ISTORIE! Phelps a egalat un record vechi de acum 2000 de ani! Cum a ajuns americanul sa se compare cu celebrul Leonidas

Michael Phelps JO 2016
Data publicarii: Joi 11 August 2016, 12:36
Data actualizarii: Joi 11 August 2016, 12:37

Steaua - Manchester City, 16 si 24 august, 21:45, in direct la PRO TV!

Inotatorul american Michael Phelps a cucerit miercuri a 12-a sa medalie olimpica de aur intr-o proba individuala, dupa ce s-a impus in finala de la 200 m fluture, egaland cu aceasta ocazie un record vechi de peste 2.000 de ani, stabilit de legendarul atlet grec Leonidas din Rodos, in timpul Olimpiadelor antice, precizeaza L'Equipe.

Phelps este cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice moderne, cu un total de 25 de medalii, intre care 21 de aur (inclusiv cele din probele de stafeta).

Leonidas, un specialist al curselor de alergare, a cucerit la randul sau de 12 ori laurii olimpici la patru editii ale Jocurilor antice, desfasurate intre anii 164 si 152 inainte de Hristos, in trei probe diferite: stadion, diaulos si hoplitodromos.

Daca ar fi sa comparam aceste discipline cu probele actuale, stadion ar semana cu cursa de 200 m, diaulos cu cea de 400 m, iar hoplitodromos ar fi o proba de 400 m in care atletii alergau insa echipati cu armura si scut.

Michael Phelps a devenit la randul sau campion olimpic la 100 m fluture (3 medalii de aur), 200 m fluture (3), 200 m mixt (3), 400 m mixt (2) si 200 m (1). La aceste titluri se adauga noua victorii la stafeta (doua la 4x100 m, patru la 4x200 m si trei la 4x100 m mixt). Iar americanul ii poate imbunatati palmaresul in continuare, deoarece joi urmeaza sa concureze la Rio in finala de la 200 m mixt.