Oltchim DISTRUGE tot in Liga Campionilor! Patru victorii si CALIFICARE in grupele principale! Oltchim 27-23 Randers!

Handbal
Data publicarii: Duminica 04 Noiembrie 2012, 21:02
Data actualizarii: Duminica 04 Noiembrie 2012, 22:29

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a obtinut duminica, pe teren propriu, cea de-a patra victorie consecutiva in grupa A din Liga Campionilor, cu danezele de la Randers HK, scor 27-23 (10-10), calificandu-se matematic in grupele principale.

"Balul" a fost deschis de daneze, Dalby marcand pentru 0-1 (min. 3), dar Managarova a restabilit rapid egalitatea, iar Manea a adus Oltchim in avantaj, 2-1 (min 4), in fata a aproximativ 3000 de fani exaltati. Oltchim, cu Cristina Neagu titulara, nu a ramas datoare, 3-2 (min. 11), dar nu i-a fost usor in fata interventiilor lui Masson De Souza (7 reusite).

Campioana Romaniei s-a detasat la doua goluripentur prima data in minutul 14, 5-3, dar n-a avut viata deloc usoara cu nordicele (6-6, min. 21). Mai mult, Randers a preluat conducerea, 6-7 si 6-8 (min. 25), motivatia sa fiind o ultima sansa de a mai lupta pentru locul secund in grupa, calificant mai departe. Defensiva daneza a fost greu de patruns, iar cea a Oltchimului nu a facut fata, astfel ca s-a produs inevitabilul, 7-10 (min. 28). La pauza, 10-10, dupa 30 de minute in care campioana Romaniei a ramas datoare in ambele faze de joc, recuperand handicapul in ultimele doua minute.

Aurelia Bradeanu a readus Oltchim in avantaj, 12-11 si 13-11 (min. 37), in fata unei adversare, care nu a aratat deloc ca ar fi marcata de atmosfera incendiara din sala valceana. Cristina Neagu a marcat primul gol in minutul 40, 14-11, pe fondul unui joc mult mai consistent al Oltchimului, iar Bradeanu a marit diferenta (15-11, min. 43). In poarta formatiei valcene, Paula Ungureanu a fost din ce in ce mai greu de depasit (... interventii in total). Iar Oltchim nu a mai cedat pana la final, unul care i-a adus calificarea matematica in grupele principale, indiferent de rezultatele din ultimele doua runde. Aurelia Bradeanu a fost MVP-ul meciului, la concurenta cu portarul Paula Ungureanu.

Marcatoare:
Oltchim - Bradeanu 6 goluri, Curea 5, Neagu 4, Managarova 4, Stanca 3, Manea 3, Bulatovici 2
Randers - Dalby 5 goluri, Jaobsen 4, Aguilar 4, Agren 3, Dembele 3, Johansen 2, Andersen 1, Kristensen 1.
In cadrul aceleiasi etape, Hypo Viena a invins Buxtehuder SV, sambata, cu 27-24.
In primele trei partide din grupa A, formatia antrenata de Jakob Vestergaard s-a impus in fata celor de la Hypo Viena 32-25, Buxtehuder SV 35-14 si Randers HK 24-20.

Cu patru victorii la activ si 8 puncte, Oltchim este lider in grupa A si nu mai poate pierde calificarea in grupele principale, cu doua etape inainte. Hypo Viena se afla pe locul 2, cu 6 puncte, Randers pe 3, cu 2 puncte si Buxtehuder pe 4, cu 0 puncte, dupa patru etape.

Oltchim mai are de jucat meciurile cu Hypo Viena, in deplasare (11 noiembrie) si cu Buxtehuder SV, pe teren propriu (18 noiembrie).

Primele doua clasate se califica in grupele principale, rezultatele din ultimele doua runde urmand sa stabileasca pentru Oltchim doar pozitia de pe care va merge mai departe.