Ziua egalurilor | Si CSM Bucuresti, si Dinamo au remizat in Cupa EHF. Inca un miracol pentru dinamovisti: au fost condusi cu 6 goluri, dar au revenit

Dinamo CSM Bucuresti Cupa EHF Handbal
Data publicarii: Sambata 27 Februarie 2016, 17:05
Data actualizarii: Sambata 27 Februarie 2016, 17:17

Dinamo a reusit inca o minune pe final in Cupa EHF. Baietii lui Eliador Voica au terminat la egalitate cu Aalborg, in Danemarca, si ocupa locul 2 al grupei A. Pe de alta parte, CSM Bucuresti, care a remizat si ea azi, ramane ultima in grupa sa.

Dinamo Bucuresti a terminat la egalitate cu echipa daneza Aalborg, scor 28-28, in deplasare, in Grupa A a Cupei EHF la handbal masculin.

Formatia antrenata de Eliador Voica a fost condusa o buna parte a jocului, avand o diferenta de 5 goluri in minutul 24 si de 4 goluri la pauza. In repriza secunda, danezii s-au desprins chiar si la sase goluri, scor 19-13, dar finalul a fost unul nebun. Dinamo a revenit treptat si a egalat la 28 cu doar 11 secunde inaintea finalului.

Cei mai buni marcatori ai lui Dinamo au fost Ciprian Sandru (5 goluri), Pierre Yves Ragot (5) si Jakov Vrankovic (4).

In clasamentul Grupei A, Dinamo se afla pe locul 2, cu 3 puncte. Prima este SC Magdenburg, cu 4 puncte. In spatele lui Dinamo se afla Fraikin BM Granollers si Aalborg.

Urmatorul meci al lui Dinamo va avea loc pe 5 martie, la Bucuresti, cu Aalborg.

Echipele

Aalborg: Westphal, Poulsen - portari; Slundt, Larsen 4, Tvedten 2, Hald Jensen 2, Jorgensen 4, J. Pedersen, Antonsen 2, Engelbrecht 3, Jensen 6, Berggren 5, M. Pedersem, Bang. Antrenor: Jesper Jensen

Dinamo: Irimus, Grigoras, Makaria - portari; Rapciuga, Ragot 5, Asoltanei 2, Mironescu 2, Savenco 3, Balut, Sandru 5, Campan 2, Vancea 1, Zulfic 1, Mocanu 3, Vrankovic 4. Antrenor: Eliodor Voica

CSM Bucuresti, ultima in Grupa D

CSM Bucuresti a remizat si ea astazi, pe teren propriu, cu suedezii de la Ystads IF, scor 27-27. Vicecampioana Romaniei a fost aproape de prima victorie, dar a fost egalata.

Cel mai bun marcator al CSM-ului a fost Javier Humet Gaminde (9 goluri), urmat de Sasa Marjanac (6) si Tiberiu Constantinescu (4).

CSM Bucuresti remizase in primul meci cu Chambery Savoie, 25-25.

In Grupa D, ordinea este urmatoarea: Chambery - 3p, Ystads - 3p, Helvevia Anaitasuna - 2p si CSM Bucuresti - 2p. Helvetia si Anatasuna urmeaza sa joace intre ele.

Echipele

CSM: Blazevic 12 interventii, Iancu - portari; Patru, Milosevic 1, Stavrositu 3, Constantinescu 4, Rapciuga, Humet 9, Novanc, Kostadinovic, Marijanac 6, Negru 1, Rotaru, Ungureanu, Stamate 3. Antrenor: Zvonko Sundovski

Ystads: Pertsson, Bjorkmann - portari; Bager 2, K. Andersson 9, Hansson 2, L. Andersson 2, H. Andersson, Zareba, Sandell 1, Martinsson, L. Nilsson 8, Allback, P. Nilsson 3. Antrenor: Sebastian Seifert