Infrangere dureroasa dupa un avantaj de 5 goluri. CSM Bucuresti a condus-o pe Gyor cu 14-9, dar a pierdut dramatic pe final: al doilea meci pierdut in grupele Ligii

CSM Bucuresti Eto Gyor Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Vineri 28 Octombrie 2016, 19:41
Data actualizarii: Vineri 28 Octombrie 2016, 20:21

Imperiul contraataca: Manchester City - Barcelona, marti, 1 noiembrie, 21:45, IN DIRECT la ProTV | Joi, de la 22:00, e FC Zurich - Steaua

UPDATE | Jakob Vestergaard, antrenorul CSM-ului, a vorbit la finalul partidei. Acesta s-a declarat dezamagit de repriza secunda facuta de jucatoarele sale.

"In prima repriza am vazut la ce nivel inalt putem juca. Sunt multe jucatoare noi pe care le-am folosit. Se intampla sa ai suisuri si coborasuri. Dar e inadmisibil din punctul meu de vedere sa primim 18 goluri in repriza secunda.

In repriza a doua trebuia sa gasim solutii mai bune in atac, iar in aparare sa jucam cu mai multa atentie. Avem doi portari foarte buni. M-am bazat pe faptul ca Grubisic le cunoaste pe jucatoarele maghiare si puteam avea un start bun.

CSM are totusi o echipa noua. Ma bucur ca au revenit la antrenamente jucatoarele care au avut probleme fizice. Scopul este sa trecem de grupe. Avem o sansa si la Gyor, iar apoi sunt meciurile cu Rostov si Midtjylland", a spus Vestergaard la Dolce Sport.

Pe de alta parte, Martin Ambros, antrenorul lui Gyor si noul selectioner al nationalei Romaniei, s-a declarat incantat de atmosfera.

"A fost greu, dar frumos sa jucam intr-o astfel de atmosfera. E fantastic sa joci cand sunt atatia fani in tribune. Au jucat finalistele sezonului trecut si toata lumea s-a bucurat de acest joc.

Au fost doua reprize diferite. In prima repriza nu prea am gasit pozitii sa tragem la poarta, iar CSM a jucat mult timp cu un om in plus. In partea a doua am reusit sa remontam diferenta si sa fim mai concentrate pe atac", a spus Ambros.

CSM Bucuresti, campioana Romaniei si a Europei, a pierdut al doilea meci consecutiv in grupele Ligii Campionilor. CSM a cedat la Bucuresti impotriva echipei pe care batut-o sezonul trecut chiar in finala - ETO Gyor.

CSM a pierdut cu 24-27 meciul cu Gyor, dupa ce a condus la pauza cu 13-9 si in repriza a doua cu 14-9. Diferenta de 5 goluri nu le-a descurajat pe maghiarele de la Gyor, care au revenit incredibil si au reusit sa se impuna.

Gyor si-a luat astfel revansa pentru finala pierduta chiar pe teren propriu in primavara.

CSM Bucuresti a facut o prima repriza excelenta, avand o Jelena Grubisic excelenta in poarta, dar si pe frantuzoaica Camille Ayglon intr-o forma la fel de buna.

Echipa folosita de Vestergaard: Jelena Grubisic (1 gol), Paula Ungureanu - Isabelle Gullden (4), Iulia Curea, Camille Ayglon Saurina (3), Cristina Varzaru (1), Aurelia Bradeanu (2), Linnea Torstensson (4), Carmen Martin (2), Oana Manea (2), Gnonsiane Niombla (1), Anastasia Lobach (3), Maja Mehmedovic (1)

Echipa Gyor-ului: Kari Aalvik Grimsboe, Eva Kiss - Heidi Loeke (5 goluri), Nora Moerk (2), Dorina Korsos (3), Anita Goerbicz (4), Eduarda Amorim Taleska (5), Cornelia Groot (2), Yvette Broch, Bernadett Bodi (6), Gabriella Toth, Emoke Varga, Adrienn Orban

In clasamentul grupei, Gyor e prima, cu 6 puncte din 3 jocuri. CSM Bucuresti are 2 puncte, fiind la egalitate cu Midtjylland si Rostov pe Don.