Cu un pas in FINAL FOUR! Meci senzational, final incendiar: CSM Bucuresti 30-25 Ferencvaros. Campioana Europei merge cu 5 goluri avans in Ungaria

CSM Bucuresti ferencvaros Handbal
Live Blog
CSM vs Ferencvaros
Data publicarii: Vineri 07 Aprilie 2017, 19:12
Data actualizarii: Vineri 07 Aprilie 2017, 23:49

CSM Bucuresti incearca sa-si apere trofeul castigat in urma cu un an - Liga Campionilor! Are insa un duel extrem de dificil in sferturile competitiei.

21:44 07 Apr
Reactii dupa CSM Bucuresti 30-25 Ferencvaros

Paula Ungureanu:
"Intreaga echipa a fost fantastica, ne bucuram de rezultat, dar de acum trebuie sa ne gandim deja la retur. In Ungaria trebuie sa consideram ca plecam de la 0-0.

A fost un meci foarte-foarte greu, am intalnit o echipa extrem de puternica, dar alaturi de acesti suporteri minunati am reusit sa castigam. Le multumim tuturor celor care au venit sa ne sustina", a spus Paula Ungureanu dupa meciul cu Ferencvaros.

Aurelia Bradeanu: "Nu suntem calificate, ne asteapta un meci foarte greu in Ungaria. Si astazi a fost un meci extrem de dificil, cu mare incarcatura. E greu sa te stapanesti intr-o astfel de atmosfera.

Nu ne gandim ca avem 5 goluri avans, suntem constiente in Ungaria ne asteapta o atmosfera la fel de incendiara, dar ostila", a spus si Mica Bradeanu.
21:43 07 Apr
CSM Bucuresti – Ferencvaros 30-25 (17-15 la pauza)

Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 10, Curea, Dache, Ayglon 2, Bazaliu 2, Bradeanu 2, Torstensson, Martin 7, Manea 2, Niombla 1, Lobach, Mehmedovic 4, Bohme. Antrenor: Per Johansson

Szikora, Biro – portari; Szollosi-Zacsik 2, Szarka 1, Schatzl 2, Szucsanszki, Szekeres, Meszaros, Lukacs 4, Snelder, Pena 5, Monori, Faluvegi, Jovanovic, Kovacsics 11, D. Hornyak. Antrenor: Gabor Elek

Partida retur se va desfasura sambata viitoare, pe 15 aprilie, la Budapesta, de la ora 17:45.
21:31 07 Apr
Min 60 - FINAL DE MECI | CSM BUCURESTI CASTIGA CU 30-25 MECIUL CU FERENCVAROS, DIN SFERTURILE LIGII CAMPIONILOR
21:29 07 Apr
Min 59 - Final minunat de meci! MINUNAT!!! Paula scoate senzational, Bianza Bazaliu puncteaza inca o data! Sunt 5 goluri avans
21:27 07 Apr
Min 58 - Gooool Majda Mehmedovic, inca o data. Avans de 3 goluri, cu doua minute inaintea finalului: 28-25
21:25 07 Apr
Min 56 - Final de foc: Per Johansson o arunca in lupta si pe tanara Bianca Bazaliu, iar aceasta nu dezamageste: inscrie superb
21:19 07 Apr
Min 52 - In sfarsit!!! Doua goluri consecutive marcate de CSM, ambele prin Carmen Martin, dupa minute bune de seceta. Ferencvaros e la doua goluri distanta
21:14 07 Apr
Min 49 - Blocaj total in ofensiva: CSM nu inscrie de aproape 10 minute. Un singur gol primit, Paula Ungureanu a aparat si un 7 metri
21:09 07 Apr
Min 45 - Cascada de ratari de ambele parti. Scorul este neschimbat de minute bune: 23-20
21:06 07 Apr
Min 42 - Minute de foc in aceasta repriza secunda. Ambele echipe au avut cate o jucatoare eliminata
20:57 07 Apr
Min 34 - Maghiarele forteaza egalarea, dar CSM rezista. Paula e in continuare la inaltime, iar apararea functioneaza. Trei goluri avans: 20-17
20:56 07 Apr
Min 31 - A inceput repriza secunda
20:38 07 Apr
Min 30 - Pauza in CSM - Ferencvaros. Scorul este 17-15, dupa ce campioanele Europei au ratat mai multe sanse pe final de repriza
20:32 07 Apr
Min 25 - Maghiarele incearca sa revina si se apropie la 3 goluri: 16-13. Time out cerut de Per Johasson, care a sesizat ca fetele sale au nevoie de cateva indicatii
20:28 07 Apr
Min 22 - Per Johansson se agita pe marginea terenului, iar indicatile sale par sa aiba efect. Ferencvaros a avut si o bara intre timp: 15-11
20:26 07 Apr
Min 21 - Pentru prima data patru goluri avans! CSM se desprinde in aceasta prima repriza, atmosfera in sala ramane una senzationala. Se striga: Romania, Romania!
Min 19 - Trei goluri avans!!! Faza senzationala: Paula o lanseaza pe Carmen Martin, iar extrema dreapta inscrie superb: 13-10
20:21 07 Apr
Min 16 - Maghiarele raman in inferioritate, CSM conduce cu 11-9. Meci foarte bun facut si de Carmen Martin, jucatoare de care CSM se va desparti din pacate la finalul sezonului. Jucatoarea spaniola a semnat cu Nice
20:18 07 Apr
Min 15 - Pentru prima data doua goluri avans, in acest meci: Niombla face 10-8

Min 14 - Maghiarele egaleaza, dar Paula este intr-o mare forma si are o noua interventie, urmata de o faza geniala facuta de Mica Bradeanu si Mehmedovic: 9-8

20:15 07 Apr
Min 11 - CSM este pentru prima data in avantaj, dupa o noua parada a Paulei Ungureanu, urmata de o aruncare "bomba" a Isabellei Gullden de la sold: 8-7
20:14 07 Apr
Min 10 - Paula Ungureanu are o parada absolut senzationala la 6-7, apoi o lanseaza pe contraatac pe Carmen Martin, care egaleaza: 7-7
20:12 07 Apr
Min 9 - Inceput extrem de echilibrat. Ambele echipe merg cap la cap: 6-6
20:09 07 Apr
Cristina Varzaru, una dintre cele mai titrate jucatoare ale Romaniei, asista doar din tribuna la partida: "Am emotii, e normal, sunt sigura ca as fi avut mai multe daca as fi fost direct implicata, dar asa privesc din tribuna".

"Per Johansson (n.r noul antrenor) este foarte structurat, are niste idei foarte bune, combinatii noi, joaca mai mult cu interii in culoarul unu fara minge. Joaca foarte avansat, vrea sa surprinda, a incercat lucruri noi, dar nu putea sa isi puna magheta magica in doua zile.

Nu ne comparam cu Ferencvaros, pentru ca ele sunt mai omogene. Se cunosc de mult timp. La noi ma bazez pe sclipirea unei Gullden, Oana Manea, Paula Ungureanu", a spus Cristina Varzaru la Digisport.
20:06 07 Apr

A inceput meciul de la Polivalenta. Atmosfera este una incendiara in sala de circa 5.000 de locuri

Sursa FOTO: Captura Digisport

19:47 07 Apr
11:21 07 Apr
Victoria din sezonul trecut al Ligii Campionilor a venit ca un adevarat soc atat pentru lumea handbalului mondial, cat si pentru jucatoarele si staff-ul de la CSM Bucuresti. A fost una dintre cele mai mari, daca nu cea mai mare surpriza, din istoria Ligii Campionilor, mai ales dupa parcursul extrem de slab al campioanei Romaniei in faza grupelor si a grupelor principale.

Fast-forward 11 luni mai incolo, iar CSM se afla, aproximativ, in aceeasi situatie. Invinsa clar de Gyor, Larvik sau Midtjylland in acest sezon, campioana Romaniei nu pleaca, teoretic, cu prima sansa in fata lui Ferencvaros, in sferturile de finala. Doar ca situatia a fost la fel si anul trecut, cand Rostov era mare favorita contra CSM-ului. Au urmat doua victorii ale romancelor, care n-au mai fost invinse pana cand au pus mana pe trofeu in Final Four-ul de la Budapesta.

O schimbare cu doua taisuri

Experienta, pregatire, valoare. Cam la asta se rezuma modul in care o echipa poate ajunge in Final Four-ul Ligii Campionilor de la Budapesta. Poate si putin noroc. Dar CSM a decis sa rescrie reteta de anul trecut. Dupa ce experimentul Jakob Vestergaard a fost unul ratat, CSM s-a repliat si l-a adus pe Aurelian Rosca pe banca tehnica. Cu campionatul deja castigat si in obiectiv, Rosca nu parea sa se teama pentru postul sau. Doar ca jocul extrem de slab din Grupele Principale, cu fluctuatii majore chiar si in victoriile cu Krim sau Esbjerg, adversari net inferiori, i-a facut pe sefii CSM-ului sa schimbe din nou antrenorul.

Pe banca a venit Per Johansson, un tehnician suedez, care nu a mai antrenat din 2012, dupa ce a parasit nationala tarii sale, in urma esecului de la JO de la Londra. Un element surpriza, care a rescris total situatia in acest sfert de finala. Teoretic, handbalul suedez e unul in viteza, dar care se bazeaza mult si pe o defensiva mobila si puternica. CSM are, cu siguranta, nevoie de o aparare mai buna si, mai ales, de portari in forma. „Ne simtim mult mai bine acum, nu stiu daca as putea sa compar ceea ce a fost anul trecut cu ce e acum, dar cred ca ne-am antrenat mai bine si intram in febra unui astfel de meci,” a declarat Oana Manea, pivotul CSM-ului.

Totusi, experimentul Johansson se poate transforma si intr-un esec rasunator. Timpul in care a putut pregati aceasta echipa – doar 7 zile – este unul extrem de scurt. Jucatoarele, chiar daca majoritatea extrem de experimentate, se pot lovi de cateva bariere, nefiind inca familiarizate pe deplin cu modul de gandire al lui Johansson. Ramane de vazut daca presiunea pusa de echipa maghiara va scoate la iveala aceste probleme.

De unde vin problemele la Ferencvaros

De cealalta parte, Ferencvaros e o echipa conservatoare, care schimba lucrurile foarte rar. Gabor Elek e antrenor de 9 ani, desi si-a aratat limitele in unele momente. Dar ultimii ani au fost excelenti pentru Ferencvaros, care a cucerit titlul in urma cu doua sezoane in fata Gyorului, dar si Cupa Ungariei in urma cu o saptamana in fata marii rivale. A fost egal dupa 60 de minute, s-a trecut la aruncari de la 7 metri, unde FTC s-a impus cu 34-32. E o noua demonstratie a faptului ca echipa maghiara e una extrem de periculoasa, mai ales cand reuseste sa isi tempereze nervii. Astfel, victorii clare cum a fost cea cu Buducnost (33-25) au fost alternate de rezultate slabe, un esec categoric (37-24) cu Vardar, sau egal cu Thuringer (29-29), totul culminand cu esecul din ultima etapa a Grupelor Principale, 24-23, de pe teren propriu cu Buducnost, care a dus-o pe locul secund in grupa.

Principalele probleme de la FTC vor veni de pe linia de 9 metri. Pena si Szucsanszki au marcat fiecare cate 51 de goluri acest sezon, fiind golgheterele echipei, in timp ce Aniko Kovacsics aduce creativitate in acea linie. Extremele Nadine Schatzl si Viktoria Lukacs sunt periculoase, dar nu de nivelul lui Martin si Mehmedovic, in timp ce jocul cu pivotul sufera. FTC a demonstrat, totodata, ca are probleme in jocurile de pe teren propriu – dovada esecurile cu Vardar si Buducnost – insa au o galerie impresionanta in spate, din care 250 de membri vor face si deplasarea la Bucuresti vineri.
Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »