Renaste Inter-ul! Fosta campioana a Europei a facut scorul campionatului in Italia, impotriva echipei care da ATACUL nationalei

Inter Milano Sassuolo Serie A Italia
Data publicarii: Duminica 14 Septembrie 2014, 17:51
Data actualizarii: Duminica 14 Septembrie 2014, 18:13

Inter-ul a traversat trei sezoane zbuciumate, in care s-a vazut preluata de un nou om de afaceri, indonezianul Thorir, si a prins cu greu o calificare in Europa League. Acum, "Nerazzurri" sunt gata sa renasca, iar Mazzarri vrea titlul in Italia.

Fosta campioana a Europei, una dintre cele mai mari echipe ale continentului, Inter a avut trei ani mizerabili, in care a terminat pe locurile 6 (2011/2012), 9 (2012/2013) si 5 (2013/2014). Ramasa fara miliardarul Massimo Moratti, unul dintre cei mai mari conducatori din istoria clubului, insa preluata de indonezianul Erick Thorir, formatia de pe Giuseppe Meazza este insa pregatita sa renasca.

Calificata in-extremis in Europa League, dupa ce a ocupat locul 5 al campionatului Italiei in sezonul trecut, Inter a acces in grupele competitiei, gratie succesului lejer obtinut in fata islandezilor de la Stjarnan (9-0 la general). Acum, echipa lui Walter Mazzarri viseaza din nou la podiumul, poate chiar la titlul din Serie A.

Fara transferuri foarte scumpe, insa cu Nemanja Vidic sosit gratis de la Manchester United, Inter a debutat cu un egal in fata lui Torino, insa a defilat in etapa a doua a campionatului.

Formatia milaneza a trecut astazi cu 7-0 de Sassuolo, fosta echipa a lui Marius Alexe, cea care da ambii atacanti ai nationalei Italiei - Zaza si Berardi.

Inter a deschis scorul inca din minutul 4 al meciului disputat astazi, Icardi fiind cel care a dat si startul "carnavalului". Pana la pauza, milanezii conduceau deja cu 4-0, dupa ce Kovacic, Icardi pentru a doua oara si Dani Osvaldo au marcat in poarta lui Consigli.

Repriza a doua a curs in acelasi sens. Icardi a reusit hat trick-ul in minutul 53, Osvaldo a facut dubla in minutul 72, iar columbianul Guarin a inchis tabela cu 15 minute inainte de final.

Sassuolo a jucat in 10 oameni din minutul 60, dupa eliminarea lui Domenico Berardi.

Pentru Inter urmeaza duelul cu ucrainienii de la Dnipro Dnipropetrovsk, din grupele Europa League, pentru ca mai apoi sa joace cu Palermo, Atalanta si Cagliari.