Momentele memorabile ale unui meci nebun. Cum le-a desenat Ryde jucatoarelor schema pe parchet si cum s-au manifestat comentatorii danezi la gol: "Nej, nej, nej"

Romania Danemarca Echipa nationala de handbal feminin Handbal
Data publicarii: Joi 17 Decembrie 2015, 12:49
Data actualizarii: Joi 17 Decembrie 2015, 13:40

Romania e in primele 4 nationale de la Campionatul Mondial, dupa ce a obtinut o victorie dramatica, in urma disputarii prelungirilor, cu Danemarca (27-27 // 31-30). Meciul de aseara a fost unul cu adevarat nebun si a fost presarat cu momente memorabile.

Romania a castigat dramatic in fata Danemarcei, tara gazda a Campionatului Mondial, scor 31-30, la Herning, si se pregateste pentru semifinala cu Norvegia. Echipa antrenata de Ryde si Buceschi, cu o Cristina Neagu intr-o forma fantastica, dar si cu o Paula Ungureanu care a facut minuni in poarta, a facut poate cel mai tare meci al ultimilor ani.

Meciul de la Herning a fost unul memorabil pentru echipa nationala, acesta oferind si momente speciale. Intr-o atmosfera incinsa facuta de cei aproape 15 mii de fani danezi, Neagu, Nechita si Bradeanu au avut o prestatie fantastica.

Jocul a fost unul tensionat pe toata durata celor 60 de minute si s-a incheiat la egalitate, 27-27. Ultimele secunde ale timpului regulamentar au fost insa unele care le-au purtat pe handbaliste intre extaz si agonie, cu Neagu ratand un 7 metri, care putea aduce victoria, in minutul 59:59.

Inspiratia lui Ryde si efectul intarziat

Partida a avut parte si de alte momente memorabile, fiind presarata cu faze greu de uitat chiar si in timpul time out-urilor.

Un astfel de moment s-a petrecut in chiar ultimul time out al timpului regulamentar, atunci cand selectionerul suedez al Romaniei, Thomas Ryde, a ales un mod neobisnuit pentru a le indica fetelor o schema de joc. Ryde a preferat sa deseneze cu markerul pe parchetul salii din Herning, pentru a le exemplifica mai usor handbalistelor ucm trebuie sa joace.

Schema a functionat partial, regasind-o pe Mica Bradeanu la finalizare. Aceasta a obtinut un 7 metri, insa Neagu a ratat si meciul s-a dus in prelungiri (27-27).

Totusi, aceeasi schema a fost jucata de Romania la ultima faza a prelungilor, pentru golul de 31-30.

Disperarea comentatorilor danezi

O alta faza memorabila a partidei a venit dupa golul victoriei marcat de Ada Nechita. Handbalista legitimata la HCM Baia Mare a inscris pentru meci si calificare, spre disperarea comentatorilor danezi, care au strigat: "Nein, nein, nein" (minutul 21:30). A fost si momentul in care acestia au spus ca Romania a spulberat sansele a 12 handbaliste daneze si a altor 12 mii de suporteri aflati in tribune.