Victorie pentru Baia Mare in Liga Campionilor! Romancele s-au impus in deplasare cu nemtoaicele de la Thuringer

HCM Baia Mare Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Sambata 16 Ianuarie 2016, 19:38
Data actualizarii: Sambata 16 Ianuarie 2016, 19:56

HCM Baia Mare a invins formatia germana Thuringer HC cu scorul de 25-23 (10-12), sambata, la Nordhausen, in Grupa principala 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Victoria vicecampioanei Romaniei s-a conturat pe final, dupa cateva mingi parate de Paula Ungureanu (10 interventii reusite in acest meci).

Debutul meciului a apartinut echipei gazda, antrenata de tehnicianul de origine romana Herbert Muller, care a condus cu 4-1 (10). Trei minute mai tarziu scorul era egal, 4-4, iar apoi Thuringer a trecut din nou in avantaj, 6-4 (14), 7-5 (16). HCM Baia Mare a restabilit egalitatea, 7-7 (18), iar apoi a condus cu 8-7 (21). Dupa ce echipa noastra a avut 9-8 (22), gazdele au intors scorul si s-au dus la 12-9 (29), rezultatul la pauza fiind de 12-10.

Thuringer HC a condus la o diferenta de patru goluri, 14-10 (32), in debutul partii secunde, apoi a avut 16-13 (37) si 17-14 (39), dar HCM a revenit, a marcat patru goluri consecutive si a preluat din nou conducerea, 17-18 (44).

Meciul a fost echilibrat in continuare, iar formatia germana a condus ultima oara in min. 53, 22-21. HCM a punctat de doua ori la rand, 22-23 (55), iar in minutul 59 s-a desprins la doua goluri, 23-25, scor care nu s-a mai schimbat pana la final.

Cele mai bune jucatoare ale gazdelor au fost portarul Dinah Eckerle, cu 15 interventii, si romanca Eliza Buceschi, autoare a sapte goluri in poarta fostei sale echipe. Crina Pintea nu a jucat la gazde.

Pentru Thuringer au mai marcat Sonja Frey - 3 goluri, Svenja Huber - 3, Kerstin Wohlbold - 3, Iveta Luzumova - 2, Katrin Engel - 2, Meike Schmelzer - 1, Beate Scheffknecht - 1, Natalia Resetnikova - 1.

Golurile formatiei HCM Baia Mare au fost inscrise de Alexandra Do Nascimento - 7, Melinda Geiger - 5, Lois Abbingh - 5, Allison Pineau - 3, Valentina Ardean-Elisei - 1, Adriana Nechita - 1, Timea Tatar - 1, Katarina Jezic - 1, Luciana Marin - 1.

Au arbitrat polonezele Joanna Brehmer si Agnieszka Skowronek, iar delegat EHFa fost danezul Bjarne Munk Jensen.

in alt meci din grupa, FTC-Rail Cargo Hungariaa invins-o pe Larvik cu 30-27. Duminica se va juca meciul Fleury Loiret Handball - Rostov.

in clasament, pe primul loc se afla Rostov pe Don, cu 10 puncte, urmata de FTC-Rail Cargo Hungaria, 9 p, Larvik, 6 p, HCM Baia Mare, 4 p, Fleury Loiret Handball, 2 p, Thuringer HC, 1 p.

Urmatorul meci al vicecampioanei Romaniei va avea loc pe 5 februarie, pe teren propriu, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.

Sursa: Agerpres