Ce meci mare, se vede Rio! Am zdrobit Danemarca la ea acasa, scor 32-25, si suntem aproape calificati la JO! Sambata jucam cu Uruguay, 18:45

Romania Turneul Preolimpic Handbal
Data publicarii: Vineri 18 Martie 2016, 20:55
Data actualizarii: Vineri 18 Martie 2016, 21:37

Meciul poate fi urmarit LIVE text pe site-ul sport.ro

FINAL / 32-25! Victorie de vis obtinuta de jucatoarele noastre. Am zdrobit Danemarca la ea acasa si suntem ca si calificati la Jocurile Olimpice.

Meciul de maine e capital! Jucam cu Uruguay, sambata, de la ora 18:45. Duminica e ultimul meci din turneul preolimpic - intalnim Danemarca de la aceeasi ora.

"Sa ducem scorul la 13 goluri diferenta", le recomanda Cristina Neagu coechipierelor in timpul unui time-out.

"Pentru cine jucam noi? Pentru noi!!" :)

Min 56 / Chintuan duce scorul la 32-22. Cei 300 de romani din sala de la Aarhus domina autoritar fundalul sonor.

Min 52 / 30-21 dupa golul inscris de Elisei.

Min 51 / Accidentarea Cristinei Neagu nu este grava - revine in teren si poate continua jocul.

Min 50 / Pasa excelenta a Elizei Buceschi, Oana Manea inscrie pentru 29-21.

Min 49 / Cristina Neagu duce scorul la 28-21, dar se accidenteaza in cadere. Primeste ingrijiri medicale, apoi merge pe banca.

Min 46 / Oana Manea obtine o lovitura de la 7 metri, Buceschi transforma. 27-21

Min 44 / 26-20 dupa golul Elizei Buceschi

Min 42 / Eliza Buceschi este cea mai buna jucatoare de pe teren - inca un gol si scorul este 25-19

Min 40 / Buceschi duce scorul la 24-18

Min 38 / Buceschi transforma lovitura de la 7 metri.

Min 38 / Elisei este faultata in semicerc. Eliminare de doua minute pentru jucatorea daneza si lovitura de la 7 metri pentru noi.

Min 37 / Inca o pasa perfecta a Paulei Ungureanu, Chiper inscrie pentru 22-15.

Min 34 / Inca o lovitura de la 7 metri transformata de Buceschi, ne ducem din nou la 7 goluri. 21-14

Min 33 / Buceschi inscrie de la 7 metri, dupa ce tot ea a fost faultata in semicerc. Este 20-13

Min 31 / Eliminare de doua minute in tabara danezelor

SCORUL PAUZEI: 19-13

Min 29 / Elisei duce scorul la 19-12

Min 27 / Ne distantam la 7 goluri, dupa reusita Elizei Buceschi. 18-11

Min 25 / Jucam formidabil, Oana Manea inscrie si avem avantaj de cinci goluri cu 5 minute inainte de pauza. 16-11

Min 23 / Elisei inscrie pe un contraatac superb si conducem cu 15-11.

Min 20 / Oana Manea marcheaza pentru 13-9. Se reface si egalitatea numerica.

Min 17 / Inscriem prin Chiper intr-un moment dificil, in inferioritate numerica, dupa ce danezele se apropiasera la trei goluri. Este 12-8.

Min 15 / Buceschi pastreaza avantajul de cinci goluri. 11-6

Min 14 / Buceschi inscrie al 10-lea gol al Romaniei, conducem cu 10-5.

Min 12 / Oana Manea duce scorul la 9-4

Min 10 / Fantastic gol reusit de romance - Paula Ungureanu arunca lung, spre poarta, Elisei o prinde din aer si inscrie pentru 8-3

Goool Bradeanu si conducem cu 7-3.

Manea primeste de la Neagu si inscrie din nou. 6-2 pentru Romania.

România in formatie completa! Incepe România vs Danemarca!

Posted by FRH - Federația Română de Handbal Official on Friday, March 18, 2016

Min 5 / Inceput foarte bun pentru jucatoarele noastre. Romania conduce cu 5-2 dupa primele 5 minute. Neagu, Manea si Elisei au punctat pentru Romania.

Romania debuteaza in aceasta seara la turneul preolimpic din Danemarca, batalia finala pentru sarbatoarea din vara de la Rio.

La turneul gazduit de Danemarca, Romania este in grupa cu tara gazda, Uruguay si Muntenegru, iar calificarea la Olimpiada va fi posibila doar daca ne clasam pe unul din primele doua locuri.

Danemarca este nationala pe care am invins-o in urma cu trei luni, scor 31-30, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial.

Romania joaca celelalte doua meciuri din turneu in acest weekend, sambata cu Uruguay (18:45) si duminica cu Muntenegru (18:45).

"In momentul de fata, daca tinem cont de forma sportiva si de valoare, Romania se va califica la Jocurile Olimpice in urma turneului din Danemarca. Dar vorbim despre sport, nu despre matematica, iar in sport se poate intampla orice. De aceea, noi trebuie sa fim atenti si sa jucam asa cum stim pentru a ne atinge obiectivul", a declarat Alexandru Dedu, presedintele federatiei de handbal.

Fata, spate, stanga, dreapta, stanga, fata, fata, spate ... .... exercitii de incalzire si de relaxare