EGAL CU GUST ROMANESC! Am fost egalati in ULTIMA SECUNDA: Romania 29-29 Danemarca! Antrenorul danez: "Am avut noroc cu Romania"

Handbal campionatul european de handbal Echipa nationala de handbal feminin Handbal
Live Blog

EURO 2014

Data publicarii: Marti 09 Decembrie 2014, 21:20
Data actualizarii: Marti 09 Decembrie 2014, 21:26

21:26 09 Dec

Ada Nechita a ajuns la spital, avand umarul sarit din incheietura si risca sa piarda restul meciurilor de la turneul final.

21:23 09 Dec

Tadici, dupa meci: "Imi e greu sa vorbesc acum dupa ce am scapat un rezultat mare printre degete. Imi felicit echipa pentru modul in care au luptatp. Mergem mai departe, de regula antrenorul e de vina, imi asum acest semiesec. Imi pare rau de ambele finaluri de repriza cand am avut superioritate"

"Ne pare rau ca am pierdut victoria dar asa e handbalul, iti ofera si momente de genul.", a spus Paula Ungureanu. Antrenorul Danemarcei a declarat si el dupa meci: "Cred ca am fost norocosi impotriva Romaniei".

20:50 09 Dec

7 secunde........ gol pentru Danemarca!!! INCREDIBIL!!! MECIUL SE TERMINA EGAL!!!

20:49 09 Dec

30 de secunde, suntem in prepasiv...

20:46 09 Dec

Min 60: Mai este un minut, avem un gol in fata!

Min 59: Romania conduce cu 29-27! GOL Neagu din 7 metri!!!

20:45 09 Dec

Min 58: Gol in vinclu pentru daneze!!! 28-27

20:43 09 Dec

Min 58: Romania conduce cu 28-26!!! Chintoan inscrie din pozitie de pivot! Time out!

Min 57: Bara iar pentru Romania!!!!!!!!!!!!!!

20:42 09 Dec

Min 56: 27-26 pentru Romania! Neagu inscrie din 7 metri! Avem si superioritate 2 minute

20:41 09 Dec

Min 56: 7 metri si eliminare pentru Romania!!!! Sansa buna sa castigam meciul daca reusim sa profitam de superioritate!

20:40 09 Dec

Min 55: Iarasi trebuie sa egalam, Neagu inscrie cu un sut pacalitor de la 9 metri! 26-26

20:38 09 Dec

Min 53: Tacalie egaleaza iar!!! 25-25

20:37 09 Dec

Min 52: Tacalie egaleaza cu un sut de pe semicerc. 24-24

20:36 09 Dec

Min 51: 24-23 pentru Danemarca. Prima data cand danezele sunt la conducere.

20:35 09 Dec

Min 50: A doua ocazie mare ratata la rand de Romania. Picior salvator al portaritei daneze.

20:33 09 Dec

Min 49: Danezele egaleaza iar, 23-23.

20:30 09 Dec

Min 47: 23-22 pentru Romania. Gol pentru Perianu insa se dau pasi. Eliminare de 2 minute pentru Tacalie.

20:27 09 Dec

Min 45: 23-20 pentru Romania. Perianu reuseste sa inscrie al treilea gol consecutiv al Romaniei!!!

20:25 09 Dec

Min 44: Neagu arunca puternic insa portarul danez scoate insa Paula Ungureanu apara si ea in postura de 1 la 1.

20:23 09 Dec

Min 42: 22-20 pentru Romania. Reusim sa dam doua goluri la rand si sa revenim la conducere.

20:19 09 Dec

Min 40: Danezele egaleaza, 20-20.

20:18 09 Dec

Min 39: 20-19 pentru Romania. Bara pentru Tacalie :(

20:16 09 Dec

Min 38: Jucam cu 2 jucatoare eliminate, Danemarca are o singura eliminata.

20:15 09 Dec

Min 37: 20-17 pentru Romania. Neagu inscrie de pe 9 metri cu o aruncare bomba!

20:14 09 Dec

Min 36: Doua eliminari, cate una pentru fiecare. Ada Nechita este pe banca, cu mana in fasa.

20:12 09 Dec

Min 35: 18-16 pentru Romania. Neagu inscrie din 7 metri, danezele dau gol iar de pe extrema.

20:11 09 Dec

Min 33: 17-15 pentru Romania. Danezele reduc din diferenta dupa un 7 metri. Inceput slab de repriza pentru Romania.

20:09 09 Dec

Min 32: 17-13 pentru Romania. Cate un gol pentru fiecare echipa in primul minut din repriza a doua.

Min 31: A inceput a doua repriza, mai avem de jucat aproape un minut in superioritate.

19:54 09 Dec

PAUZA: Romania 16-12 Danemarca

19:53 09 Dec

Min 30: Tacalie rateaza incredibil pe final, din pozitie de pivot! Repriza se termina cu un avantaj de 4 goluri pentru Romania!

19:52 09 Dec

Min 29: Inca o eliminare pentru daneze. Terminam repriza cu o jucatoare in plus. Ardean rateaza din pacate de pe extrema.

19:46 09 Dec

Min 27: Eliminare pentru daneze, jucam cu un om in plus pana aproape de finalul reprizei!

Min 26: 16-11 pentru Romania! Cristina Neagu reuseste doua goluri si ne ducem ila o diferenta de 5 goluri!

19:42 09 Dec

Min 23:   +   Ada Nechita este faultata in aruncare si se loveste la mana in cadere. Este nevoie de interventia medicilor.

19:39 09 Dec

Min 22: 13-10 pentru Romania! Incredibil, Tacalie intra fantastic pe inter dreapta si inscrie la coltul scurt, pe langa portar.

19:38 09 Dec

Min 20: 12-9 pentru Romania! Inca un gol pentru Tacalie, care face un meci fantastic si o tine pe Romania la 3 goluri in fata.

19:35 09 Dec

Min 17: 10-8 pentru Romania. Tacalie inscrie in inferioritate penrtu Romania. Inscriu si danezele in superioritate.

19:33 09 Dec

Min 16: Prima eliminare si pentru Romania. Bradeanu vede 2 minute dupa un fault la pivot.

Min 15: 9-6 pentru Romania. Laura Chipar inscrie din 7 metri, dupa ce Neagu a ratat ultima executie.

19:31 09 Dec

Min 13: 8-5 pentru Romania. Chintoan inscrie fantastic pe contraatac, antrenorul danez cere time out!

19:28 09 Dec

Min 12: 7-5 pentru Romania. Poulsen apara aruncarea lui Neagu din 7 metri. (FOTO)

19:25 09 Dec

Min 9: 6-4 pentru Romania. Danezele reduc din diferenta duba o bolta de pe extrema. Mingea se duce in poarta cu noroc.

19:22 09 Dec

Min 6: 5-1 pentru Romania. Danezele dau primul gol pe extrema, Romania raspunde prin Tacalie!

19:20 09 Dec

Min 5: 4-0 pentru Romania. Eliminare de 2 minute pentru daneze dupa un fault la Tacalie. Neagu inscrie din 7 metri!

Min 4: 3-0 pentru Romania. Cristina Neagu inscrie din 7 metri. Paula Ungureanu apara excelent in acest inceput de meci.

19:19 09 Dec

Min 3: 2-0 pentru Romania, Paula Ungureanu apara excelent in doua ocazii.

19:16 09 Dec

Min 1: A inceput meciul.

17:35 09 Dec

Ultimele 10 intalniri directe cu Danemarca
2004: Romania – Danemarca 25-24 – CE 2004 (Ungaria)
2005: Romania – Danemarca 28-28 – WC 2005 (Danemarca)
2005: Romania – Danemarca 33-29 – CM 2005 (Rusia)
2006: Romania – Danemarca 25-24 – MC 2006 (Danemarca)
2008: Romania – Danemarca 27-25 – CE 2008 (Macedonia)
2009: Romania – Danemarca 28-22 – MC (Danemarca)
2010: Danemarca – Romania 25-22 – CE 2010 (Danemarca)
2010: Romania – Danemarca 16-15 – CE 2010 (Danemarca)
2013: Danemarca – Romania 23-22 – Tp 2013 (Danemarca)
2013: Danemarca – Romania 26-21 – Tp 2013 (Danemarca)

Astazi se mai joaca in Ungaria urmatoarele partide
Rusia – Spania (Grupa A)
Ungaria – Polonia (Grupa A)
Norvegia – Ucraina (Grupa B)

17:19 09 Dec

"Ca sa fii campion, trebuie sa crezi in tine cand nimeni altcineva nu o face" - sunt cuvintele Cristinei Neagu, lidera nationalei Romaniei si cea mai buna jucatoare a lumii in 2010, inaintea partidei cu Danemarca.

14:30 09 Dec

Romania joaca azi cu Danemarca, de la ora 19:15, in cel de-al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin.

Fetele lui Gheorghe Tadici trebuie sa isi revina dupa umilinta din meciul cu Norvegia, 19-27.

Ca sa se califice in faza a doua a grupelor, Romania trebuie sa se califice in primele trei din grupa B. Momentan, echipa lui Tadici e peste Ucraina, care a fost invinsa de Danemarca in prima partida.

Situatia din grupa B
1 Danemarca 2p
2 Norvegia 2p
3 Romania 0p
4 Ucraina 0p

Din grupa A fac parte Spania, Ungaria, Rusia si Polonia.

10:42 08 Dec

Tot in grupa Romaniei, Danemarca a castigat in fata Ucrainei cu 32-23.

21:27 07 Dec

Tadici: "Nu e asta valoarea Romaniei"

"A fost un dus rece. Am pierdut din cauza greselilor pe care le-am facut si ale ratarilor, de la 6 sau 7 metri pe care le-am avut. Am ajutat-o si pe portarita lor sa scoata atatea mingi. Imi pare rau de acest rezultat. Norvegia a meritat victoria. A avut un joc in viteza, pe poarta si a profitat de toate oportunitatile pe care le-a avut. Mai sunt doua jocuri in grupe si sper ca noi sa jucam mult mai bine, sa marim viteza de joc si sa reducem din ratarile acestea unu la unu."

"Nu aceasta este valoarea acestei echipe. Am incredere in handbalistele mele, sunt convins ca pot mult mai mult", a declarat Tadici la conferinta de presa de dupa meci.

21:11 07 Dec

"Suntem surprinsi ca am castigat de aceasta maniera impotriva Romaniei. Stiam altfel aceasta nationala", a declarat Thorir Hergeirsson, selectionerul Norvegiei.

21:00 07 Dec

Urmatorul meci al Romaniei este marti, de la ora 19:15, cu Danemarca. In faza urmatoare se califica primele trei echipe din fiecare grupa.

Romania mai este in grupa cu Ucraina.

20:58 07 Dec

Romania a fost invinsa de campioana olimpica en-titre, Norvegia, cu scorul de 27-19 (16-7), in primul meci de la Euro, o partida disputata in Ungaria, la Debrecen.

Aproape 1000 de suporteri romani au fost prezenti in tribunele salii din Debrecen la primul meci al nationalei tricolore de la Campionatul European, acestia incurajandu-si frenetic favoritele. Primul gol al partidei a fost marcat de Kristiansen dupa doua minute de joc, in timp ce prima reusita a Romaniei i-a apartinut Cristinei Neagu, de la 7 metri, 2-1 (min. 5). In continuare, profitand si de cateva atacuri ratate usor de Romania, nordicele s-au distantat la 7-2 (min. 13), astfel ca antrenorul Gheorghe Tadici a fost obligat sa ia time-out.

Romania nu si-a gasit ritmul nici dupa primul sfert de ora al partidei, pierzand mingi cu usurinta, in timp ce in aparare a fost surprinsa de viteza combinatiilor adverse, 10-3 (min. 18) si 12-5 (min. 22). Cu cinci minute inaintea pauzei, fanii tricolori au huiduit arbitrajul surorilor Bonaventura, care eliminasera doua jucatoare ale Romaniei, deciziile fiind contestate vehement. La pauza, tabela arata 16-7, Romania avand opt mingi pierdute si o singura jucatoare remarcata la finalizare, Cristina Neagu (4 goluri).

La reluare, Norvegia a continuat cu jocul coerent, in viteza si cu aruncari puternice de la 9 metri, profitand de apararea deficitara a tricolorelor, mai ales in partea centrala, astfel ca diferenta a crescut de pe tabela si mai mult, 19-7(min. 35). Din minutul 45 (scor 23-11), Norvegia a inceput sa ruleze lotul, insa nu a avut probleme in a se impune in fata echipei Romaniei si a castiga primele doua puncte in grupa B. Scor final, 27-19, Cristina Neagu fiind desemnata MVP-ul Romaniei.

Marcatoarele Romaniei au fost Neagu 7 goluri, Bradeanu 3, Tacalie 2, Ardean-Elisei 2, Babeanu 2, Pintea 1, Perianu 1, Chiper 1 gol. Pentru Norvegia au inscris Oftedal 5 goluri, Kristiansen 4, Alstad 4, Loke 4, Koren 4, Herrem 3 si Mork 3.

20:21 07 Dec

9-21 Bradeanu rateaza o lovitura de la 7 metri, spre disperarea lui Tadici. Este a treia lovitura de la 7 metri irosita de noi, dupa cele doua ratari ale Cristinei Neagu.

19:56 07 Dec

Norvegia conduce la pauza cu 16-7.

19:49 07 Dec

6-12 Cristina Neagu inscrie inca un gol (al 4-lea), iar procentajul aruncarilor sale este de 57%. Din pacate, Neagu este cam singura jucatoare care isi asuma finalizarile.

19:45 07 Dec

Barsan trimite mingea in poarta, dar golul este anulat pentru un fault comis de jucatoarea noastra. Antrenorul Norvegiei cere time-out la 12-5.

19:42 07 Dec

5-11 Bradeanu marcheaza pentru Romania.

19:40 07 Dec

4-10 Cristina Neagu inscrie pentru a treia oara. 38% eficienta suturilor noastre, in timp ce norvegiencele au procentaj de 59%.

19:38 07 Dec

3-8 Ardean reduce din diferenta. Cata nevoie aveam de acest gol!

19:33 07 Dec

2-7 - Norvegia reuseste sa se desprinda la 5 goluri. Tadici cere time out.

19:28 07 Dec

Gol superb inscris de Cristina Neagu - o giulea sub transversala si refacem diferenta de un gol. Este 3-2 pentru Norvegia dupa 7 minute de joc.

19:25 07 Dec

Doua goluri diferenta pentru norvegience dupa primele trei minute. Primul gol al Romaniei este marcat de Cristina Neagu, de la 7 metri. Norvegia conduce cu 2-1.

19:23 07 Dec

Ungureanu - Nechita, Tacalie, Bradeanu, Neagu, Elisei si Chintoan este "primul 7" al Romaniei.

19:22 07 Dec

Iata cele doua echipe:

ROMANIA: Ungureanu, Dedu – portari; Bondar, Pintea, Nechita, Neagu, Bradeanu, Tacalie, Perianu, Ardean-Elisei, Ciuciulete, Zamfir, Babeanu, Hotea, Chintoan, Chiper
Antrenor: Gheorghe Tadici

NORVEGIA: Grimsbo, Silje Solberg – portari; Betina Riegelhuth, Arntzen, Kristiansen, Alstad, Loke, Breivang, Mork, Oftedal, Karlsson, Linn-Kristin Riegelhuth, Jakobsen, Herrem, Sanna Solberg, Wibe
Antrenor: Thorir Hergeirsson

19:21 07 Dec

Meciul este arbitrat de surorile Bonaventura.

19:10 07 Dec

Alexandru Dedu are o "loja" special amenajata in tribune. Presedintele Federatiei de handbal a revenit dupa accidentul teribil de motocicleta suferit in vara.

18:56 07 Dec

Meciul incepe in cateva minute. Romania este a 10-a favorita pentru castigarea marelui trofeu (din 16 echipe participante).

18:26 07 Dec

Aproximativ 1000 de romani au mers la Debrecen sa le sustina pe fete la meciul din aceasta seara.

15:57 07 Dec

Paula Ungureanu si Ada Nechita, doua dintre cele mai importante si mai experimentate jucatoare ale Romaniei, au vorbit pentru Pro TV inaintea partidei cu Norvegia.

"Avem o echipa interesanta, care combina experienta cu tineretea. Nu exista teama, e doar dorinta de afirmare pentru fetele tinere. Emotii avem toate, nu doar jucatoarele mai tinere, suntem constiente de valoarea Norvegiei. Suntem intr-o grupa foarte puternica, intalnim Norvegia, campioana olimpica, Danemarca, dar speram sa fie bine. Asa a fost sa fie la tragerea la sorti, vom vedea dupa primul meci ce se intampla.

In 2010 am castigat bronzul, vom lupta din nou si acum", a spus Paula Ungureanu.

"Sunt multe fete tinere la lotul national, dar suntem si jucatoare cu experienta. Incercam sa le ajutam pe cele mai noi si avem incredere ca putem face lucruri bune. Intalnim Norvegia si Danemarca in aceasta grupa, echipe care au avut performante mari in ultimii ani, dar noi ne dorim rezultate bune. Plecam in acest moment cu sanse egale si speram sa le facem o bucurie romanilor inaintea sarbatorilor. Am venit cu multa incredere si suntem bine pregatite, speram sa punem in practica tot ceea ce am pregatit", a spus si Ada Nechita.

15:55 07 Dec

Echipa nationala a Romaniei se afla intr-o grupa de foc cu Norvegia, Danemarca si Ucraina, si va deschide "balul" in fata campioanei olimpice en-titre, Norvegia.

Meciurile programate astazi, in prima zi a Campionatului European sunt urmatoarele:

Grupa A: Spania-Polonia (ora 19.00), Ungaria-Rusia (21.30);

Grupa B: Norvegia-Romania (19:15), Danemarca-Ucraina (21.30).

In grupa B, Romania va juca apoi cu Danemarca (9 decembrie, 19.15) si cu Ucraina (11 decembrie, 19.15).

In grupele C si D, primele meciuri vor avea loc, luni, dupa programul:

Grupa C: Germania-Olanda (19.00), Suedia-Croatia (21.15);

Grupa D: Franta-Slovacia (19.00) si Muntenegru-Serbia (21.15)

Daca in 2010 am obtinut medalia de bronz, singura la un Campionat European, acum putem spera la mai mult, chiar daca avem adversare extrem de dificile. Antrenorul coordonator al lotului de junioare si cea mai prolifica marcatoare din istoria handbalului romanesc, Mariana Tarca, spune ca echipa nationala poate spera la medalie si acum.

"Eu sunt in cantonament cu lotul de junioare, crestem aici copii care sa vina la echipa nationala. Foarte multe lucruri  ma leaga de Croatia si de locul unde se disputa Campionatul European, pentru ca am trait cea mai buna perioada a carierei la Podravka Kprivnica.

Cred ca avem sanse la un loc foarte bun la European. Importanta va fi si forma Cristinei Neagu, poate fi cea care sa decida un joc atunci cand vom avea nevoie.

Norvegia nu mai e ceea ce a fost, trec si ele printr-o schimbare si asta ne va favoriza. Mai periculoasa va fi Danemarca, dar ramane sa demonstreze. Sper ca fetele noastre sa joace una dintre finale, acolo le este locul.

Sper ca multe fete sa aiba o cu totul si cu totul alta mentalitate si o dorinta de afirmare. Mizez mult pe Cristina Neagu", a spus Mariana Tarca la Radio Sport Total FM.

Lotul Romaniei, condus de antrenorii Gheorghe Tadici, Florin Pera si Bogdan Burcea, este format din urm?toarele jucatoare:

Portari: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Brasov);

Extreme stanga: Valentina Elisei Ardean (HCM Baia Mare), Camelia Hotea (Corona Brasov);

Pivoti: Florina Chintoan (Universitatea Cluj), Crina Pintea si Georgiana Ciuciulete (ambele de la HC Zalau);

Extreme dreapta: Adriana Nechita (HCM Baia Mare), Laura Chiper (Corona Brasov);

Linia de 9 metri: Cristina Neagu (Buducnost Podgorica), Cristina Zamfir, Aurelia Bradeanu, Adriana Tacalie, Oana Bondar (Corona Brasov), Gabriela Perianu (Dunarea Braila), Daniela Babeanu (HCM Roman).

Primele trei clasate din fiecare grupa se vor califica in faza celor doua grupe principale, in care meciurile se vor juca intre 13 si 17 decembrie. Primele doua clasate in aceasta faza vor juca semifinalele, in 19 decembrie, pentru ca finalele pentru medalii sa aiba loc in 21 decembrie. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, in 19 decembrie, intre echipele care au ocupat locul 3 in grupele principale.

La editia din 2012, nationala Romaniei a ocupat locul 10, ultima medalie obtinuta fiind la editia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc in Suedia, intre 4-18 decembrie.

Sursa: Mediafax

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
Institutul pentru Studiul Războiului: Rusia a obținut câştiguri teritoriale în Ucraina