Serie A, ca in vremurile bune! Juve, Inter si Roma au facut spectacol, Osvaldo a dat golul etapei cu o super FOARFECA: VIDEO

Serie A AS Roma Inter Milano Italia osvaldo Italia
Data publicarii: Joi 25 Septembrie 2014, 11:21
Data actualizarii: Joi 25 Septembrie 2014, 11:56

Nivelul campionatului Italiei a scazut dramatic in ultimii ani, odata cu oprirea investitilor si cu scandalurile de coruptie. Serie A este insa gata sa renasca, iar echipele italiene au planuri mari in competitiile continentale.

Aflat intr-un declin constant in ultimii ani, campionatul italian a trecut printr-o adevarata drama, audientele scanzand si ele drastic, iar investitiile fiind diminuate la minimum.

Astfel, echipe de legenda precum Inter sau AC Milan au ajuns sa se lupte la mijlocul clasamentului, in timp ce Juventus, campioana ultimilor ani, n-a reusit sa straluceasca in Liga Campionilor.

Cu toate acestea, dupa ani in care s-a aflat intr-o continua cadere, campionatul italian poate renaste, iar formatiile din Peninsula vor sa produca surprize mari in competitiile europene.

De asemenea, Serie A a inceput entuziasmant, Juve, Roma si Inter instalandu-se pe podium, dupa cateva meciuri spectaculoase. Inter a facut scorul campionatului cu Sassuolo, 7-0, in timp ce Juventus a trecut fara emotii de Chievo, Udinese, Cesena si chiar AC Milan.

Ultima etapa a adus si ea meciuri spectaculoase, iar echipele importante ale campionatului au iesit din nou la rampa. Roma a castigat pe terenul Parmei cu 2-1, gratie unei reusite fenomenale a bosniacului Pjanic, in timp ce Inter a castigat impotriva Atalantei cu o foarfeca a lui Osvaldo.

Dani Osvaldo, gol magic din foarfeca

Imprumutat in aceasta vara de la Southampton, Dani Osvaldo, fostul goleador al Romei, face senzatie la Inter. Atacantul a ajuns la 3 goluri in 4 meciuri dupa ce a marcat cu o foarfeca superba in partida cu Atalanta.

Acesta a deschis scorul in minutul 40 din centrarea lui Guarin cu o executie care i-a lasat masca pe suporteri. Golul de 2-0 a fost marcat de Hernanes in minutul 87.

Rezumatul VIDEO AICI

Roma a raspuns cu un gol la fel de frumos

AS Roma a castigat si ea in etapa a 4-a, invingand cu 2-1 Parma. Echipa din capitala Italiei ramane astfel la egalitate de puncte cu Juventus (10).

Victoria Romei a fost adusa de Miralem Pjanic, care a marcat un gol superb dintr-o lovitura libera, in minutul 88. Celelalte goluri au fost marcate de Ljajic, pentru Roma, si De Ceglie, pentru Parma.

Napoli - Palermo, meciul etapei

De departe cel mai spectaculos meci a fost insa cel dintre Napoli si Palermo, incheiat 3-3. Echipa lui Rafa Benitez a condus cu 2-0 inca din minutul 11, dupa golurile lui Koulibaly si Zapata, dar s-a vazut egalata in doar 6 minute de Belotti si Vazquez.

Napoli a mai marcat o data in prelungirile primei reprize prin Callejon, dar acelasi Belotti a obtinut un punct pentru Palermo.