10 ani de la noaptea in IAD a Stelei! VIDEO: ce s-a intamplat in ultimele 10 minute din Boro - Steaua

Steaua Middlesbrough Superliga
Data publicarii: Miercuri 27 Aprilie 2016, 13:39
Data actualizarii: Miercuri 27 Aprilie 2016, 13:41

Acum fix 10 ani, Steaua juca returul semifinalelor UEFA cu Boro. Dupa 1-0 la Bucuresti, Steaua a inceput perfect si returul de pe Riverside. Romanii au condus cu 2-0 si visau sa joace prima finala europeana dupa 20 de ani.

Repriza a doua a partidei a fost insa un cosmar pentru ros-albastri, care au incheiat noaptea in lacrimi si intrebari cu raspunsuri imposibile. Boro s-a impus cu 4-2 si a mers in finala contra Sevillei. Italianul Maccarone, marcator al golului decisiv in minutul 89, a devenit erou pentru rivalele Stelei din Romania. Rapid, eliminata in sferturi chiar de ros-albastri, si Dinamo i-au propus sa vina in Romania pentru a sarbatori impreuna eliminarea Stelei.

Boro 4-2 Steaua (Maccarone 33, 89, Viduka 64, Riggott 73 / Dica 16, Goian 24)

Middlesbrough: Jones, Riggott, Southgate (Maccarone 26), Queudrue, Parnaby, Rochemback, Boateng, Downing, Taylor (Yakubu 55), Hasselbaink (Ehiogu 90), Viduka. Rezerve neutilizate: Knight, Bates, Cattermole, Parlour.

Steaua Bucuresti: Carlos, Ogararu, Ghionea, Goian, Marin, Oprita (Baciu 81), Radoi, Lovin, Bostina (Nesu 86), Dica, Iacob (Balan 65). Rezerve neutilizate: Cernea, Simion, Cristocea, Cristea.

Spectatori: 34,622