"3 echipe foarte mari il vor pe Traore!" Ce zice Muresan de un transfer la Arsenal

SPORT.RO
Data publicarii: Marti 05 Ianuarie 2010, 17:02
Data actualizarii: Marti 05 Ianuarie 2010, 17:46

Muresan confirma ca Arsenal il vrea pe Traore, insa CFR pare sa ceara mai mult de 4 milioane de euro pentru "noul Adebayor"

Nu numai Arsenal il vrea pe Traore, ci 3 echipe sunt gata sa scoata banii pentru ivorian. Pana acum, CFR a primit o singura oferta concreta pentru el, insa Iuliu Muresan asteapta ca suma sa creasca.

Daca CFR Cluj nu va reusi sa il vanda acum, atunci Muresan spera sa faca eventul in acest an si sa-l vanda pe Traore chiar si pe o suma de peste 5 milioane de euro.

"Am avut o discutie cu un reprezentant al unui club dintr-un campionat puternic. 3 echipe foarte mari, cu nume, sunt interesate de Traore."

"Avem mai multe discutii cu mai multe cluburi, inca nu ne grabim sa finalizam ceva cu vreun club, ca sa nu ne pacalim cumva.

"Trebuie sa primim o suma corespunzatoare pentru acest jucator. Ceva contacte exista cu Arsenal, dar nu e o oferta. Pretul aparut e apropiat de cel real pentru Traore."

"Am avut o oferta concreta pentru el, s-a si negociat, dar mai sunt si alte cluburi interesate. Daca nu il transferam acum, il vindem la vara pe o suma mai mare.", a declarat Iuliu Muresan la Sport.ro.
 

Traore: "Visul meu e sa joc la Arsenal"

Arsenal pune pe masa imediat 4 milioane de euro pentru "Noul Adebayor", scrie site-ul tuttomercatoweb.

Daca Arsenal nu-l va putea achizitiona pe ivorianul de 19 ani in aceasta iarna, il va bloca pana in iunie, mai scriu italienii.

Site-ul calciomercato.com anunta ca Traore este dorit de Arsenal, Napoli, Udinese sau TSKA Moscova.

"Traore are calitati impresionante. Are aproape doi metri, o viteza extraordinara si o tehnica de invidiat. Este foarte greu sa gasesti jucatori de talia lui la doar 19 ani" - Andrea Mandorlini.

Atacantul a aflat de la ProSport ca este dorit de Wenger. Se declara fan al tunarilor si spune ca este ambitionat de interesul echipelor mari din Europa.

"Aflu de la voi ca sunt dorit de Arsenal. Este un vis pentru mine sa ajung sa joc la o echipa asa mare. Cred ca as avea o sansa acolo, deoarece Wenger mizeaza foarte mult pe jucatori tineri. Nu stiu insa sa fie vreo oferta pe numele meu, nu mi-a spus nimeni din cadrul clubului acest lucru.

Acum este o presiune mare pe mine, pentru ca se tot scrie ca mai multe echipe puternice din Europa ma doresc. Insa acest fapt ma si ambitioneaza", a spus Lacina Traore in exclusivitate pentru www.prosport.ro.
 

"Nu aducem jucatori daca nu vindem pe nimeni"

Daca Traore va pleca in aceasta iarna, atunci CFR Cluj va si aduce pe cineva, asta e singura conditie ca Mandorlini sa-si faca transferurile dorite din Italia.

"Vrem si jucatori, suntem in discutii cu mai multi jucatori, dar depinde si plecari. Daca nu ne pleaca titulari, e greu sa aducem titulari in echipa noastra.", a mai spus Muresan.

Dorit de Braga, unul din cei mai vechi jucatori ai Clujului, Tony da Silva va ramane la CFR in acest retur.

"Bineinteles ca Tony se va intoarce la CFR, el nu a avut o oferta concreta din Portugalia.", a mai declarat presedintele CFR-ului.
 

Lista lui Mandorlini

Andrea Mandorlini doreste sa transfere cinci jucatori italieni la CFR, cel mai cunoscut fiind atacantul Roberto De Zerbi, informeaza site-ul tuttomercatoweb.com.

De Zerbi, in varsta de 30 de ani, mai are contract cu Napoli pana in 2011.

Sursa citata scrie ca Mandorlini mai vrea sa-i aduca la Cluj pe fundasii Vasco Manuel Teixeira Faisca (Padova), Massimo Melucci (Grosseto) si pe mijlocasii Alessandro Budel (FC Parma) si Antonio Bernardini (Vicenza).

CFR Cluj a terminat turul Ligii I pe primul loc, la egalitate de puncte cu Unirea Urziceni si Steaua. 

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!