, insa de fiecare data din postura de adversari. Cei doi au avut insa o relatie amicala, atacantul dezvaluind ca nu i-a purtat pica antrenorului.

"M-am intalnit de curand cu Reghecampf si mi-a zis: "Te-ai facut mare jucator, nu?". Eu am ras si i-am raspuns: "Am fost tot timpul, dar n-ai stiut tu sa ma vezi", povestea Bawab in noiembrie 2012, pe cand juca tot la Medias.

L-am adus pe Bawab pentru ca-i place si lui Reghe - a spus Gigi Becali dupa ce a rezolvat transferul iordanianului
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!